Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · HKR-09GHF

BIGymnasiebetyg 14,97 av max 22,5 +0,35 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,55 av max 2 +0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 16,43 av max 22,5 +1,23 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
363
45 i första hand
Antagna
50
urval 2
Reserver
60
Sökande per plats
7,3
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)14,9714,97Oförändrad
Högskoleprov (HP)0,550,55Oförändrad
Betyg (BII)16,4316,43Oförändrad
Antagna totalt6050−10

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2014 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 11 terminer, legat kvar i 1 och stigit i 2 (median −0,86). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 7 av 11 terminer, minst 0,50 under i 7 och minst 1,00 under i 2.

Sedan HT 2014 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 11 terminer och legat kvar i 5 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 6 av 11 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 3.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Bachelor Programme in Software Development (senaste 10 av 11 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202614,97 → 14,97 (±0)0,55 → 0,55 (±0)
HT 202516,50 → 14,62 (−1,88)0,50 → 0,50 (±0)
HT 202416,50 → 15,23 (−1,27)0,50 → 0,45 (−0,05)
HT 202316,95 → 15,96 (−0,99)0,50 → 0,45 (−0,05)
HT 202217,00 → 16,08 (−0,92)0,70 → 0,60 (−0,10)
HT 202116,78 → 16,73 (−0,05)0,55 → 0,55 (±0)
HT 202016,79 → 15,93 (−0,86)0,35 → 0,05 (−0,30)
HT 201919,13 → 19,23 (+0,10)0,80 → 0,80 (±0)
HT 201816,24 → 15,34 (−0,90)0,60 → 0,40 (−0,20)
HT 201717,33 → 16,59 (−0,74)0,60 → 0,35 (−0,25)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,97) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

A broad range of knowledge is required to develop advanced computer software systems. Besides knowledge about programming you need to understand how computer programs are designed, how to handle and develop complex software systems and how to interpret user requirements. Furthermore, project based work in project groups is required to meet demands on large scaled software.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c
Examen
Kandidatexamen
Språk
Engelska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Kristianstad.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. 53 500 kr40–73 tkr Storaökar på 5 år
Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. 56 200 kr41–78 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Högskolan Kristianstad

Alla program vid Högskolan Kristianstad

Alla urvalsgrupper

HT 2026: 3 anmälningskoder

HKR-09GCZ · internationell antagning

1 463 sökande, 273 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BIAV Lärosätets eget urval 19,96 25 – – 183
BIAVB Lärosätets eget urval Alla antogs 54 – – 0
BIIAB Lärosätets eget urval Alla antogs 4 – – 0
BIIAV Lärosätets eget urval Ingen antogs 0 – – 2
HPAVB Lärosätets eget urval Ingen antogs 0 – – 0
HPAVS Lärosätets eget urval Ingen antogs 0 – – 0
ÖSAV Lärosätets eget urval Ingen antogs 0 – – 3
ÖSAVB Lärosätets eget urval Alla antogs 1 – – 0

HKR-09GHF · nationell antagning

363 sökande, 45 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 1 3,5 1 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 14,97 32 14,97 28 27
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,43 7 16,43 5 21
HP Högskoleprovet 0,55 20 0,55 16 15
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 14

HKR-09GHG · nationell antagning

Senare del av program Bachelor Programme in Software Development. 3 sökande, 1 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
DAU Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Ingen antogs 0 0

Vanliga frågor om Bachelor Programme in Software Development

Vad krävdes för att komma in på Bachelor Programme in Software Development vid Högskolan Kristianstad HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,97, HP 0,55 och BII 16,43. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Bachelor Programme in Software Development vid Högskolan Kristianstad?

HT 2026 sökte 363 personer, varav 45 i första hand. 50 antogs, alltså 7,3 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Bachelor Programme in Software Development vid Högskolan Kristianstad?

Ja, den steg: i BI krävdes 14,97 HT 2026 mot 14,62 HT 2025. Sökande: 363 mot 413.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor29 %(106)
  • Män71 %(257)
  • 24 år eller yngre68 %247
  • 25–34 år25 %89
  • 35 år eller äldre7 %27
  • Antagna kvinnor30 %(15)
  • Antagna män70 %(35)

Anmälningskod HKR-09GHF. Källa: UHR.