Konstnärligt kandidatprogram i musik, klassisk musik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · KMH-40000
Här görs urvalet inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i lärosätets egna urvalsgrupper PI (lärosätets eget urval), SÅ (lärosätets eget urval), TP (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer vilka meriter som räknas och vilken poängskala som gäller, ofta tidigare högskolestudier eller en meritbedömning.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 241
- 155 i första hand
- Antagna
- 26
- urval 2
- Reserver
- 16
- Sökande per plats
- 9,3
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| PI | 990 | 990 | Oförändrad |
| SÅ | 990 | 990 | Oförändrad |
| TP | 990 | 990 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 34 | 26 | −8 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2020
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
PI: lärosätets eget urval
Visa som tabell
| Termin | PI |
|---|---|
| HT 2020 | 990 |
| HT 2021 | 780 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | 770 |
| HT 2024 | 790 |
| HT 2025 | 780 |
| HT 2026 | 990 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2020 | 0 | 0 |
| HT 2021 | 203 | 136 |
| HT 2022 | 195 | 123 |
| HT 2023 | 236 | 149 |
| HT 2024 | 214 | 138 |
| HT 2025 | 199 | 132 |
| HT 2026 | 241 | 155 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 28| Lärosäte | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|
| Kungliga Musikhögskolan i Stockholm Stockholm | 10,1 | 262 |
| Kungliga Musikhögskolan i Stockholm Stockholm · Du tittar på den här | 9,3 | 241 |
| Kungliga Musikhögskolan i Stockholm Konstnärligt kandidatprogram i musik, musikproduktion · Stockholm | 15,6 | 219 |
| Göteborgs universitet Konstnärligt kandidatprogram i musik, inriktning musik- och ljudproduktion · Göteborg | – | 167 |
| Göteborgs universitet Konstnärligt kandidatprogram i musik, inriktning klassisk · Göteborg | – | 123 |
| Göteborgs universitet Konstnärligt kandidatprogram i musik, inriktning improvisation · Göteborg | – | 106 |
| Lunds universitet Konstnärligt kandidatprogram i musik, Symfoniorkesterinstrument · Malmö | 7,8 | 94 |
| Göteborgs universitet Konstnärligt kandidatprogram i musik, inriktning Individuell studiegång · Göteborg | – | 90 |
| Lunds universitet Konstnärligt kandidatprogram i musik, Jazz - improvisation · Malmö | – | 86 |
| Kungliga Musikhögskolan i Stockholm Konstnärligt kandidatprogram i musik, komposition med inriktning elektroakustisk musik · Stockholm | – | 63 |
Om programmet
- Examen
- Konstnärlig kandidatexamen
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Musiker, sångare och kompositörer | 44 400 kr34–57 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som kantor och organist vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Kungliga Musikhögskolan i Stockholm
- Konstnärligt masterprogram i musik, klassisk musikBI–HP–Sökande/plats6,3
- Konstnärligt kandidatprogram i musik, klassisk musik, EdsbergBI–HP–Sökande/plats–
- Konstnärligt masterprogram i musik, musikteori med inriktning klassisk musikBI–HP–Sökande/plats–
- Konstnärligt kandidatprogram i musik, jazzBI–HP–Sökande/plats10,1
- Konstnärligt kandidatprogram i musik, musikproduktionBI–HP–Sökande/plats15,6
- Konstnärligt kandidatprogram i musik med inriktning kyrkomusikBI–HP–Sökande/plats–
- Konstnärligt kandidatprogram i musik, tidig musikBI–HP–Sökande/plats–
- Konstnärligt masterprogram i musik, jazzBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KMH-40000
KMH-40000 · omgång MUSIKHT26
241 sökande, 155 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AC Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| FL Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 2 | 0 |
| GI Lärosätets eget urval | 990 | 2 | Alla antogs | 1 | 0 |
| KB Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| KL Lärosätets eget urval | 990 | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| OB Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 1 | 0 |
| PI Lärosätets eget urval | 990 | 4 | 990 | 4 | 2 |
| SÅ Lärosätets eget urval | 990 | 2 | 990 | 2 | 7 |
| SL Lärosätets eget urval | 990 | 2 | Alla antogs | 1 | 0 |
| SX Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| TB Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 2 | 0 |
| TP Lärosätets eget urval | 990 | 2 | 990 | 2 | 4 |
| VA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| VC Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| VH Lärosätets eget urval | 990 | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
| VN Lärosätets eget urval | 770 | 4 | 760 | 4 | 3 |
Vanliga frågor om Konstnärligt kandidatprogram i musik, klassisk musik
Vad krävdes för att komma in på Konstnärligt kandidatprogram i musik, klassisk musik vid Kungliga Musikhögskolan i Stockholm HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen PI 990, SÅ 990 och TP 990. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Konstnärligt kandidatprogram i musik, klassisk musik vid Kungliga Musikhögskolan i Stockholm?
HT 2026 sökte 241 personer, varav 155 i första hand. 26 antogs, alltså 9,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Konstnärligt kandidatprogram i musik, klassisk musik vid Kungliga Musikhögskolan i Stockholm?
Ja, den steg: i PI krävdes 990 HT 2026 mot 780 HT 2025. Sökande: 241 mot 199.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Konstnärligt kandidatprogram i musik, klassisk musik mer?
Samma utbildning finns på 28 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor56 %(134)
- Män44 %(107)
- 24 år eller yngre90 %216
- 25–34 år7 %18
- 35 år eller äldre3 %7
- Antagna kvinnor46 %(12)
- Antagna män54 %(14)
Anmälningskod KMH-40000. Källa: UHR.