Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · HDA-H3PMM

BI · HP · BIIalla urvalsgrupper Alla behöriga antogs Alla som var behöriga och sökte i gruppen kom in.

VT 2026urval 2 · HDA-V3NKD

BIGymnasiebetyg 14,30 av max 22,5
HPHögskoleprovet Alla behöriga antogs Alla som var behöriga och sökte i gruppen kom in.
BIIKompletterade betyg 16,30 av max 22,5

Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.

Söktryck just nu, VT 2027: 107 sökande hittills (26 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 1 av 4 läsår med jämförbara siffror, högre 3 läsår. Är det lättare att komma in på våren?

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Prognos VT 2027

Osäker prognos

Få sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.

BIGymnasiebetyg16,93troligen mellan 15,14 och 18,39
HPHögskoleprovet0,55troligen mellan 0,35 och 0,75Chans att alla behöriga kommer in: 30 %

BII (kompletterade betyg): 16,33, troligen mellan 14,84 och 18,50.

UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
74
10 i första hand
Antagna
9
urval 2
Reserver
0
Sökande per plats
8,2
Bara 9 platser, svår att jämföra
Sökande VT 2026
118
33 i första hand
Antagna
17
urval 2
Reserver
18
Sökande per plats
6,9
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)Alla antogsAlla antogsOförändrad
Högskoleprov (HP)Alla antogsAlla antogsOförändrad
Betyg (BII)Alla antogsAlla antogsOförändrad
Antagna totalt159−6

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan VT 2019 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 11 terminer och stigit i 1 (7 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,78). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 10 av 11 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 9.

Sedan VT 2021 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (4 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 4.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Ämneslärarprogrammet inriktning gymnasieskolan ingång svenska (senaste 10 av 11 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
VT 202617,40 → 14,30 (−3,10)0,50 → alla behöriga antogs
HT 202513,16 → alla behöriga antogs–
HT 202315,80 → alla behöriga antogs–
VT 202314,60 → alla behöriga antogs0,30 → alla behöriga antogs
HT 202217,33 → 11,52 (−5,81)0,45 → alla behöriga antogs
VT 202214,78 → 14,31 (−0,47)0,55 → alla behöriga antogs
HT 202114,50 → alla behöriga antogs–
VT 202115,93 → 16,00 (+0,07)0,45 → 0,40 (−0,05)
HT 202012,40 → alla behöriga antogs–
HT 201913,15 → alla behöriga antogs–

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 VT 2026 (BI 17,40) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

En lärarutbildning ger dig nya erfarenheter och perspektiv som gör det möjligt för dig att göra skillnad för eleverna i dagens och morgondagens skola. Ämneslärarprogrammet för gymnasieskolan förbereder för undervisning i två ämnen, ett förstaämne om 120 högskolepoäng och ett andraämne om 90 högskolepoäng. Bild som förstaämne ger dig kunskap om hur bilduttryck konstrueras, framställs och används för kommunikation.

Omfattning
300 högskolepoäng, ca 5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Engelska 6, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2 samt godkända arbetsprover. Eller: Engelska nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2 samt godkända arbetsprover
Examen
Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Dalarna.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Gymnasielärare 44 200 kr37–51 tkr Medelstora5 år: oförändrad

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Högskolan Dalarna

Alla program vid Högskolan Dalarna

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod HDA-H3PMM

HDA-H3PMM · nationell antagning

74 sökande, 10 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering Alla antogs 7 Alla antogs 2 0
BII Gymnasiebetyg med komplettering Alla antogs 4 Alla antogs 4 0
HP Högskoleprovet Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
SA Sen anmälan Alla antogs 2 Alla antogs 1 0
VT 2026: anmälningskod HDA-V3NKD

HDA-V3NKD · nationell antagning

118 sökande, 33 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 1 3,5 1 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,4 8 14,3 9 4
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,24 2 16,3 3 10
HP Högskoleprovet 0,50 6 Alla antogs 4 0
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 3

Vanliga frågor om Ämneslärarprogrammet inriktning gymnasieskolan ingång svenska

Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogrammet inriktning gymnasieskolan ingång svenska vid Högskolan Dalarna HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). VT 2026: BI 14,3, alla behöriga antogs i HP och BII 16,3. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Ämneslärarprogrammet inriktning gymnasieskolan ingång svenska vid Högskolan Dalarna?

HT 2026 sökte 74 personer, varav 10 i första hand. 9 antogs, alltså 8,2 sökande per antagen. Till VT 2027 har 107 sökt hittills.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor78 %(58)
  • Män22 %(16)
  • 24 år eller yngre42 %31
  • 25–34 år39 %29
  • 35 år eller äldre19 %14
  • Antagna kvinnor67 %(6)
  • Antagna män33 %(3)

Anmälningskod HDA-H3PMM. Källa: UHR.