Analysvetenskapligt program i kemi med inriktning mot forensik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · ORU-59600
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 196
- 47 i första hand
- Antagna
- 40
- urval 2
- Reserver
- 4
- Sökande per plats
- 4,9
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,92 | 14,4 | −3,52 |
| Högskoleprov (HP) | 0,85 | 0,60 | −0,25 |
| Betyg (BII) | 18,15 | 18,02 | −0,13 |
| Antagna totalt | 40 | 40 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2017 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 8 terminer (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,77). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 8 terminer, minst 0,50 under i 7 och minst 1,00 under i 7.
Sedan HT 2017 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 8 terminer (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,28). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 8 terminer, minst 0,10 under i 8 och minst 0,20 under i 7.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,92 → 14,40 (−3,52) | 0,85 → 0,60 (−0,25) |
| HT 2025 | 17,33 → 16,00 (−1,33) | 0,95 → 0,45 (−0,50) |
| HT 2024 | 17,40 → alla behöriga antogs | 0,85 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 17,67 → alla behöriga antogs | 0,80 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 17,99 → 15,80 (−2,19) | 1,05 → 0,95 (−0,10) |
| HT 2021 | 18,25 → 16,48 (−1,77) | 1,05 → 0,75 (−0,30) |
| HT 2020 | 16,40 → 16,04 (−0,36) | 0,80 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 13,60 → alla behöriga antogs | 0,85 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,92) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2012
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | 16,04 | Alla antogs |
| HT 2021 | 16,48 | 17,40 |
| HT 2022 | 15,80 | 14,96 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 16,00 | 18,20 |
| HT 2026 | 14,40 | 18,02 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,75 |
| HT 2022 | 0,95 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,45 |
| HT 2026 | 0,60 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2012 | 118 | 30 |
| HT 2013 | 168 | 24 |
| HT 2014 | 145 | 31 |
| HT 2015 | 185 | 33 |
| HT 2016 | 166 | 28 |
| HT 2017 | 155 | 29 |
| HT 2018 | 141 | 23 |
| HT 2019 | 143 | 29 |
| HT 2020 | 184 | 34 |
| HT 2021 | 274 | 47 |
| HT 2022 | 209 | 45 |
| HT 2023 | 187 | 41 |
| HT 2024 | 195 | 35 |
| HT 2025 | 186 | 50 |
| HT 2026 | 196 | 47 |
Om programmet
Att spåra, analysera, kvantifiera och identifiera olika kemiska (grund) ämnen och material är en viktig uppgift inom många områden. För att säkra att mediciner inte innehåller skadliga kemikalier, idrottare inte är dopade, marken inte är förorenad med kemiska föroreningar, eller att mat inte innehåller bakterier eller gifter, krävs det kunskap i analysvetenskap.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 1a eller 1b1+1b2, Kemi 2, Matematik 3b eller Matematik 3c eller Matematik C. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 1b eller nivå 1a2, Kemi nivå 2, Matematik – fortsättning nivå 1b eller nivå 1c
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Örebro universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Kemister | 51 700 kr40–74 tkr | Småökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som kemist vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Örebro universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod ORU-59600
ORU-59600 · nationell antagning
196 sökande, 47 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,92 | 23 | 14,4 | 23 | 2 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,15 | 3 | 18,02 | 3 | 1 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,85 | 13 | 0,60 | 13 | 4 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Analysvetenskapligt program i kemi med inriktning mot forensik
Vad krävdes för att komma in på Analysvetenskapligt program i kemi med inriktning mot forensik vid Örebro universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,4, HP 0,60 och BII 18,02. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Analysvetenskapligt program i kemi med inriktning mot forensik vid Örebro universitet?
HT 2026 sökte 196 personer, varav 47 i första hand. 40 antogs, alltså 4,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Analysvetenskapligt program i kemi med inriktning mot forensik vid Örebro universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 14,4 HT 2026 mot 16 HT 2025. Sökande: 196 mot 186.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor73 %(143)
- Män27 %(53)
- 24 år eller yngre85 %166
- 25–34 år9 %18
- 35 år eller äldre6 %12
- Antagna kvinnor88 %(35)
- Antagna män12 %(5)
Anmälningskod ORU-59600. Källa: UHR.