Landskapsvetare - förvaltning och planering (180-195 högskolepoäng)
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HKR-09GM0
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 292
- 90 i första hand
- Antagna
- 50
- urval 2
- Reserver
- 54
- Sökande per plats
- 5,8
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,56 | 15,28 | −1,28 |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 17,32 | 15,95 | −1,37 |
| Antagna totalt | 60 | 50 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2021 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 6 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,65). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 6 terminer, minst 0,50 under i 6 och minst 1,00 under i 6.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,56 → 15,28 (−1,28) | – |
| HT 2025 | 12,45 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2024 | 14,84 → 11,16 (−3,68) | – |
| HT 2023 | 16,30 → 14,40 (−1,90) | – |
| HT 2022 | 17,02 → 15,37 (−1,65) | 0,60 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 16,10 → 14,50 (−1,60) | 0,45 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,56) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2021
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2021 | 14,50 | 15,20 |
| HT 2022 | 15,37 | 15,60 |
| HT 2023 | 14,40 | 15,00 |
| HT 2024 | 11,16 | 12,04 |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 15,28 | 15,95 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2021 | 346 | 85 |
| HT 2022 | 289 | 83 |
| HT 2023 | 271 | 76 |
| HT 2024 | 249 | 64 |
| HT 2025 | 237 | 64 |
| HT 2026 | 292 | 90 |
Om programmet
Tycker du det är viktigt att skydda och vårda vårt landskap? Är du intresserad av både natur och kultur? Vill du jobba med hållbarhets- och förvaltningsfrågor? Då kan denna distansutbildning till landskapsvetare med inriktning mot förvaltning och planering vara något för dig!
- Omfattning
- 195 högskolepoäng, ca 3,3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Kristianstad.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Specialister och rådgivare inom lantbruk m.m. | 43 300 kr36–56 tkr | – |
På grund av begränsat underlag görs ingen bedömning för yrket.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan Kristianstad
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod HKR-09GM0
HKR-09GM0 · nationell antagning
292 sökande, 90 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 2 | 3,5 | 2 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,56 | 32 | 15,28 | 29 | 27 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,32 | 6 | 15,95 | 7 | 12 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 20 | Alla antogs | 12 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 16 |
Vanliga frågor om Landskapsvetare - förvaltning och planering (180-195 högskolepoäng)
Vad krävdes för att komma in på Landskapsvetare - förvaltning och planering (180-195 högskolepoäng) vid Högskolan Kristianstad HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,28, alla behöriga antogs i HP och BII 15,95. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Landskapsvetare - förvaltning och planering (180-195 högskolepoäng) vid Högskolan Kristianstad?
HT 2026 sökte 292 personer, varav 90 i första hand. 50 antogs, alltså 5,8 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor71 %(207)
- Män29 %(85)
- 24 år eller yngre14 %42
- 25–34 år31 %90
- 35 år eller äldre55 %160
- Antagna kvinnor76 %(38)
- Antagna män24 %(12)
Anmälningskod HKR-09GM0. Källa: UHR.