Ekonomprogram
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MIU-L5103
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 197
- 17 i första hand
- Antagna
- 30
- urval 2
- Reserver
- 18
- Sökande per plats
- 6,6
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 13,85 | 12,7 | −1,15 |
| Högskoleprov (HP) | 0,45 | 0,30 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 15,55 | 13,5 | −2,05 |
| Antagna totalt | 35 | 30 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 12 terminer (6 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,45). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 12 terminer, minst 0,50 under i 12 och minst 1,00 under i 12.
Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,10 under i 9 och minst 0,20 under i 5.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 13,85 → 12,70 (−1,15) | 0,45 → 0,30 (−0,15) |
| HT 2025 | 15,10 → 13,29 (−1,81) | 0,60 → 0,40 (−0,20) |
| HT 2024 | 13,91 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2022 | 12,61 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2021 | 13,02 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2018 | 13,16 → alla behöriga antogs | 0,40 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 15,10 → alla behöriga antogs | 0,75 → alla behöriga antogs |
| HT 2016 | 15,95 → 12,30 (−3,65) | 0,75 → 0,60 (−0,15) |
| HT 2015 | 16,50 → 15,28 (−1,22) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
| HT 2014 | 16,50 → 15,20 (−1,30) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 13,85) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | 14,40 | 14,40 |
| HT 2014 | 15,20 | 14,88 |
| HT 2015 | 15,28 | 14,60 |
| HT 2016 | 12,30 | 14,47 |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 13,29 | 15,15 |
| HT 2026 | 12,70 | 13,50 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | 0,45 |
| HT 2014 | 0,70 |
| HT 2015 | 0,70 |
| HT 2016 | 0,60 |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,40 |
| HT 2026 | 0,30 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 122 | 37 |
| HT 2009 | 172 | 41 |
| HT 2010 | 191 | 47 |
| HT 2011 | 231 | 40 |
| HT 2012 | 256 | 64 |
| HT 2013 | 407 | 47 |
| HT 2014 | 486 | 87 |
| HT 2015 | 493 | 74 |
| HT 2016 | 426 | 62 |
| HT 2017 | 401 | 68 |
| HT 2018 | 344 | 50 |
| HT 2019 | 230 | 50 |
| HT 2020 | 280 | 62 |
| HT 2021 | 283 | 60 |
| HT 2022 | 215 | 15 |
| HT 2023 | 164 | 21 |
| HT 2024 | 197 | 21 |
| HT 2025 | 181 | 18 |
| HT 2026 | 197 | 17 |
Om programmet
Vill du jobba inom redovisning, finans eller marknadsföring? Vi erbjuder dig ett ekonomprogram med en stark koppling till arbetslivet. Via våra branschnätverk erbjuds du en mångfald av näringslivsinslag genom hela utbildningen. Gästföreläsningar, praktik och skarpa case ger dig möjlighet att skapa kontakter med framtida arbetsgivare redan under studietiden.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik fortsättning nivå 1b eller Matematik fortsättning nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mittuniversitetet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga ekonomer | 52 000 kr36–79 tkr | – |
| Controller | 55 100 kr42–80 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Revisorer m.fl. | 47 600 kr35–73 tkr | Storaökar på 5 år |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Mittuniversitetet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 3 anmälningskoder
MIU-L5103 · nationell antagning
197 sökande, 17 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 13,85 | 18 | 12,7 | 14 | 4 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,55 | 5 | 13,5 | 6 | 3 |
| HP Högskoleprovet | 0,45 | 12 | 0,30 | 10 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 11 |
MIU-SDH35 · nationell antagning
Senare del av Ekonomprogram, termin 5, kull H24. 0 sökande, 0 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| SD Lärosätets eget urval | Alla antogs | 6 | Alla antogs | 4 | 0 |
| SDF Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
MIU-SDH37 · nationell antagning
Senare del av Ekonomprogram, termin 3, kull H25. 0 sökande, 0 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| SD Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 1 | 0 |
Vanliga frågor om Ekonomprogram
Vad krävdes för att komma in på Ekonomprogram vid Mittuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 12,7, HP 0,30 och BII 13,5. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ekonomprogram vid Mittuniversitetet?
HT 2026 sökte 197 personer, varav 17 i första hand. 30 antogs, alltså 6,6 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Ekonomprogram vid Mittuniversitetet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 12,7 HT 2026 mot 13,29 HT 2025. Sökande: 197 mot 181.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor49 %(97)
- Män51 %(100)
- 24 år eller yngre72 %142
- 25–34 år22 %43
- 35 år eller äldre6 %12
- Antagna kvinnor60 %(18)
- Antagna män40 %(12)
Anmälningskod MIU-L5103. Källa: UHR.