Kommunikation och PR
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · KAU-80656
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 533
- 73 i första hand
- Antagna
- 40
- urval 2
- Reserver
- 80
- Sökande per plats
- 13,3
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18 | 16,55 | −1,45 |
| Högskoleprov (HP) | 0,85 | 0,65 | −0,20 |
| Betyg (BII) | 15,71 | 15,45 | −0,26 |
| Antagna totalt | 42 | 40 | −2 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2017 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 10 terminer, legat kvar i 2 och stigit i 1 (median −0,84). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 7 av 10 terminer, minst 0,50 under i 7 och minst 1,00 under i 3.
Sedan HT 2017 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 9 av 10 terminer och legat kvar i 1 (median −0,12). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 9 av 10 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,00 → 16,55 (−1,45) | 0,85 → 0,65 (−0,20) |
| HT 2025 | 18,28 → 17,28 (−1,00) | 0,90 → 0,70 (−0,20) |
| HT 2024 | 18,07 → 17,50 (−0,57) | 0,90 → 0,70 (−0,20) |
| HT 2023 | 18,21 → 17,45 (−0,76) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
| HT 2022 | 17,70 → 17,70 (±0) | 0,70 → 0,70 (±0) |
| HT 2021 | 17,40 → 17,40 (±0) | 0,75 → 0,70 (−0,05) |
| HT 2020 | 18,18 → 17,24 (−0,94) | 0,75 → 0,55 (−0,20) |
| HT 2019 | 17,40 → 17,47 (+0,07) | 0,75 → 0,65 (−0,10) |
| HT 2018 | 18,09 → 17,16 (−0,93) | 0,85 → 0,80 (−0,05) |
| HT 2017 | 17,97 → 16,35 (−1,62) | 0,90 → 0,75 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,00) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2017 | 16,35 | 16,00 |
| HT 2018 | 17,16 | 18,65 |
| HT 2019 | 17,47 | 15,82 |
| HT 2020 | 17,24 | 16,86 |
| HT 2021 | 17,40 | 17,48 |
| HT 2022 | 17,70 | 16,64 |
| HT 2023 | 17,45 | 15,76 |
| HT 2024 | 17,50 | 17,25 |
| HT 2025 | 17,28 | 16,99 |
| HT 2026 | 16,55 | 15,45 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2017 | 0,75 |
| HT 2018 | 0,80 |
| HT 2019 | 0,65 |
| HT 2020 | 0,55 |
| HT 2021 | 0,70 |
| HT 2022 | 0,70 |
| HT 2023 | 0,70 |
| HT 2024 | 0,70 |
| HT 2025 | 0,70 |
| HT 2026 | 0,65 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2017 | 789 | 98 |
| HT 2018 | 783 | 108 |
| HT 2019 | 621 | 78 |
| HT 2020 | 695 | 87 |
| HT 2021 | 571 | 63 |
| HT 2022 | 569 | 71 |
| HT 2023 | 564 | 93 |
| HT 2024 | 621 | 96 |
| HT 2025 | 592 | 85 |
| HT 2026 | 533 | 73 |
Om programmet
Är du redo att ta första steget mot framtidens kommunikationsyrken? Då är Kommunikation och PR utbildningen för dig. Under utbildningen utvecklar du din kreativitet och lär dig skapa effektiva budskap med både text och bild. Du kommer även att arbeta med AI och digitala verktyg som formar kommunikationens framtid. Genom att kombinera idéutveckling med strategiskt tänkande lär du dig förstå målgrupper, bygga varumärken och skapa kommunikation som gör skillnad.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet samt antingen Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6 eller Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1+1a2, Engelska nivå 2.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Karlstads universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Informatörer, kommunikatörer och PR-specialister | 46 000 kr35–62 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som informatör och kommunikatör vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Karlstads universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KAU-80656
KAU-80656 · nationell antagning
533 sökande, 73 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18 | 25 | 16,55 | 23 | 64 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,71 | 3 | 15,45 | 3 | 16 |
| HP Högskoleprovet | 0,85 | 14 | 0,65 | 14 | 38 |
Vanliga frågor om Kommunikation och PR
Vad krävdes för att komma in på Kommunikation och PR vid Karlstads universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,55, HP 0,65 och BII 15,45. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kommunikation och PR vid Karlstads universitet?
HT 2026 sökte 533 personer, varav 73 i första hand. 40 antogs, alltså 13,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Kommunikation och PR vid Karlstads universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 16,55 HT 2026 mot 17,28 HT 2025. Sökande: 533 mot 592.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor85 %(455)
- Män15 %(78)
- 24 år eller yngre83 %440
- 25–34 år16 %86
- 35 år eller äldre1 %7
- Antagna kvinnor83 %(33)
- Antagna män17 %(7)
Anmälningskod KAU-80656. Källa: UHR.