Ämneslärarutbildning med inriktning mot gymnasieskolan, Ingång matematik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80715
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 172
- 40 i första hand
- Antagna
- 30
- urval 2
- Reserver
- 10
- Sökande per plats
- 5,7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,42 | 16,76 | −0,66 |
| Högskoleprov (HP) | 1,25 | 1,25 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 18,66 | 18,26 | −0,4 |
| Antagna totalt | 35 | 30 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2015 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 3 terminer och stigit i 1 (1 gång antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 2 av 3 terminer, minst 0,50 under i 2 och minst 1,00 under i 1.
Sedan HT 2015 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 3 terminer och legat kvar i 1 (1 gång antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 3 terminer, minst 0,10 under i 2 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,42 → 16,76 (−0,66) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2025 | 16,09 → alla behöriga antogs | 1,15 → alla behöriga antogs |
| HT 2015 | 17,60 → 18,65 (+1,05) | 1,00 → 0,90 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,42) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2015
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2015 | 18,65 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 16,76 | 18,26 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2015 | 0,90 |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 1,25 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2015 | 131 | 21 |
| HT 2017 | 87 | 18 |
| HT 2018 | 82 | 11 |
| HT 2019 | 84 | 21 |
| HT 2020 | 90 | 18 |
| HT 2021 | 96 | 25 |
| HT 2025 | 129 | 27 |
| HT 2026 | 172 | 40 |
Om programmet
Vill du undervisa i ett världsspråk? Är du intresserad av att utrusta elever med förmågan att kommunicera internationellt i tal och skrift? Skulle du vilja arbeta med ett ämne där populärkultur och akademiska studier lätt förenas? Då är ämneslärarutbildningen i engelska med inriktning mot gymnasieskolan något för dig.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Gymnasielärare | 44 200 kr37–51 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Lunds universitet
- Ämneslärarutbildning med inriktning mot gymnasieskolan, Ingång engelskaBI17,40HP0,75Sökande/plats6,5
- Ämneslärarutbildning med inriktning mot gymnasieskolan, Ingång svenskaBI11,93HP0,35Sökande/plats4,9
- Ämneslärarutbildning med inriktning mot gymnasieskolan, Ingång svenska som andraspråkBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,8
- Kompletterande pedagogisk utbildning, Inriktning mot årskurs 7-9, 2 ämnenBI–HP–Sökande/plats–
- Kompletterande pedagogisk utbildning, Inriktning mot gymnasieskolan, två ämnenBI–HP–Sökande/plats–
- Kompletterande pedagogisk utbildning (grundnivå), Inriktning mot gymnasieskolan, ett ämneBI–HP–Sökande/plats5,0
- Kompletterande pedagogisk utbildning (grundnivå), Inriktning mot årskurs 7-9, ett ämneBI–HP–Sökande/plats–
- Ämneslärarutbildning i musik med inriktning mot gymnasieskolan, Instrumental ensemble, rockBI–HP–Sökande/plats6,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80715
LU-80715 · nationell antagning
172 sökande, 40 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,42 | 20 | 16,76 | 17 | 5 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,66 | 3 | 18,26 | 3 | 5 |
| HP Högskoleprovet | 1,25 | 12 | 1,25 | 10 | 7 |
Vanliga frågor om Ämneslärarutbildning med inriktning mot gymnasieskolan, Ingång matematik
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarutbildning med inriktning mot gymnasieskolan, Ingång matematik vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,76, HP 1,25 och BII 18,26. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ämneslärarutbildning med inriktning mot gymnasieskolan, Ingång matematik vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 172 personer, varav 40 i första hand. 30 antogs, alltså 5,7 sökande per antagen.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor53 %(91)
- Män47 %(81)
- 24 år eller yngre81 %140
- 25–34 år14 %24
- 35 år eller äldre5 %8
- Antagna kvinnor43 %(13)
- Antagna män57 %(17)
Anmälningskod LU-80715. Källa: UHR.