Ämneslärarutbildning med inriktning mot gymnasieskolan, Ingång svenska
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80714
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 270
- 55 i första hand
- Antagna
- 55
- urval 2
- Reserver
- 3
- Sökande per plats
- 4,9
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,63 | 11,93 | −5,7 |
| Högskoleprov (HP) | 0,75 | 0,35 | −0,40 |
| Betyg (BII) | 17,96 | 13,98 | −3,98 |
| Antagna totalt | 58 | 55 | −3 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2017 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 10 terminer (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −2,18). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 10 terminer, minst 0,50 under i 10 och minst 1,00 under i 10.
Sedan HT 2017 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 9 terminer och legat kvar i 2 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 7 av 9 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 6.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,63 → 11,93 (−5,70) | 0,75 → 0,35 (−0,40) |
| HT 2025 | 18,39 → 15,02 (−3,37) | 0,70 → 0,30 (−0,40) |
| HT 2024 | 17,66 → alla behöriga antogs | 0,70 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 15,30 → alla behöriga antogs | 0,50 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 15,73 → alla behöriga antogs | 0,60 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 17,64 → 15,15 (−2,49) | 0,50 → 0,40 (−0,10) |
| HT 2020 | 14,40 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2019 | 17,63 → 16,20 (−1,43) | 0,80 → 0,60 (−0,20) |
| HT 2018 | 14,88 → 13,01 (−1,87) | 0,40 → 0,40 (±0) |
| HT 2017 | 16,42 → 14,87 (−1,55) | 0,70 → 0,70 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,63) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2017 | 14,87 | 15,90 |
| HT 2018 | 13,01 | Alla antogs |
| HT 2019 | 16,20 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | 15,15 | 14,86 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 15,02 | 19,45 |
| HT 2026 | 11,93 | 13,98 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2017 | 0,70 |
| HT 2018 | 0,40 |
| HT 2019 | 0,60 |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,40 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,30 |
| HT 2026 | 0,35 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2017 | 246 | 40 |
| HT 2018 | 210 | 30 |
| HT 2019 | 207 | 46 |
| HT 2020 | 205 | 27 |
| HT 2021 | 222 | 51 |
| HT 2022 | 222 | 39 |
| HT 2023 | 211 | 38 |
| HT 2024 | 258 | 50 |
| HT 2025 | 305 | 62 |
| HT 2026 | 270 | 55 |
Om programmet
Vill du undervisa i ett världsspråk? Är du intresserad av att utrusta elever med förmågan att kommunicera internationellt i tal och skrift? Skulle du vilja arbeta med ett ämne där populärkultur och akademiska studier lätt förenas? Då är ämneslärarutbildningen i engelska med inriktning mot gymnasieskolan något för dig.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Gymnasielärare | 44 200 kr37–51 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Lunds universitet
- Ämneslärarutbildning med inriktning mot gymnasieskolan, Ingång svenska som andraspråkBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,8
- Ämneslärarutbildning med inriktning mot gymnasieskolan, Ingång engelskaBI17,40HP0,75Sökande/plats6,5
- Ämneslärarutbildning med inriktning mot gymnasieskolan, Ingång matematikBI16,76HP1,25Sökande/plats5,7
- Kompletterande pedagogisk utbildning, Inriktning mot gymnasieskolan, två ämnenBI–HP–Sökande/plats–
- Kompletterande pedagogisk utbildning, Inriktning mot årskurs 7-9, 2 ämnenBI–HP–Sökande/plats–
- Ämneslärarutbildning i musik med inriktning mot gymnasieskolan, Instrumental ensemble, rockBI–HP–Sökande/plats6,1
- Kompletterande pedagogisk utbildning (grundnivå), Inriktning mot årskurs 7-9, ett ämneBI–HP–Sökande/plats–
- Ämneslärarutbildning i musik med inriktning mot gymnasieskolan, Instrumental ensemble, jazzBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80714
LU-80714 · nationell antagning
270 sökande, 55 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 3,5 | 2 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,63 | 34 | 11,93 | 31 | 2 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,96 | 3 | 13,98 | 3 | 1 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,75 | 19 | 0,35 | 18 | 1 |
Vanliga frågor om Ämneslärarutbildning med inriktning mot gymnasieskolan, Ingång svenska
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarutbildning med inriktning mot gymnasieskolan, Ingång svenska vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 11,93, HP 0,35 och BII 13,98. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ämneslärarutbildning med inriktning mot gymnasieskolan, Ingång svenska vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 270 personer, varav 55 i första hand. 55 antogs, alltså 4,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Ämneslärarutbildning med inriktning mot gymnasieskolan, Ingång svenska vid Lunds universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 11,93 HT 2026 mot 15,02 HT 2025. Sökande: 270 mot 305.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor73 %(196)
- Män27 %(74)
- 24 år eller yngre89 %239
- 25–34 år10 %27
- 35 år eller äldre1 %4
- Antagna kvinnor76 %(42)
- Antagna män24 %(13)
Anmälningskod LU-80714. Källa: UHR.