Datasystemutvecklingsprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HKR-09GHH
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 443
- 59 i första hand
- Antagna
- 80
- urval 2
- Reserver
- 67
- Sökande per plats
- 5,5
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,21 | 13,45 | −0,76 |
| Högskoleprov (HP) | 0,45 | 0,35 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 15,15 | 14,14 | −1,01 |
| Antagna totalt | 100 | 80 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2014 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 12 terminer (median −0,80). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 10 av 12 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 3.
Sedan HT 2014 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 12 terminer och legat kvar i 3 (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 9 av 12 terminer, minst 0,10 under i 9 och minst 0,20 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,21 → 13,45 (−0,76) | 0,45 → 0,35 (−0,10) |
| HT 2025 | 14,40 → 13,50 (−0,90) | 0,55 → 0,45 (−0,10) |
| HT 2024 | 14,20 → 13,82 (−0,38) | 0,45 → 0,25 (−0,20) |
| HT 2023 | 14,02 → 13,04 (−0,98) | 0,40 → 0,25 (−0,15) |
| HT 2022 | 14,32 → 13,95 (−0,37) | 0,50 → 0,30 (−0,20) |
| HT 2021 | 15,05 → 14,26 (−0,79) | 0,70 → 0,70 (±0) |
| HT 2020 | 14,44 → 14,32 (−0,12) | 0,55 → 0,55 (±0) |
| HT 2019 | 15,10 → 14,09 (−1,01) | 0,70 → 0,50 (−0,20) |
| HT 2018 | 14,26 → 12,04 (−2,22) | 0,65 → 0,55 (−0,10) |
| HT 2017 | 13,75 → 12,70 (−1,05) | 0,75 → 0,55 (−0,20) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,21) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2014
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2014 | 14,40 | 14,60 |
| HT 2016 | 13,88 | 14,20 |
| HT 2017 | 12,70 | 14,10 |
| HT 2018 | 12,04 | 13,46 |
| HT 2019 | 14,09 | 14,69 |
| HT 2020 | 14,32 | 14,84 |
| HT 2021 | 14,26 | 15,16 |
| HT 2022 | 13,95 | 14,17 |
| HT 2023 | 13,04 | 13,48 |
| HT 2024 | 13,82 | 15,26 |
| HT 2025 | 13,50 | 14,97 |
| HT 2026 | 13,45 | 14,14 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2014 | 0,70 |
| HT 2016 | 0,80 |
| HT 2017 | 0,55 |
| HT 2018 | 0,55 |
| HT 2019 | 0,50 |
| HT 2020 | 0,55 |
| HT 2021 | 0,70 |
| HT 2022 | 0,30 |
| HT 2023 | 0,25 |
| HT 2024 | 0,25 |
| HT 2025 | 0,45 |
| HT 2026 | 0,35 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2014 | 321 | 53 |
| HT 2016 | 317 | 44 |
| HT 2017 | 340 | 55 |
| HT 2018 | 361 | 49 |
| HT 2019 | 331 | 67 |
| HT 2020 | 346 | 65 |
| HT 2021 | 359 | 55 |
| HT 2022 | 317 | 58 |
| HT 2023 | 370 | 70 |
| HT 2024 | 460 | 86 |
| HT 2025 | 483 | 83 |
| HT 2026 | 443 | 59 |
Om programmet
En bred kunskap krävs för att utveckla avancerade mjukvarusystem. Förutom kunskaper om programmering behöver du förstå hur datorprogram är designade, hur man hanterar och utvecklar komplexa mjukvarusystem och hur man tolkar användarnas krav. Vidare krävs projektbaserat arbete i projektgrupper för att möta kraven på storskalig programvara. Kandidatprogrammet i mjukvaruutveckling lär dig alla dessa färdigheter så att du står förberedd för morgondagens arbetsmarknad.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Kristianstad.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. | 56 200 kr41–78 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan Kristianstad
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
HKR-09GHH · nationell antagning
443 sökande, 59 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 2 | 3 | 2 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,21 | 53 | 13,45 | 41 | 33 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,15 | 12 | 14,14 | 11 | 24 |
| HP Högskoleprovet | 0,45 | 33 | 0,35 | 26 | 17 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 13 |
HKR-09GHJ · nationell antagning
Senare del av program Datasystemutvecklingsprogrammet. 3 sökande, 3 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| DAU Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
Vanliga frågor om Datasystemutvecklingsprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Datasystemutvecklingsprogrammet vid Högskolan Kristianstad HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,45, HP 0,35 och BII 14,14. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Datasystemutvecklingsprogrammet vid Högskolan Kristianstad?
HT 2026 sökte 443 personer, varav 59 i första hand. 80 antogs, alltså 5,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Datasystemutvecklingsprogrammet vid Högskolan Kristianstad?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 13,45 HT 2026 mot 13,5 HT 2025. Sökande: 443 mot 483.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor29 %(128)
- Män71 %(315)
- 24 år eller yngre66 %293
- 25–34 år28 %123
- 35 år eller äldre6 %27
- Antagna kvinnor29 %(23)
- Antagna män71 %(57)
Anmälningskod HKR-09GHH. Källa: UHR.