Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · LU-80240

BIGymnasiebetyg 18,59 av max 22,5 +1,92 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,40 av max 2 +0,45 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 22,36 av max 22,5

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
186
36 i första hand
Antagna
14
urval 2
Reserver
41
Sökande per plats
13,3
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)20,1618,59−1,57
Högskoleprov (HP)1,501,40−0,10
Betyg (BII)22,3622,36Oförändrad
Antagna totalt1414Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 16 terminer och legat kvar i 1 (median −1,54). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 15 av 16 terminer, minst 0,50 under i 14 och minst 1,00 under i 12.

Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 13 av 19 terminer och legat kvar i 6 (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 13 av 19 terminer, minst 0,10 under i 12 och minst 0,20 under i 5.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Sjukhusfysikerutbildning (senaste 10 av 19 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202620,16 → 18,59 (−1,57)1,50 → 1,40 (−0,10)
HT 202518,38 → 16,67 (−1,71)1,10 → 0,95 (−0,15)
HT 202421,20 → 19,69 (−1,51)1,35 → 1,30 (−0,05)
HT 202320,30 → 19,32 (−0,98)1,20 → 1,05 (−0,15)
HT 202219,60 → 17,85 (−1,75)1,15 → 0,95 (−0,20)
HT 202119,27 → 18,75 (−0,52)1,00 → 0,85 (−0,15)
HT 202018,91 → 16,77 (−2,14)0,95 → 0,95 (±0)
HT 201917,10 → 15,00 (−2,10)0,85 → 0,85 (±0)
HT 201819,79 → 17,19 (−2,60)1,30 → 1,10 (−0,20)
HT 201717,55 → 16,35 (−1,20)1,00 → 1,00 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,16) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 3
Sjukhusfysikerprogrammet, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Lunds universitet Lund · Du tittar på den här 18,591,4013,3186
Stockholms universitet Stockholm 17,340,706,3114
Göteborgs universitet Göteborg Alla antogsAlla antogs4,5126

Om programmet

Vill du kombinera naturvetenskap, teknik och medicinska frågeställningar? Som sjukhusfysiker bidrar du till att behandla och diagnostisera sjukdomar via strålning. Du kan även jobba inom medicinteknisk industri eller med strålskyddsfrågor vid en forskningsanläggning eller myndighet. Utbildningen gör dig till expert på strålningsfysik och hur strålning används inom hälso- och sjukvården och i samhället.

Omfattning
300 högskolepoäng, ca 5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4/Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
Examen
Sjukhusfysikerexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Fysiker och astronomer 51 200 kr40–68 tkr –

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Lunds universitet

Alla program vid Lunds universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod LU-80240

LU-80240 · nationell antagning

186 sökande, 36 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 20,16 8 18,59 8 29
BII Gymnasiebetyg med komplettering 22,36 1 22,36 1 13
HP Högskoleprovet 1,50 5 1,40 5 38

Vanliga frågor om Sjukhusfysikerutbildning

Vad krävdes för att komma in på Sjukhusfysikerutbildning vid Lunds universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,59, HP 1,40 och BII 22,36. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Sjukhusfysikerutbildning vid Lunds universitet?

HT 2026 sökte 186 personer, varav 36 i första hand. 14 antogs, alltså 13,3 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Sjukhusfysikerutbildning vid Lunds universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 18,59 HT 2026 mot 16,67 HT 2025. Sökande: 186 mot 120.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Var finns Sjukhusfysikerutbildning mer?

Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor63 %(117)
  • Män37 %(69)
  • 24 år eller yngre87 %161
  • 25–34 år11 %20
  • 35 år eller äldre3 %5
  • Antagna kvinnor43 %(6)
  • Antagna män57 %(8)

Anmälningskod LU-80240. Källa: UHR.