Programmet för litteratur och skrivande
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MIU-M2651
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 525
- 151 i första hand
- Antagna
- 125
- urval 2
- Reserver
- 133
- Sökande per plats
- 4,2
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,9 | 14,07 | −1,83 |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 16,67 | 14,46 | −2,21 |
| Antagna totalt | 140 | 125 | −15 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2022 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 5 terminer (median −2,07). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 5 terminer, minst 0,50 under i 5 och minst 1,00 under i 5.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,90 → 14,07 (−1,83) | – |
| HT 2025 | 15,16 → 13,00 (−2,16) | – |
| HT 2024 | 16,47 → 14,40 (−2,07) | – |
| HT 2023 | 16,15 → 14,05 (−2,10) | – |
| HT 2022 | 17,96 → 16,30 (−1,66) | 0,90 → 0,55 (−0,35) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,90) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2022
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2022 | 16,30 | 17,08 |
| HT 2023 | 14,05 | 14,90 |
| HT 2024 | 14,40 | 14,70 |
| HT 2025 | 13,00 | 14,80 |
| HT 2026 | 14,07 | 14,46 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2022 | 0,55 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2022 | 648 | 173 |
| HT 2023 | 616 | 181 |
| HT 2024 | 584 | 167 |
| HT 2025 | 544 | 136 |
| HT 2026 | 525 | 151 |
Om programmet
I en tid då det demokratiska samhället står inför avgörande utmaningar är behovet av litteratur och litterär kompetens i vid bemärkelse (att närläsa texter, att uttrycka sig själv litterärt, att tänka kritiskt, att arbeta skolat med fiktiva världar, att tolka skriftlig kommunikation) större än någonsin. Kandidatprogrammet Litteratur och skrivande kombinerar framsynt kreativt skrivande med litteraturvetenskap.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6. Eller: Engelska nivå 2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mittuniversitetet.
Liknande program vid Mittuniversitetet
- Masterprogram i litteraturvetenskapBI–HP–Sökande/plats3,8
- Senare del av Programmet för litteratur och skrivande, termin 3, kull HT25BI–HP–Sökande/plats–
- Lärarutbildning - Grundlärare med inriktning mot arbete i fritidshemBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,1
- Lärarutbildning - Grundlärare med inriktning mot arbete i förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,1
- Kompletterande pedagogisk utbildning, Grundlärarutbildning med inr mot arbete i förskoleklass och grundskolans åk 1-3BI–HP–Sökande/plats–
- Lärarutbildning - Ämneslärare med inriktning mot arbete i gymnasieskolan (Engelska)BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,2
- Lärarutbildning - Ämneslärare med inriktning mot arbete i gymnasieskolan (Historia)BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats7,3
- Lärarutbildning - Ämneslärare med inriktning mot arbete i gymnasieskolan (Samhällskunskap)BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MIU-M2651
MIU-M2651 · nationell antagning
525 sökande, 151 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 8 | 3 | 9 | 6 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,9 | 68 | 14,07 | 62 | 32 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,67 | 15 | 14,46 | 17 | 30 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 49 | Alla antogs | 37 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 5 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 67 |
Vanliga frågor om Programmet för litteratur och skrivande
Vad krävdes för att komma in på Programmet för litteratur och skrivande vid Mittuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,07, alla behöriga antogs i HP och BII 14,46. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Programmet för litteratur och skrivande vid Mittuniversitetet?
HT 2026 sökte 525 personer, varav 151 i första hand. 125 antogs, alltså 4,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Programmet för litteratur och skrivande vid Mittuniversitetet?
Ja, den steg: i BI krävdes 14,07 HT 2026 mot 13 HT 2025. Sökande: 525 mot 544.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor84 %(439)
- Män16 %(86)
- 24 år eller yngre20 %106
- 25–34 år37 %196
- 35 år eller äldre42 %223
- Antagna kvinnor80 %(100)
- Antagna män20 %(25)
Anmälningskod MIU-M2651. Källa: UHR.