Ämneslärarutbildning med inriktning mot gymnasieskolan, Ingång engelska
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80710
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 381
- 77 i första hand
- Antagna
- 59
- urval 2
- Reserver
- 40
- Sökande per plats
- 6,5
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,58 | 17,4 | −0,18 |
| Högskoleprov (HP) | 0,90 | 0,75 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 17,17 | 15,92 | −1,25 |
| Antagna totalt | 63 | 59 | −4 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2017 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 10 terminer (median −1,01). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 9 av 10 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 5.
Sedan HT 2017 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 10 terminer och legat kvar i 1 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 9 av 10 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,58 → 17,40 (−0,18) | 0,90 → 0,75 (−0,15) |
| HT 2025 | 17,25 → 14,71 (−2,54) | 0,75 → 0,60 (−0,15) |
| HT 2024 | 16,61 → 15,57 (−1,04) | 0,65 → 0,30 (−0,35) |
| HT 2023 | 17,19 → 15,58 (−1,61) | 0,85 → 0,55 (−0,30) |
| HT 2022 | 17,75 → 15,70 (−2,05) | 0,85 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 18,28 → 17,61 (−0,67) | 0,80 → 0,75 (−0,05) |
| HT 2020 | 17,11 → 14,78 (−2,33) | 0,60 → alla behöriga antogs |
| HT 2019 | 18,13 → 17,45 (−0,68) | 0,95 → 0,95 (±0) |
| HT 2018 | 17,90 → 17,55 (−0,35) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| HT 2017 | 17,88 → 16,90 (−0,98) | 1,05 → 0,90 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,58) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2017 | 16,90 | 15,40 |
| HT 2018 | 17,55 | 16,93 |
| HT 2019 | 17,45 | 15,60 |
| HT 2020 | 14,78 | 17,24 |
| HT 2021 | 17,61 | 16,92 |
| HT 2022 | 15,70 | 15,10 |
| HT 2023 | 15,58 | 15,52 |
| HT 2024 | 15,57 | 15,54 |
| HT 2025 | 14,71 | 15,55 |
| HT 2026 | 17,40 | 15,92 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2017 | 0,90 |
| HT 2018 | 1,00 |
| HT 2019 | 0,95 |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,75 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | 0,55 |
| HT 2024 | 0,30 |
| HT 2025 | 0,60 |
| HT 2026 | 0,75 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2017 | 342 | 61 |
| HT 2018 | 320 | 80 |
| HT 2019 | 259 | 81 |
| HT 2020 | 255 | 58 |
| HT 2021 | 343 | 93 |
| HT 2022 | 307 | 72 |
| HT 2023 | 301 | 66 |
| HT 2024 | 352 | 66 |
| HT 2025 | 349 | 75 |
| HT 2026 | 381 | 77 |
Om programmet
Vill du undervisa i ett världsspråk? Är du intresserad av att utrusta elever med förmågan att kommunicera internationellt i tal och skrift? Skulle du vilja arbeta med ett ämne där populärkultur och akademiska studier lätt förenas? Då är ämneslärarutbildningen i engelska med inriktning mot gymnasieskolan något för dig.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Gymnasielärare | 44 200 kr37–51 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Lunds universitet
- Ämneslärarutbildning med inriktning mot gymnasieskolan, Ingång matematikBI16,76HP1,25Sökande/plats5,7
- Ämneslärarutbildning med inriktning mot gymnasieskolan, Ingång svenskaBI11,93HP0,35Sökande/plats4,9
- Ämneslärarutbildning med inriktning mot gymnasieskolan, Ingång svenska som andraspråkBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,8
- Kompletterande pedagogisk utbildning, Inriktning mot årskurs 7-9, 2 ämnenBI–HP–Sökande/plats–
- Kompletterande pedagogisk utbildning, Inriktning mot gymnasieskolan, två ämnenBI–HP–Sökande/plats–
- Kompletterande pedagogisk utbildning (grundnivå), Inriktning mot årskurs 7-9, ett ämneBI–HP–Sökande/plats–
- Ämneslärarutbildning i musik med inriktning mot gymnasieskolan, Instrumental ensemble, rockBI–HP–Sökande/plats6,1
- Ämneslärarutbildning i musik med inriktning mot gymnasieskolan, Instrumental ensemble, jazzBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80710
LU-80710 · nationell antagning
381 sökande, 77 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,58 | 37 | 17,4 | 34 | 32 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,17 | 4 | 15,92 | 4 | 10 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 21 | 0,75 | 20 | 16 |
Vanliga frågor om Ämneslärarutbildning med inriktning mot gymnasieskolan, Ingång engelska
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarutbildning med inriktning mot gymnasieskolan, Ingång engelska vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,4, HP 0,75 och BII 15,92. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ämneslärarutbildning med inriktning mot gymnasieskolan, Ingång engelska vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 381 personer, varav 77 i första hand. 59 antogs, alltså 6,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Ämneslärarutbildning med inriktning mot gymnasieskolan, Ingång engelska vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,4 HT 2026 mot 14,71 HT 2025. Sökande: 381 mot 349.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor57 %(216)
- Män43 %(165)
- 24 år eller yngre84 %320
- 25–34 år13 %48
- 35 år eller äldre3 %13
- Antagna kvinnor47 %(28)
- Antagna män53 %(31)
Anmälningskod LU-80710. Källa: UHR.