Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · HJ-52557

BIGymnasiebetyg 17,41 av max 22,5 +0,68 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 17,11 av max 22,5 +0,91 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
907
261 i första hand
Antagna
57
urval 2
Reserver
267
Sökande per plats
15,9
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)17,6317,41−0,22
Betyg (BII)17,1717,11−0,06
Antagna totalt6057−3

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2022 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (median −0,37). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 4 av 5 terminer, minst 0,50 under i 2 och aldrig 1,00 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Nätverk, infrastruktur och cybersäkerhet
TerminBI urval 1 → 2
HT 202617,63 → 17,41 (−0,22)
HT 202517,05 → 16,73 (−0,32)
HT 202416,92 → 16,11 (−0,81)
HT 202316,11 → 15,59 (−0,52)
HT 202216,10 → 15,73 (−0,37)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,63) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Utbildningen bedrivs i nära samarbete med ledande branschföretag och ger dig kunskap om design, implementation och drift för att tillgodose användares och verksamheters behov av säkra nätverks- och servermiljöer. Säkerhet är ett tema som genomsyrar hela programmet. Utbildningen ger dig teoretiska och praktiska kunskaper för att kunna arbeta med nätverk, infrastruktur och cybersäkerhet på konsultföretag, nätoperatörer och företag med IT-avdelningar.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c eller motsvarande kunskaper.
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Jönköping University.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
IT-säkerhetsspecialister 54 900 kr39–79 tkr Storaökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som IT-säkerhetsspecialist vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Jönköping University

Alla program vid Jönköping University

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod HJ-52557

HJ-52557 · nationell antagning

907 sökande, 261 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 2 4 2 9
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,63 30 17,41 28 181
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,17 7 17,11 7 79
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
PJ Lärosätets eget urval 1,05 21 0,95 20 26
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 9

Vanliga frågor om Nätverk, infrastruktur och cybersäkerhet

Vad krävdes för att komma in på Nätverk, infrastruktur och cybersäkerhet vid Jönköping University HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,41 och BII 17,11. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Nätverk, infrastruktur och cybersäkerhet vid Jönköping University?

HT 2026 sökte 907 personer, varav 261 i första hand. 57 antogs, alltså 15,9 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Nätverk, infrastruktur och cybersäkerhet vid Jönköping University?

Ja, den steg: i BI krävdes 17,41 HT 2026 mot 16,73 HT 2025. Sökande: 907 mot 955.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor23 %(206)
  • Män77 %(701)
  • 24 år eller yngre69 %626
  • 25–34 år26 %237
  • 35 år eller äldre5 %44
  • Antagna kvinnor30 %(17)
  • Antagna män70 %(40)

Anmälningskod HJ-52557. Källa: UHR.