Medie- och kommunikationsvetenskap - kandidatkurs
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-18018
VT 2026urval 2 · SU-18064
Här görs urvalet inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i lärosätets egna urvalsgrupper APS (lärosätets eget urval), PGL (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer vilka meriter som räknas och vilken poängskala som gäller, ofta tidigare högskolestudier eller en meritbedömning.
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 151 sökande hittills (88 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 203
- 75 i första hand
- Antagna
- 34
- urval 2
- Reserver
- 42
- Sökande per plats
- 6
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 154
- 90 i första hand
- Antagna
- 50
- urval 2
- Reserver
- 29
- Sökande per plats
- 3,1
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| APS | 135 | 113 | −22 |
| PGL | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 34 | 34 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2013
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
APS: lärosätets eget urval
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | APS |
|---|---|
| HT 2013 | 113 |
| VT 2014 | 120 |
| HT 2014 | 98 |
| VT 2015 | 60 |
| HT 2015 | 75 |
| VT 2016 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| VT 2017 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| VT 2018 | Alla antogs |
| HT 2018 | 45 |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | 38 |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | 45 |
| VT 2021 | Alla antogs |
| HT 2021 | 45 |
| VT 2022 | 68 |
| HT 2022 | 45 |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | 60 |
| VT 2025 | 90 |
| HT 2025 | 108 |
| VT 2026 | 98 |
| HT 2026 | 113 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2013 | 244 | 64 |
| VT 2014 | 183 | 71 |
| HT 2014 | 300 | 85 |
| VT 2015 | 203 | 102 |
| HT 2015 | 309 | 101 |
| VT 2016 | 205 | 78 |
| HT 2016 | 265 | 85 |
| VT 2017 | 126 | 61 |
| HT 2017 | 193 | 56 |
| VT 2018 | 162 | 76 |
| HT 2018 | 194 | 71 |
| VT 2019 | 135 | 66 |
| HT 2019 | 168 | 68 |
| VT 2020 | 106 | 49 |
| HT 2020 | 198 | 74 |
| VT 2021 | 132 | 65 |
| HT 2021 | 189 | 62 |
| VT 2022 | 136 | 72 |
| HT 2022 | 154 | 72 |
| VT 2023 | 95 | 47 |
| HT 2023 | 156 | 65 |
| VT 2024 | 103 | 45 |
| HT 2024 | 168 | 63 |
| VT 2025 | 122 | 77 |
| HT 2025 | 215 | 79 |
| VT 2026 | 154 | 90 |
| HT 2026 | 203 | 75 |
Samma kurs på andra lärosäten
Jämför alla 4| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Medie- och kommunikationsvetenskap: Kandidatkurs · Lund | 19,90 | 1,20 | 3,4 | 88 |
| Stockholms universitet Stockholm · Du tittar på den här | – | – | 6,0 | 203 |
| Örebro universitet Medie- och kommunikationsvetenskap, kandidatkurs · Örebro | – | – | 1,4 | 97 |
| Örebro universitet Medie- och kommunikationsvetenskap kandidatkurs, inriktning film · Örebro | – | – | 1,1 | 50 |
Om kursen
- Omfattning
- 30 högskolepoäng
- Behörighet
- 52,5 hp inom Medie- och kommunikationsvetenskap I 30 hp och Medie- och kommunikationsvetenskap II 30 hp, varav 7,5 hp metodkurs. Engelska B/Engelska 6.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Fler kurser i Medie- o kommunikationsvetenskap vid Stockholms universitet
- Medie- och kommunikationsvetenskap IBI16,59HP0,55Sökande/plats5,3
- Reklam och PR I, kurspaketBI16,51HP0,55Sökande/plats9,9
- Medie- och kommunikationsvetenskap: Kvalificerad yrkespraktikBI–HP–Sökande/plats2,7
- Medie- och kommunikationsvetenskap IIBI–HP–Sökande/plats2,8
- Digital Politisk KommunikationBI17,69HP0,65Sökande/plats4,0
- Miljö och hållbarhet i medier, film och modeBI17,66HP0,45Sökande/plats4,3
- Digital Politisk KommunikationBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,2
- Reklam och PR II, kurspaketBI–HP–Sökande/plats1,6
Alla kurser i Medie- o kommunikationsvetenskap vid Stockholms universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-18018
SU-18018 · nationell antagning
203 sökande, 75 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APS Lärosätets eget urval | 135 | 33 | 113 | 33 | 42 |
| PGL Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
VT 2026: anmälningskod SU-18064
SU-18064 · nationell antagning
154 sökande, 90 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APS Lärosätets eget urval | 102 | 53 | 98 | 48 | 29 |
| PGL Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
Vanliga frågor om Medie- och kommunikationsvetenskap - kandidatkurs
Vad krävdes för att komma in på Medie- och kommunikationsvetenskap - kandidatkurs vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen APS 113 och alla behöriga antogs i urvalsgruppen PGL. VT 2026: APS 98 och alla behöriga antogs i urvalsgruppen PGL. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Medie- och kommunikationsvetenskap - kandidatkurs vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 203 personer, varav 75 i första hand. 34 antogs, alltså 6 sökande per antagen. Till VT 2027 har 151 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Medie- och kommunikationsvetenskap - kandidatkurs vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i APS krävdes 113 HT 2026 mot 108 HT 2025. Sökande: 203 mot 215.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Medie- och kommunikationsvetenskap - kandidatkurs mer?
Samma kurs finns på 4 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor82 %(167)
- Män18 %(36)
- 24 år eller yngre64 %130
- 25–34 år28 %56
- 35 år eller äldre8 %17
Anmälningskod SU-18018. Källa: UHR.