Tekniskt - naturvetenskapligt basår
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · KAU-75000
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 614
- 147 i första hand
- Antagna
- 140
- urval 2
- Reserver
- 51
- Sökande per plats
- 4,4
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,38 | 13,69 | −1,69 |
| Högskoleprov (HP) | 0,75 | 0,45 | −0,30 |
| Betyg (BII) | 15,79 | 14,51 | −1,28 |
| Antagna totalt | 140 | 140 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 8 terminer (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,04). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 8 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 7.
Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 6 terminer och legat kvar i 2 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 6 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 15,38 → 13,69 (−1,69) | 0,75 → 0,45 (−0,30) |
| HT 2025 | 14,35 → alla behöriga antogs | 0,25 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 13,22 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2020 | 13,06 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2019 | 13,40 → alla behöriga antogs | 0,25 → alla behöriga antogs |
| HT 2014 | 17,95 → 17,30 (−0,65) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2013 | 17,20 → 16,19 (−1,01) | 0,80 → 0,80 (±0) |
| HT 2012 | 16,30 → 15,23 (−1,07) | 0,70 → 0,50 (−0,20) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,38) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2012
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2012 | 15,23 | 14,70 |
| HT 2013 | 16,19 | 14,60 |
| HT 2014 | 17,30 | 15,50 |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 13,69 | 14,51 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2012 | 0,50 |
| HT 2013 | 0,80 |
| HT 2014 | 1,00 |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,45 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2012 | 518 | 112 |
| HT 2013 | 741 | 193 |
| HT 2014 | 888 | 223 |
| HT 2019 | 499 | 136 |
| HT 2020 | 519 | 131 |
| HT 2021 | 503 | 127 |
| HT 2022 | 387 | 99 |
| HT 2023 | 353 | 104 |
| HT 2024 | 387 | 113 |
| HT 2025 | 453 | 130 |
| HT 2026 | 614 | 147 |
Om programmet
Känns steget till högskolestudier stort? Vill du pröva på att studera på högskolan, innan du bestämmer dig för vidare studier? Vill du läsa teknik eller naturvetenskap på Karlstads universitet men saknar rätt behörighet? Tekniskt-naturvetenskapligt basår finns för dig som vill studera teknik och naturvetenskap och som saknar behörigheten. Basåret innehåller kurser i matematik, fysik, kemi samt biologi som ger behörighet till naturvetenskapliga eller tekniska program vid Karlstads universitet.
- Behörighet
- Grundläggande behörighet samt matematik 2a, 2b eller 2c eller matematik nivå 2a, 2b eller 2c.
- Examen
- Program som inte leder till examen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Karlstads universitet.
Liknande program vid Karlstads universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod KAU-75000
KAU-75000 · nationell antagning
614 sökande, 147 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 3 | 3,5 | 3 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,38 | 78 | 13,69 | 77 | 32 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,79 | 11 | 14,51 | 12 | 19 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,75 | 47 | 0,45 | 47 | 10 |
Vanliga frågor om Tekniskt - naturvetenskapligt basår
Vad krävdes för att komma in på Tekniskt - naturvetenskapligt basår vid Karlstads universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,69, HP 0,45 och BII 14,51. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Tekniskt - naturvetenskapligt basår vid Karlstads universitet?
HT 2026 sökte 614 personer, varav 147 i första hand. 140 antogs, alltså 4,4 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor43 %(263)
- Män57 %(351)
- 24 år eller yngre83 %508
- 25–34 år16 %96
- 35 år eller äldre2 %10
- Antagna kvinnor43 %(60)
- Antagna män57 %(80)
Anmälningskod KAU-75000. Källa: UHR.