Biblioteks- och informationsvetenskap - kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-P1284
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 390
- 167 i första hand
- Antagna
- 42
- urval 2
- Reserver
- 111
- Sökande per plats
- 9,3
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,79 | 18,66 | −1,13 |
| Högskoleprov (HP) | 1,25 | 1,15 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 18,6 | 17,95 | −0,65 |
| Antagna totalt | 42 | 42 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2019 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 8 terminer (median −1,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 8 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 5.
Sedan HT 2019 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 8 terminer och legat kvar i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 7 av 8 terminer, minst 0,10 under i 6 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,79 → 18,66 (−1,13) | 1,25 → 1,15 (−0,10) |
| HT 2025 | 19,58 → 18,61 (−0,97) | 1,10 → 1,00 (−0,10) |
| HT 2024 | 19,24 → 18,40 (−0,84) | 1,15 → 1,00 (−0,15) |
| HT 2023 | 19,21 → 18,14 (−1,07) | 0,80 → 0,45 (−0,35) |
| HT 2022 | 18,28 → 17,07 (−1,21) | 1,00 → 0,90 (−0,10) |
| HT 2021 | 18,92 → 17,46 (−1,46) | 0,90 → 0,90 (±0) |
| HT 2020 | 18,75 → 17,48 (−1,27) | 0,60 → alla behöriga antogs |
| HT 2019 | 19,40 → 18,60 (−0,80) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,79) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | – | – |
| HT 2011 | – | – |
| HT 2012 | – | – |
| HT 2013 | – | – |
| HT 2014 | – | – |
| HT 2015 | – | – |
| HT 2016 | – | – |
| HT 2017 | – | – |
| HT 2018 | – | – |
| HT 2019 | 18,60 | 17,36 |
| HT 2020 | 17,48 | 16,73 |
| HT 2021 | 17,46 | 18,24 |
| HT 2022 | 17,07 | 17,21 |
| HT 2023 | 18,14 | 20,96 |
| HT 2024 | 18,40 | 16,79 |
| HT 2025 | 18,61 | 16,75 |
| HT 2026 | 18,66 | 17,95 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | – |
| HT 2009 | – |
| HT 2010 | – |
| HT 2011 | – |
| HT 2012 | – |
| HT 2013 | – |
| HT 2014 | – |
| HT 2015 | – |
| HT 2016 | – |
| HT 2017 | – |
| HT 2018 | – |
| HT 2019 | 1,05 |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,90 |
| HT 2022 | 0,90 |
| HT 2023 | 0,45 |
| HT 2024 | 1,00 |
| HT 2025 | 1,00 |
| HT 2026 | 1,15 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 64 | 29 |
| HT 2009 | 102 | 42 |
| HT 2010 | 83 | 34 |
| HT 2011 | 90 | 34 |
| HT 2012 | 80 | 35 |
| HT 2013 | 119 | 54 |
| HT 2014 | 121 | 47 |
| HT 2015 | 133 | 48 |
| HT 2016 | 135 | 55 |
| HT 2017 | 160 | 63 |
| HT 2018 | 158 | 74 |
| HT 2019 | 261 | 119 |
| HT 2020 | 276 | 110 |
| HT 2021 | 278 | 103 |
| HT 2022 | 277 | 105 |
| HT 2023 | 238 | 102 |
| HT 2024 | 328 | 129 |
| HT 2025 | 324 | 147 |
| HT 2026 | 390 | 167 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Linnéuniversitetet Biblioteks- och informationsvetenskap, distans · Ortsoberoende · Distans · 50 % · VT 2026 | 21,72 | 1,45 | 55,1 | 1 599 |
| Umeå universitet Umeå · Du tittar på den här | 18,66 | 1,15 | 9,3 | 390 |
| Linnéuniversitetet Växjö | 17,71 | 0,70 | 8,0 | 401 |
Om programmet
Är du intresserad av att samla, strukturera och förmedla information? Eller gillar du litteratur och vill anordna läsfrämjande aktiviteter? I så fall ska du utbilda dig till bibliotekarie, ett yrke som numera även innebär att bli informationsspecialist.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Bibliotekarier och arkivarier | 38 300 kr34–44 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som arkivarie vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Umeå universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
UMU-P1284 · nationell antagning
390 sökande, 167 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 7 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,79 | 24 | 18,66 | 23 | 90 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,6 | 3 | 17,95 | 4 | 28 |
| HP Högskoleprovet | 1,25 | 14 | 1,15 | 14 | 37 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
UMU-S2002 · nationell antagning
Senare del Biblioteks- och informationsvetenskap - kandidatprogram, T3, T5. 16 sökande, 6 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| SD Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
Vanliga frågor om Biblioteks- och informationsvetenskap - kandidatprogram
Vad krävdes för att komma in på Biblioteks- och informationsvetenskap - kandidatprogram vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,66, HP 1,15 och BII 17,95. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Biblioteks- och informationsvetenskap - kandidatprogram vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 390 personer, varav 167 i första hand. 42 antogs, alltså 9,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Biblioteks- och informationsvetenskap - kandidatprogram vid Umeå universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,66 HT 2026 mot 18,61 HT 2025. Sökande: 390 mot 324.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Biblioteks- och informationsvetenskap - kandidatprogram mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor77 %(302)
- Män23 %(88)
- 24 år eller yngre46 %178
- 25–34 år33 %127
- 35 år eller äldre22 %85
- Antagna kvinnor79 %(33)
- Antagna män21 %(9)
Anmälningskod UMU-P1284. Källa: UHR.