Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · MIU-K5855

BIGymnasiebetyg 17,92 av max 22,5 −0,22 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,95 av max 2 −0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 17,50 av max 22,5 −0,47 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 244
196 i första hand
Antagna
65
urval 2
Reserver
444
Sökande per plats
19,1
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)1817,92−0,08
Högskoleprov (HP)0,950,95Oförändrad
Betyg (BII)17,617,5−0,1
Antagna totalt8565−20

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2019 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 8 terminer (median −0,47). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 7 av 8 terminer, minst 0,50 under i 4 och aldrig 1,00 eller mer under.

Sedan HT 2019 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 8 terminer och legat kvar i 4 (median −0,02). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 8 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Informatik med inriktning systemutveckling
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202618,00 → 17,92 (−0,08)0,95 → 0,95 (±0)
HT 202518,40 → 18,14 (−0,26)1,00 → 1,00 (±0)
HT 202417,80 → 17,24 (−0,56)1,00 → 0,95 (−0,05)
HT 202317,76 → 17,23 (−0,53)1,10 → 1,05 (−0,05)
HT 202218,20 → 17,81 (−0,39)1,15 → 1,15 (±0)
HT 202118,30 → 17,80 (−0,50)1,05 → 1,05 (±0)
HT 202018,60 → 18,15 (−0,45)1,10 → 1,05 (−0,05)
HT 201917,71 → 16,98 (−0,73)1,15 → 1,10 (−0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,00) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

It är en viktig del av människors och organisationers arbete. Vill du designa nytänkande och hållbara it-lösningar är programmet Informatik med inriktning systemutveckling något för dig. Utbildningen är treårig och ges både på campus och distans.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1 + 1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2.
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mittuniversitetet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. 56 200 kr41–78 tkr Storaökar på 5 år
Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. 53 500 kr40–73 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som systemanalytiker och IT-arkitekt vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Mittuniversitetet

Alla program vid Mittuniversitetet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod MIU-K5855

MIU-K5855 · nationell antagning

1 244 sökande, 196 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3,5 4 3,5 3 23
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18 40 17,92 31 245
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,6 13 17,5 10 156
HP Högskoleprovet 0,95 28 0,95 21 118
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 2
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 68

Vanliga frågor om Informatik med inriktning systemutveckling

Vad krävdes för att komma in på Informatik med inriktning systemutveckling vid Mittuniversitetet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,92, HP 0,95 och BII 17,5. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Informatik med inriktning systemutveckling vid Mittuniversitetet?

HT 2026 sökte 1 244 personer, varav 196 i första hand. 65 antogs, alltså 19,1 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Informatik med inriktning systemutveckling vid Mittuniversitetet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 17,92 HT 2026 mot 18,14 HT 2025. Sökande: 1 244 mot 1 421.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor52 %(651)
  • Män48 %(593)
  • 24 år eller yngre24 %304
  • 25–34 år47 %588
  • 35 år eller äldre28 %352
  • Antagna kvinnor57 %(37)
  • Antagna män43 %(28)

Anmälningskod MIU-K5855. Källa: UHR.