Antagningspoäng Biblioteks- och informationsvetenskap 2026
Alla lärosäten som ger Biblioteks- och informationsvetenskap sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Biblioteks- och informationsvetenskap HT 2026?
- Sökande
- 791
- +19,7 % mot HT 2025
- Antagna
- 92
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 8,6
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 2
- 2 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Umeå universitet Biblioteks- och informationsvetenskap - kandidatprogram · Umeå | 18,66 | 17,95 | 1,15 | 390 | 9,3 | +0,05 |
| Linnéuniversitetet Växjö | 17,71 | 18,57 | 0,70 | 401 | 8,0 | −0,35 |
Vårterminen: VT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Linnéuniversitetet Biblioteks- och informationsvetenskap, distans · Ortsoberoende · Distans · halvfart | 21,72 | 21,92 | 1,45 | 1 599 | 55,1 | +0,59 |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 17,71 | 18,19 | 18,66 | 21,72 | 21,72 | 21,72 |
| 2025 | 18,06 | 18,34 | 18,61 | 21,13 | 21,13 | 21,13 |
| 2024 | 16,40 | 17,40 | 18,40 | 19,94 | 19,94 | 19,94 |
| 2023 | 11,10 | 14,62 | 18,14 | 20,15 | 20,15 | 20,15 |
| 2022 | 15,83 | 16,45 | 17,07 | 20,35 | 20,35 | 20,35 |
| 2021 | 17,46 | 17,46 | 17,46 | 20,37 | 20,37 | 20,37 |
| 2020 | 17,48 | 17,48 | 17,48 | – | – | – |
| 2019 | 18,60 | 18,60 | 18,60 | – | – | – |
| 2018 | – | – | – | – | – | – |
| 2017 | – | – | – | 18,03 | 18,03 | 18,03 |
| 2016 | 12,90 | 12,90 | 12,90 | 16,80 | 16,80 | 16,80 |
| 2015 | 15,17 | 15,17 | 15,17 | 16,69 | 16,69 | 16,69 |
| 2014 | 13,90 | 13,90 | 13,90 | 13,60 | 13,60 | 13,60 |
| 2013 | 12,30 | 12,30 | 12,30 | 16,21 | 16,21 | 16,21 |
| 2012 | – | – | – | – | – | – |
| 2011 | – | – | – | – | – | – |
| 2010 | – | – | – | – | – | – |
| 2009 | – | – | – | – | – | – |
| 2008 | – | – | – | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst | VT lägst | VT median | VT högst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | 0,70 | 0,93 | 1,15 | 1,45 | 1,45 | 1,45 |
| 2025 | 0,90 | 0,95 | 1,00 | 1,25 | 1,25 | 1,25 |
| 2024 | 1,00 | 1,00 | 1,00 | 1,10 | 1,10 | 1,10 |
| 2023 | 0,45 | 0,45 | 0,45 | 1,05 | 1,05 | 1,05 |
| 2022 | 0,90 | 0,90 | 0,90 | 1,20 | 1,20 | 1,20 |
| 2021 | 0,90 | 0,90 | 0,90 | 1,15 | 1,15 | 1,15 |
| 2020 | – | – | – | – | – | – |
| 2019 | 1,05 | 1,05 | 1,05 | – | – | – |
| 2018 | – | – | – | – | – | – |
| 2017 | – | – | – | 0,90 | 0,90 | 0,90 |
| 2016 | – | – | – | 0,90 | 0,90 | 0,90 |
| 2015 | 0,55 | 0,55 | 0,55 | 0,70 | 0,70 | 0,70 |
| 2014 | – | – | – | – | – | – |
| 2013 | – | – | – | 0,30 | 0,30 | 0,30 |
| 2012 | – | – | – | – | – | – |
| 2011 | – | – | – | – | – | – |
| 2010 | – | – | – | – | – | – |
| 2009 | – | – | – | – | – | – |
| 2008 | – | – | – | – | – | – |
Lön och jobbchanser
Bibliotekarier och arkivarier
- Medianlön
- 38 300 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 33 900 kr – 44 400 kr
- Möjlighet till arbete
- Medelstora
- Rekrytering
- Balans
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som arkivarie vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Biblioteks- och informationsvetenskap?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Umeå universitet (Umeå): 18,66 i urvalsgruppen BI och 1,15 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Biblioteks- och informationsvetenskap?
HT 2026 var gränsen lägst vid Linnéuniversitetet (Växjö): 17,71 i BI och 0,70 på högskoleprovet.
Vad krävs på högskoleprovet för Biblioteks- och informationsvetenskap?
HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,70–1,15 beroende på lärosäte, med medianen 0,93. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Biblioteks- och informationsvetenskap HT 2026?
791 sökte programmet vid 2 lärosäten och 92 antogs, alltså ungefär 8,6 sökande per plats. 280 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Biblioteks- och informationsvetenskap ökat?
Medianen för BI sjönk med 0,15 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +19,7 %.
Vad tjänar man efter Biblioteks- och informationsvetenskap?
Medianlönen för bibliotekarier och arkivarier var 38 300 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som medelstora.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.