Ämneslärarprogrammet inriktning grundskolans årskurs 7-9 ingång svenska
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · HDA-H3PMC
VT 2026urval 2 · HDA-V3NK9
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 131 sökande hittills (28 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 1 av 4 läsår med jämförbara siffror, högre 3 läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Osäker prognosFå sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.
BII (kompletterade betyg): 17,06, troligen mellan 15,58 och 19,76.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 91
- 16 i första hand
- Antagna
- 18
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 5,1
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 100
- 22 i första hand
- Antagna
- 17
- urval 2
- Reserver
- 18
- Sökande per plats
- 5,9
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 34 | 18 | −16 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan VT 2019 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 12 terminer och legat kvar i 2 (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,47). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 10 av 12 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 9.
Sedan VT 2019 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 6 terminer och legat kvar i 2 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 6 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| VT 2026 | 16,75 → 13,86 (−2,89) | 0,40 → alla behöriga antogs |
| HT 2025 | 12,45 → 12,45 (±0) | – |
| HT 2023 | 12,05 → alla behöriga antogs | – |
| VT 2023 | 13,13 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2022 | 16,63 → 16,63 (±0) | 0,60 → 0,45 (−0,15) |
| VT 2022 | 14,75 → 14,36 (−0,39) | 0,35 → 0,35 (±0) |
| HT 2021 | 13,60 → 12,15 (−1,45) | 0,25 → alla behöriga antogs |
| VT 2021 | 15,79 → 14,21 (−1,58) | 0,50 → 0,50 (±0) |
| HT 2020 | 13,50 → 12,01 (−1,49) | – |
| VT 2020 | 13,75 → alla behöriga antogs | – |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 VT 2026 (BI 16,75) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2019
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2019 | 13,41 | 14,89 |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 12,01 | 15,03 |
| VT 2021 | 14,21 | 15,76 |
| HT 2021 | 12,15 | 14,30 |
| VT 2022 | 14,36 | 15,68 |
| HT 2022 | 16,63 | 15,00 |
| VT 2023 | Alla antogs | 13,72 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 12,45 | 14,65 |
| VT 2026 | 13,86 | 13,30 |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| VT 2021 | 0,50 |
| HT 2021 | Alla antogs |
| VT 2022 | 0,35 |
| HT 2022 | 0,45 |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2019 | 160 | 50 |
| HT 2019 | 113 | 22 |
| VT 2020 | 155 | 42 |
| HT 2020 | 178 | 46 |
| VT 2021 | 215 | 58 |
| HT 2021 | 153 | 20 |
| VT 2022 | 183 | 40 |
| HT 2022 | 151 | 37 |
| VT 2023 | 134 | 31 |
| HT 2023 | 100 | 21 |
| VT 2024 | 100 | 21 |
| HT 2024 | 87 | 19 |
| VT 2025 | 89 | 24 |
| HT 2025 | 82 | 21 |
| VT 2026 | 100 | 22 |
| HT 2026 | 91 | 16 |
Om programmet
En lärarutbildning ger dig nya erfarenheter och perspektiv som gör det möjligt för dig att göra skillnad för eleverna i dagens och morgondagens skola. Ämneslärarprogrammet med inriktning mot årskurs 7-9 förbereder för undervisning i två ämnen, ett förstaämne om 90 högskolepoäng och ett andraämne om 60 högskolepoäng. Bild som förstaämne ger dig kunskap om hur bilduttryck konstrueras, framställs och används för kommunikation.
- Omfattning
- 240 högskolepoäng, ca 4 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2 samt godkända arbetsprover. Eller: Engelska nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2 samt godkända arbetsprover
- Examen
- Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Dalarna.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Grundskollärare | 42 100 kr33–50 tkr | Storaminskar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som grundskollärare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan minska jämfört med idag, delvis till följd av minskande barnkullar.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan Dalarna
- Senare del Ämneslärarprogrammet inriktning grundskolans årskurs 7-9BI–HP–Sökande/plats–
- Ämneslärarprogrammet inriktning grundskolans årskurs 7-9 ingång svenska som andraspråkBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,5
- Ämneslärarprogrammet inriktning grundskolans årskurs 7-9 ingång historiaBI14,26HP0,20Sökande/plats6,6
- Ämneslärarprogrammet inriktning grundskolans årskurs 7-9 ingång engelskaBIAlla antogsHP–Sökande/plats5,5
- Ämneslärarprogrammet inriktning grundskolans årskurs 7-9 ingång religionBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,0
- Ämneslärarprogrammet inriktning grundskolans årskurs 7-9 ingång matematikBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Ämneslärarprogrammet inriktning grundskolans årskurs 7-9 ingång bildBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Ämneslärarprogrammet inriktning grundskolans årskurs 7-9 ingång spanskaBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HDA-H3PMC
HDA-H3PMC · nationell antagning
91 sökande, 16 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 16 | Alla antogs | 8 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Alla antogs | 6 | Alla antogs | 5 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 1 | 0 |
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 7 | Alla antogs | 3 | 0 |
VT 2026: anmälningskod HDA-V3NK9
HDA-V3NK9 · nationell antagning
100 sökande, 22 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,75 | 8 | 13,86 | 8 | 3 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,31 | 2 | 13,3 | 3 | 5 |
| HP Högskoleprovet | 0,40 | 6 | Alla antogs | 5 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 10 |
Vanliga frågor om Ämneslärarprogrammet inriktning grundskolans årskurs 7-9 ingång svenska
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogrammet inriktning grundskolans årskurs 7-9 ingång svenska vid Högskolan Dalarna HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). VT 2026: BI 13,86, alla behöriga antogs i HP och BII 13,3. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ämneslärarprogrammet inriktning grundskolans årskurs 7-9 ingång svenska vid Högskolan Dalarna?
HT 2026 sökte 91 personer, varav 16 i första hand. 18 antogs, alltså 5,1 sökande per antagen. Till VT 2027 har 131 sökt hittills.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor88 %(80)
- Män12 %(11)
- 24 år eller yngre38 %35
- 25–34 år35 %32
- 35 år eller äldre26 %24
- Antagna kvinnor94 %(17)
- Antagna män6 %(1)
Anmälningskod HDA-H3PMC. Källa: UHR.