Biblioteks- och informationsvetenskap
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-G0662
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 401
- 113 i första hand
- Antagna
- 50
- urval 2
- Reserver
- 77
- Sökande per plats
- 8
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,7 | 17,71 | −1,99 |
| Högskoleprov (HP) | 0,90 | 0,70 | −0,20 |
| Betyg (BII) | 18,57 | 18,57 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 50 | 50 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 15 terminer (6 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −2,09). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 15 terminer, minst 0,50 under i 15 och minst 1,00 under i 14.
Sedan HT 2013 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 11 terminer (8 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 11 terminer, minst 0,10 under i 10 och minst 0,20 under i 9.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,70 → 17,71 (−1,99) | 0,90 → 0,70 (−0,20) |
| HT 2025 | 18,59 → 18,06 (−0,53) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
| HT 2024 | 18,90 → 16,40 (−2,50) | 0,60 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 16,59 → 11,10 (−5,49) | 0,40 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 17,92 → 15,83 (−2,09) | 0,85 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 16,30 → alla behöriga antogs | 0,80 → alla behöriga antogs |
| HT 2020 | 16,94 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2018 | 12,19 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2017 | 15,88 → alla behöriga antogs | 0,50 → alla behöriga antogs |
| HT 2016 | 16,30 → 12,90 (−3,40) | 0,65 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,70) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2010
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2010 | – | – |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | 12,30 | 13,75 |
| HT 2014 | 13,90 | 13,90 |
| HT 2015 | 15,17 | 16,19 |
| HT 2016 | 12,90 | 12,90 |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | 15,03 |
| HT 2022 | 15,83 | 14,85 |
| HT 2023 | 11,10 | Alla antogs |
| HT 2024 | 16,40 | 15,70 |
| HT 2025 | 18,06 | 19,27 |
| HT 2026 | 17,71 | 18,57 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | 0,55 |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,90 |
| HT 2026 | 0,70 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2010 | 160 | 48 |
| HT 2011 | 186 | 49 |
| HT 2012 | 223 | 55 |
| HT 2013 | 304 | 66 |
| HT 2014 | 339 | 90 |
| HT 2015 | 335 | 81 |
| HT 2016 | 298 | 73 |
| HT 2017 | 256 | 70 |
| HT 2018 | 234 | 61 |
| HT 2019 | 176 | 55 |
| HT 2020 | 210 | 43 |
| HT 2021 | 243 | 43 |
| HT 2022 | 269 | 61 |
| HT 2023 | 249 | 55 |
| HT 2024 | 315 | 84 |
| HT 2025 | 337 | 97 |
| HT 2026 | 401 | 113 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Linnéuniversitetet Biblioteks- och informationsvetenskap, distans · Ortsoberoende · Distans · 50 % · VT 2026 | 21,72 | 1,45 | 55,1 | 1 599 |
| Umeå universitet Biblioteks- och informationsvetenskap - kandidatprogram · Umeå | 18,66 | 1,15 | 9,3 | 390 |
| Linnéuniversitetet Växjö · Du tittar på den här | 17,71 | 0,70 | 8,0 | 401 |
Om programmet
Vi erbjuder en mångvetenskaplig utbildning som betonar de nödvändiga tekniska och pedagogiska kompetenserna hos framtidens bibliotekarier. Bibliotekarien organiserar och gör önskad information tillgänglig för olika typer av användare, till exempel skolelever, allmänhet, forskare och yrkesspecialister i näringsliv och organisationer. Centralt är människors behov av kunskap och kulturupplevelser.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Bibliotekarier och arkivarier | 38 300 kr34–44 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som arkivarie vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linnéuniversitetet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LNU-G0662
LNU-G0662 · nationell antagning
401 sökande, 113 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APGR Akademiska poäng, grundnivå | 165 | 17 | 165 | 17 | 36 |
| BF Folkhögskola | 3,5 | 1 | 3,5 | 1 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,7 | 14 | 17,71 | 14 | 54 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,57 | 2 | 18,57 | 2 | 22 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 16 | 0,70 | 16 | 17 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 8 |
Vanliga frågor om Biblioteks- och informationsvetenskap
Vad krävdes för att komma in på Biblioteks- och informationsvetenskap vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,71, HP 0,70 och BII 18,57. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Biblioteks- och informationsvetenskap vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 401 personer, varav 113 i första hand. 50 antogs, alltså 8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Biblioteks- och informationsvetenskap vid Linnéuniversitetet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 17,71 HT 2026 mot 18,06 HT 2025. Sökande: 401 mot 337.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Biblioteks- och informationsvetenskap mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor78 %(312)
- Män22 %(89)
- 24 år eller yngre46 %183
- 25–34 år32 %130
- 35 år eller äldre22 %88
- Antagna kvinnor78 %(39)
- Antagna män22 %(11)
Anmälningskod LNU-G0662. Källa: UHR.