Magisterprogram i kvalitets- och ledarskapsutveckling
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MIU-K5535
Här görs urvalet inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i urvalsgrupperna HPAV (högskolepoäng, avancerad nivå).
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 511
- 145 i första hand
- Antagna
- 120
- urval 2
- Reserver
- 128
- Sökande per plats
- 4,3
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Högskolepoäng (HPAV) | 264 | 234 | −30 |
| Antagna totalt | 150 | 120 | −30 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Högskolepoäng (HPAV): högskolepoäng, avancerad nivå
Visa som tabell
| Termin | Högskolepoäng (HPAV) |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | 180 |
| HT 2012 | 180 |
| HT 2013 | 183 |
| HT 2014 | 203 |
| HT 2015 | 215 |
| HT 2016 | 222 |
| HT 2017 | 215 |
| HT 2018 | 210 |
| HT 2019 | 203 |
| HT 2020 | 238 |
| HT 2021 | 220 |
| HT 2022 | 202 |
| HT 2023 | 231 |
| HT 2024 | 215 |
| HT 2025 | 233 |
| HT 2026 | 234 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 62 | 46 |
| HT 2009 | 82 | 46 |
| HT 2010 | 133 | 78 |
| HT 2011 | 151 | 68 |
| HT 2012 | 185 | 94 |
| HT 2013 | 247 | 129 |
| HT 2014 | 408 | 168 |
| HT 2015 | 555 | 272 |
| HT 2016 | 573 | 281 |
| HT 2017 | 518 | 253 |
| HT 2018 | 539 | 260 |
| HT 2019 | 475 | 197 |
| HT 2020 | 554 | 192 |
| HT 2021 | 513 | 173 |
| HT 2022 | 396 | 146 |
| HT 2023 | 495 | 172 |
| HT 2024 | 461 | 138 |
| HT 2025 | 496 | 152 |
| HT 2026 | 511 | 145 |
Om programmet
Vill du leda verksamhetens utvecklings- och förbättringsarbete framåt med värderingar och en kultur som får människor att växa? I dagens snabbt föränderliga och komplexa samhälle behövs både systemsyn för att förstå hur helheten påverkas tillsammans med ett långsiktigt perspektiv som utvecklar organisationer att ta ansvar för mer än bara sin egen verksamhet.
- Omfattning
- 60 högskolepoäng, ca 2 år
- Behörighet
- Avlagd kandidatexamen, yrkesexamen om minst 180 hp eller motsvarande utländsk examen inklusive ett självständigt arbete (examensarbete) om minst 15 hp. Svenska för grundläggande behörighet för högskolestudier på grundnivå.
- Examen
- Magisterexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mittuniversitetet.
Liknande program vid Mittuniversitetet
- Civilingenjör i industriell ekonomiBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,1
- Ekoentreprenör för hållbar utvecklingBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,7
- Ekoentreprenör för hållbar utvecklingBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Master by research i industriell organisation och ekonomi - Beslutsstöd och analys (DESA)BI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MIU-K5535
MIU-K5535 · nationell antagning
511 sökande, 145 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| HPAV Högskolepoäng, avancerad nivå | 264 | 150 | 234 | 120 | 128 |
Vanliga frågor om Magisterprogram i kvalitets- och ledarskapsutveckling
Vad krävdes för att komma in på Magisterprogram i kvalitets- och ledarskapsutveckling vid Mittuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen HPAV 234. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Magisterprogram i kvalitets- och ledarskapsutveckling vid Mittuniversitetet?
HT 2026 sökte 511 personer, varav 145 i första hand. 120 antogs, alltså 4,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Magisterprogram i kvalitets- och ledarskapsutveckling vid Mittuniversitetet?
Ja, den steg: i HPAV krävdes 234 HT 2026 mot 233 HT 2025. Sökande: 511 mot 496.
Hur görs urvalet till Magisterprogram i kvalitets- och ledarskapsutveckling vid Mittuniversitetet?
Urvalet görs inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i HPAV (högskolepoäng, avancerad nivå). Lärosätet bestämmer själv vilka meriter som räknas och poängskalan; se lärosätets egen sida för detaljer.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor73 %(373)
- Män27 %(138)
- 24 år eller yngre4 %18
- 25–34 år33 %170
- 35 år eller äldre63 %323
- Antagna kvinnor73 %(88)
- Antagna män27 %(32)
Anmälningskod MIU-K5535. Källa: UHR.