Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · SU-47110

BIGymnasiebetyg 17,34 av max 22,5
HPHögskoleprovet 0,70 av max 2
BIIKompletterade betyg 18,32 av max 22,5

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
114
20 i första hand
Antagna
18
urval 2
Reserver
9
Sökande per plats
6,3
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)18,4417,34−1,1
Högskoleprov (HP)1,300,70−0,60
Betyg (BII)18,3218,32Oförändrad
Antagna totalt1818Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 14 terminer (5 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,33). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 14 terminer, minst 0,50 under i 12 och minst 1,00 under i 12.

Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 16 av 17 terminer och legat kvar i 1 (7 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,30). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 16 av 17 terminer, minst 0,10 under i 16 och minst 0,20 under i 14.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Sjukhusfysikerprogrammet (senaste 10 av 17 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202618,44 → 17,34 (−1,10)1,30 → 0,70 (−0,60)
HT 2025–0,70 → alla behöriga antogs
HT 202418,80 → 18,35 (−0,45)1,10 → 0,85 (−0,25)
HT 202317,24 → 13,10 (−4,14)0,75 → 0,65 (−0,10)
HT 202217,03 → 15,70 (−1,33)1,00 → alla behöriga antogs
HT 202117,34 → 16,16 (−1,18)1,05 → 0,65 (−0,40)
HT 202017,41 → 13,84 (−3,57)0,85 → 0,60 (−0,25)
HT 201816,42 → alla behöriga antogs0,50 → alla behöriga antogs
HT 201716,19 → alla behöriga antogs0,85 → 0,50 (−0,35)
HT 201619,08 → alla behöriga antogs0,80 → alla behöriga antogs

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,44) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 3
Sjukhusfysikerprogrammet, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Lunds universitet Sjukhusfysikerutbildning · Lund 18,591,4013,3186
Stockholms universitet Stockholm · Du tittar på den här 17,340,706,3114
Göteborgs universitet Göteborg Alla antogsAlla antogs4,5126

Om programmet

Omfattning
300 högskolepoäng, ca 5 år
Examen
Sjukhusfysikerexamen
Språk
Svenska

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Fysiker och astronomer 51 200 kr40–68 tkr –

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Stockholms universitet

Alla program vid Stockholms universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod SU-47110

SU-47110 · nationell antagning

114 sökande, 20 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,44 5 17,34 6 7
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,32 1 18,32 1 2
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 8 Alla antogs 6 0
HP Högskoleprovet 1,30 4 0,70 5 7
MAFYP Lärosätets eget urval Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0

Vanliga frågor om Sjukhusfysikerprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Sjukhusfysikerprogrammet vid Stockholms universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,34, HP 0,70 och BII 18,32. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Sjukhusfysikerprogrammet vid Stockholms universitet?

HT 2026 sökte 114 personer, varav 20 i första hand. 18 antogs, alltså 6,3 sökande per antagen.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Sjukhusfysikerprogrammet mer?

Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor72 %(82)
  • Män28 %(32)
  • 24 år eller yngre75 %86
  • 25–34 år15 %17
  • 35 år eller äldre10 %11
  • Antagna kvinnor67 %(12)
  • Antagna män33 %(6)

Anmälningskod SU-47110. Källa: UHR.