Socialpedagogiskt arbete inom funktionshinderområdet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MAU-65818
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 327
- 94 i första hand
- Antagna
- 70
- urval 2
- Reserver
- 49
- Sökande per plats
- 4,7
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 14,15 | 13,39 | −0,76 |
| Högskoleprov (HP) | 0,25 | 0,25 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 14,73 | 13,38 | −1,35 |
| Antagna totalt | 100 | 70 | −30 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,33). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 9 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 6.
Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 7 terminer och legat kvar i 1 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 6 av 7 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 14,15 → 13,39 (−0,76) | 0,25 → 0,25 (±0) |
| HT 2025 | 13,39 → 11,35 (−2,04) | 0,10 → alla behöriga antogs |
| HT 2024 | 14,61 → 13,89 (−0,72) | – |
| HT 2023 | 14,53 → 13,20 (−1,33) | 0,25 → 0,10 (−0,15) |
| HT 2022 | 14,60 → 12,73 (−1,87) | 0,30 → 0,10 (−0,20) |
| HT 2021 | 15,25 → 14,68 (−0,57) | 0,35 → 0,30 (−0,05) |
| HT 2020 | 12,60 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2019 | 13,60 → alla behöriga antogs | 0,15 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 14,33 → 11,88 (−2,45) | 0,40 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 14,15) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | 11,88 | 13,32 |
| HT 2019 | Alla antogs | 11,09 |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | 14,68 | 14,70 |
| HT 2022 | 12,73 | 13,10 |
| HT 2023 | 13,20 | 12,90 |
| HT 2024 | 13,89 | 14,03 |
| HT 2025 | 11,35 | 12,79 |
| HT 2026 | 13,39 | 13,38 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 0,30 |
| HT 2022 | 0,10 |
| HT 2023 | 0,10 |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,25 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 275 | 48 |
| HT 2019 | 217 | 47 |
| HT 2020 | 266 | 63 |
| HT 2021 | 376 | 72 |
| HT 2022 | 316 | 84 |
| HT 2023 | 277 | 83 |
| HT 2024 | 299 | 75 |
| HT 2025 | 310 | 79 |
| HT 2026 | 327 | 94 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Behandlingsassistenter och socialpedagoger m.fl. | 36 700 kr32–43 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som behandlingsassistent och socialpedagog vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Malmö universitet
- Socialt arbete, masterprogramBI–HP–Sökande/plats2,4
- Grundlärarutbildning - Förskoleklass och grundskolans årskurs 1-3BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,7
- Grundlärarutbildning - Grundskolans årskurs 4-6BIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,9
- Förskollärarutbildning - FörskollärarutbildningBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,6
- Grundlärarutbildning - FritidshemBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,9
- Förskollärarutbildningen - flexibel variantBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats8,5
- YrkeslärarutbildningBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,2
- Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne EngelskaBI15,78HP0,40Sökande/plats8,2
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MAU-65818
MAU-65818 · nationell antagning
327 sökande, 94 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 9 | 3,5 | 7 | 7 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 14,15 | 48 | 13,39 | 34 | 33 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 14,73 | 8 | 13,38 | 5 | 10 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,25 | 34 | 0,25 | 24 | 10 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 5 |
Vanliga frågor om Socialpedagogiskt arbete inom funktionshinderområdet
Vad krävdes för att komma in på Socialpedagogiskt arbete inom funktionshinderområdet vid Malmö universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,39, HP 0,25 och BII 13,38. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Socialpedagogiskt arbete inom funktionshinderområdet vid Malmö universitet?
HT 2026 sökte 327 personer, varav 94 i första hand. 70 antogs, alltså 4,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Socialpedagogiskt arbete inom funktionshinderområdet vid Malmö universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 13,39 HT 2026 mot 11,35 HT 2025. Sökande: 327 mot 310.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor81 %(266)
- Män19 %(61)
- 24 år eller yngre51 %168
- 25–34 år30 %98
- 35 år eller äldre19 %61
- Antagna kvinnor79 %(55)
- Antagna män21 %(15)
Anmälningskod MAU-65818. Källa: UHR.