Antagningspoäng Sjukhusfysikerprogrammet 2026
Alla lärosäten som ger Sjukhusfysikerprogrammet sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Sjukhusfysikerprogrammet HT 2026?
- Sökande
- 426
- +21,7 % mot HT 2025
- Antagna
- 60
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 7,1
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 3
- 3 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Sjukhusfysikerutbildning · Lund | 18,59 | 22,36 | 1,40 | 186 | 13,3 | +1,92 |
| Stockholms universitet Stockholm | 17,34 | 18,32 | 0,70 | 114 | 6,3 | – |
| Göteborgs universitet Göteborg | Alla antogs | Alla antogs | Alla antogs | 126 | 4,5 | – |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 17,34 | 17,97 | 18,59 |
| 2025 | 16,67 | 16,67 | 16,67 |
| 2024 | 18,35 | 19,02 | 19,69 |
| 2023 | 13,10 | 16,21 | 19,32 |
| 2022 | 15,70 | 16,77 | 17,85 |
| 2021 | 14,57 | 16,16 | 18,75 |
| 2020 | 13,84 | 15,31 | 16,77 |
| 2019 | 15,00 | 15,00 | 15,00 |
| 2018 | 17,19 | 17,19 | 17,19 |
| 2017 | 16,35 | 16,35 | 16,35 |
| 2016 | – | – | – |
| 2015 | 18,00 | 18,00 | 18,00 |
| 2014 | 14,83 | 17,32 | 19,80 |
| 2013 | 17,70 | 17,70 | 17,70 |
| 2012 | 15,30 | 15,30 | 15,30 |
| 2011 | 16,05 | 17,50 | 18,35 |
| 2010 | 14,70 | 15,10 | 16,73 |
| 2009 | – | – | – |
| 2008 | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 0,70 | 1,05 | 1,40 |
| 2025 | 0,95 | 0,95 | 0,95 |
| 2024 | 0,70 | 0,85 | 1,30 |
| 2023 | 0,65 | 0,85 | 1,05 |
| 2022 | 0,95 | 0,95 | 0,95 |
| 2021 | 0,65 | 0,85 | 1,00 |
| 2020 | 0,60 | 0,77 | 0,95 |
| 2019 | 0,85 | 0,85 | 0,85 |
| 2018 | 1,10 | 1,10 | 1,10 |
| 2017 | 0,50 | 0,75 | 1,00 |
| 2016 | 0,90 | 0,90 | 0,90 |
| 2015 | 1,20 | 1,20 | 1,20 |
| 2014 | 0,85 | 1,13 | 1,40 |
| 2013 | 1,05 | 1,05 | 1,05 |
| 2012 | 1,10 | 1,10 | 1,10 |
| 2011 | 0,70 | 1,00 | 1,10 |
| 2010 | 0,40 | 0,90 | 1,40 |
| 2009 | 1,10 | 1,20 | 1,30 |
| 2008 | 1,20 | 1,30 | 1,40 |
Lön och jobbchanser
Fysiker och astronomer
- Medianlön
- 51 200 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 40 000 kr – 67 900 kr
Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer.
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Sjukhusfysikerprogrammet?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Lunds universitet (Lund): 18,59 i urvalsgruppen BI och 1,40 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Sjukhusfysikerprogrammet?
Vid Göteborgs universitet (Göteborg) antogs alla behöriga sökande i betygsurvalet HT 2026.
Vad krävs på högskoleprovet för Sjukhusfysikerprogrammet?
HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,70–1,40 beroende på lärosäte, med medianen 1,05. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Sjukhusfysikerprogrammet HT 2026?
426 sökte programmet vid 3 lärosäten och 60 antogs, alltså ungefär 7,1 sökande per plats. 70 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Sjukhusfysikerprogrammet ökat?
Medianen för BI steg med 1,30 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +21,7 %.
Vad tjänar man efter Sjukhusfysikerprogrammet?
Medianlönen för fysiker och astronomer var 51 200 kr i månaden 2025 enligt SCB.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.