Landskapsvetare - kommunikation och utomhuspedagogik (180-195 högskolepoäng)
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · HKR-09GM1
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 163
- 30 i första hand
- Antagna
- 30
- urval 2
- Reserver
- 20
- Sökande per plats
- 5,4
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,6 | 13,2 | −1,4 |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 15,78 | 15,68 | −0,1 |
| Antagna totalt | 50 | 30 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2021 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 4 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −2,62). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 4 terminer, minst 0,50 under i 4 och minst 1,00 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 |
|---|---|
| HT 2026 | 14,60 → 13,20 (−1,40) |
| HT 2023 | 13,36 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 15,25 → 12,63 (−2,62) |
| HT 2021 | 14,70 → 10,45 (−4,25) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,60) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2021
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2021 | 10,45 | 13,52 |
| HT 2022 | 12,63 | 12,75 |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 13,20 | 15,68 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Inget urval |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2021 | 215 | 36 |
| HT 2022 | 169 | 44 |
| HT 2023 | 161 | 41 |
| HT 2024 | 146 | 32 |
| HT 2025 | 132 | 26 |
| HT 2026 | 163 | 30 |
Om programmet
Är du intresserad av vårt natur- och kulturarv? Vill du jobba med att förmedla hur vi kan bevara och utveckla vårt landskap på ett hållbart sätt? Då kan denna distansutbildning till landskapsvetare med inriktning kommunikation och utomhuspedagogik vara något för dig!
- Omfattning
- 195 högskolepoäng, ca 3,3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Högskolan Kristianstad.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Specialister och rådgivare inom lantbruk m.m. | 43 300 kr36–56 tkr | – |
På grund av begränsat underlag görs ingen bedömning för yrket.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Högskolan Kristianstad
- Landskapsvetare - förvaltning och planering (180-195 högskolepoäng)BI15,28HPAlla antogsSökande/plats5,8
- YrkeslärarutbildningBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,2
- Grundlärarutbildning med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats8,2
- FörskollärarutbildningBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,0
- Specialpedagogiskt programBI–HP–Sökande/plats2,6
- Masterprogram i pedagogiskt arbeteBI–HP–Sökande/plats7,8
- Grundlärarutbildning med inriktning mot arbete i grundskolans årskurs 4-6BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,6
- Magisterprogram i pedagogiskt arbeteBI–HP–Sökande/plats7,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
HKR-09GM1 · nationell antagning
163 sökande, 30 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 2 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,6 | 35 | 13,2 | 21 | 6 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,78 | 8 | 15,68 | 6 | 7 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 5 | Alla antogs | 3 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 8 |
HKR-09GME · nationell antagning
Senare del av program Landskapsvetare - kommunikation och utomhuspedagogik. 0 sökande, 0 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| SA Sen anmälan | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Landskapsvetare - kommunikation och utomhuspedagogik (180-195 högskolepoäng)
Vad krävdes för att komma in på Landskapsvetare - kommunikation och utomhuspedagogik (180-195 högskolepoäng) vid Högskolan Kristianstad HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,2, alla behöriga antogs i HP och BII 15,68. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Landskapsvetare - kommunikation och utomhuspedagogik (180-195 högskolepoäng) vid Högskolan Kristianstad?
HT 2026 sökte 163 personer, varav 30 i första hand. 30 antogs, alltså 5,4 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor75 %(123)
- Män25 %(40)
- 24 år eller yngre7 %12
- 25–34 år39 %63
- 35 år eller äldre54 %88
- Antagna kvinnor73 %(22)
- Antagna män27 %(8)
Anmälningskod HKR-09GM1. Källa: UHR.