Teologprogrammet - kandidatutbildning
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-P1130
VT 2026urval 2 · UMU-P1121
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 181 sökande hittills (83 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 195
- 99 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 24
- Sökande per plats
- 3,3
- Måttlig konkurrens
- Sökande VT 2026
- 165
- 74 i första hand
- Antagna
- 70
- urval 2
- Reserver
- 6
- Sökande per plats
- 2,4
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 15,58 | 13,81 | −1,77 |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 17,28 | 14,07 | −3,21 |
| Antagna totalt | 60 | 60 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2019
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | 11,94 |
| VT 2026 | 10,31 | Alla antogs |
| HT 2026 | 13,81 | 14,07 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2019 | Inget urval |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| VT 2021 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| VT 2022 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2019 | 78 | 35 |
| VT 2020 | 88 | 36 |
| HT 2020 | 116 | 48 |
| VT 2021 | 85 | 40 |
| HT 2021 | 102 | 37 |
| VT 2022 | 96 | 43 |
| HT 2022 | 110 | 41 |
| VT 2023 | 100 | 60 |
| VT 2024 | 110 | 47 |
| HT 2024 | 124 | 63 |
| VT 2025 | 133 | 74 |
| HT 2025 | 176 | 93 |
| VT 2026 | 165 | 74 |
| HT 2026 | 195 | 99 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 4| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Teologprogrammet - Islam i historia och nutid · Uppsala | 17,34 | Inget urval | – | 12 |
| Umeå universitet Umeå · Distans · Du tittar på den här | 13,81 | Alla antogs | 3,3 | 195 |
| Uppsala universitet Teologprogrammet - Kristendom i historia och nutid · Uppsala | Alla antogs | Alla antogs | 3,8 | 99 |
| Umeå universitet Umeå | Alla antogs | Alla antogs | 3,5 | 45 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Präster | 50 900 kr45–62 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Umeå universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UMU-P1130
UMU-P1130 · nationell antagning
195 sökande, 99 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 2 | 3 | 2 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,58 | 38 | 13,81 | 41 | 13 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,28 | 8 | 14,07 | 9 | 7 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 12 | Alla antogs | 8 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 6 |
VT 2026: anmälningskod UMU-P1121
UMU-P1121 · nationell antagning
165 sökande, 74 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 3 | Alla antogs | 2 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,3 | 42 | 10,31 | 50 | 1 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,91 | 10 | Alla antogs | 11 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 15 | Alla antogs | 7 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 5 |
Vanliga frågor om Teologprogrammet - kandidatutbildning
Vad krävdes för att komma in på Teologprogrammet - kandidatutbildning vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,81, alla behöriga antogs i HP och BII 14,07. VT 2026: BI 10,31, alla behöriga antogs i HP och alla behöriga antogs i BII. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Teologprogrammet - kandidatutbildning vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 195 personer, varav 99 i första hand. 60 antogs, alltså 3,3 sökande per antagen. Till VT 2027 har 181 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Teologprogrammet - kandidatutbildning vid Umeå universitet?
Ja, den steg: i BII krävdes 14,07 HT 2026 mot 11,94 HT 2025. Sökande: 195 mot 176.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Teologprogrammet - kandidatutbildning mer?
Samma utbildning finns på 4 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor57 %(112)
- Män43 %(83)
- 24 år eller yngre11 %21
- 25–34 år19 %38
- 35 år eller äldre70 %136
- Antagna kvinnor55 %(33)
- Antagna män45 %(27)
Anmälningskod UMU-P1130. Källa: UHR.