Informatik med inriktning systemutveckling
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MIU-K5255
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 101
- 15 i första hand
- Antagna
- 25
- urval 2
- Reserver
- 5
- Sökande per plats
- 4
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 11,3 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 16 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Antagna totalt | 30 | 25 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2015 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 11 av 12 terminer och legat kvar i 1 (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,37). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 10 av 12 terminer, minst 0,50 under i 7 och minst 1,00 under i 7.
Sedan HT 2015 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 11 terminer (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,17). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 11 terminer, minst 0,10 under i 11 och minst 0,20 under i 7.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 11,30 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2025 | 13,60 → 12,54 (−1,06) | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2024 | 15,72 → 13,23 (−2,49) | 0,85 → 0,60 (−0,25) |
| HT 2023 | 15,00 → alla behöriga antogs | 0,75 → 0,60 (−0,15) |
| HT 2022 | 15,30 → 15,30 (±0) | 0,95 → 0,70 (−0,25) |
| HT 2021 | 14,37 → 14,00 (−0,37) | 0,80 → 0,60 (−0,20) |
| HT 2020 | 16,71 → 15,15 (−1,56) | 0,70 → 0,60 (−0,10) |
| HT 2019 | 14,89 → 14,70 (−0,19) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2018 | 13,10 → alla behöriga antogs | 0,90 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 13,78 → 13,45 (−0,33) | 0,75 → 0,60 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 11,30) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2015
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2015 | 13,90 | 13,58 |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | 13,45 | 16,54 |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | 14,70 | 13,50 |
| HT 2020 | 15,15 | 13,60 |
| HT 2021 | 14,00 | 13,94 |
| HT 2022 | 15,30 | 14,26 |
| HT 2023 | Alla antogs | 15,78 |
| HT 2024 | 13,23 | 15,00 |
| HT 2025 | 12,54 | 15,08 |
| HT 2026 | Alla antogs | Alla antogs |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2015 | 0,45 |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | 0,60 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | 0,75 |
| HT 2020 | 0,60 |
| HT 2021 | 0,60 |
| HT 2022 | 0,70 |
| HT 2023 | 0,60 |
| HT 2024 | 0,60 |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2015 | 112 | 16 |
| HT 2016 | 126 | 13 |
| HT 2017 | 159 | 27 |
| HT 2018 | 132 | 27 |
| HT 2019 | 128 | 35 |
| HT 2020 | 155 | 39 |
| HT 2021 | 144 | 26 |
| HT 2022 | 124 | 21 |
| HT 2023 | 135 | 28 |
| HT 2024 | 146 | 26 |
| HT 2025 | 128 | 33 |
| HT 2026 | 101 | 15 |
Om programmet
It är en viktig del av människors och organisationers arbete. Vill du designa nytänkande och hållbara it-lösningar är programmet Informatik med inriktning systemutveckling något för dig. Utbildningen är treårig och ges både på campus och distans.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1 + 1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mittuniversitetet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. | 56 200 kr41–78 tkr | Storaökar på 5 år |
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som systemanalytiker och IT-arkitekt vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Mittuniversitetet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MIU-K5255
MIU-K5255 · nationell antagning
101 sökande, 15 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 11,3 | 12 | Alla antogs | 7 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16 | 3 | Alla antogs | 5 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 15 | Alla antogs | 13 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 5 |
Vanliga frågor om Informatik med inriktning systemutveckling
Vad krävdes för att komma in på Informatik med inriktning systemutveckling vid Mittuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs (BI, HP, BII). Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Informatik med inriktning systemutveckling vid Mittuniversitetet?
HT 2026 sökte 101 personer, varav 15 i första hand. 25 antogs, alltså 4 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor30 %(30)
- Män70 %(71)
- 24 år eller yngre52 %53
- 25–34 år35 %35
- 35 år eller äldre13 %13
- Antagna kvinnor28 %(7)
- Antagna män72 %(18)
Anmälningskod MIU-K5255. Källa: UHR.