Yrkeslärarprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · GU-94002
VT 2026urval 2 · GU-94000
Här görs urvalet inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i lärosätets egna urvalsgrupper PG (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer vilka meriter som räknas och vilken poängskala som gäller, ofta tidigare högskolestudier eller en meritbedömning.
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Söktryck just nu, VT 2027: 312 sökande hittills (162 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 329
- 158 i första hand
- Antagna
- 50
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 6,6
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 261
- 163 i första hand
- Antagna
- 35
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 7,5
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| PG | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Antagna totalt | 79 | 50 | −29 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Bara en termin med både urval 1 och urval 2 att jämföra här, så tabellen säger mer än ett genomsnitt.
| Termin | BI urval 1 → 2 |
|---|---|
| VT 2021 | 12,56 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 VT 2021 (BI 12,56) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | – | – |
| VT 2019 | – | – |
| HT 2019 | – | – |
| HT 2020 | – | – |
| VT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2023 | – | – |
| HT 2023 | – | – |
| VT 2024 | – | – |
| HT 2024 | – | – |
| VT 2025 | – | – |
| HT 2025 | – | – |
| VT 2026 | – | – |
| HT 2026 | – | – |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | – |
| VT 2019 | – |
| HT 2019 | – |
| HT 2020 | – |
| VT 2021 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| VT 2022 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | – |
| HT 2023 | – |
| VT 2024 | – |
| HT 2024 | – |
| VT 2025 | – |
| HT 2025 | – |
| VT 2026 | – |
| HT 2026 | – |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 408 | 176 |
| VT 2019 | 241 | 143 |
| HT 2019 | 362 | 172 |
| HT 2020 | 435 | 225 |
| VT 2021 | 375 | 205 |
| HT 2021 | 271 | 141 |
| VT 2022 | 234 | 118 |
| HT 2022 | 224 | 125 |
| VT 2023 | 224 | 130 |
| HT 2023 | 257 | 129 |
| VT 2024 | 221 | 129 |
| HT 2024 | 331 | 172 |
| VT 2025 | 267 | 155 |
| HT 2025 | 275 | 147 |
| VT 2026 | 261 | 163 |
| HT 2026 | 329 | 158 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 15| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Malmö universitet Yrkeslärarutbildning · Malmö · Distans · 75 % · VT 2026 | Alla antogs | Alla antogs | 6,2 | 355 |
| Högskolan Kristianstad Yrkeslärarutbildning · Kristianstad · Distans · 50 % | Alla antogs | Alla antogs | 5,2 | 351 |
| Göteborgs universitet Göteborg · Distans · 50 % · Du tittar på den här | – | – | 6,6 | 329 |
| Linnéuniversitetet Växjö · Distans · 50 % | – | – | 3,8 | 263 |
| Stockholms universitet Stockholm · Distans | – | – | 8,7 | 260 |
| Linköpings universitet Linköping · Distans · 50 % | Alla antogs | – | 4,9 | 219 |
| Karlstads universitet Karlstad · Distans | – | – | 9,9 | 207 |
| Högskolan Dalarna Falun · Distans · 50 % | Alla antogs | Alla antogs | 6,6 | 198 |
| Högskolan Dalarna Falun · Distans | Alla antogs | Alla antogs | 8,9 | 187 |
| Stockholms universitet Stockholm · Distans · 50 % | – | – | 13,2 | 185 |
Om programmet
Det finns ett stort behov av yrkeslärare som kan arbeta i gymnasieskolans yrkesprogram eller yrkesutbildning i vuxenutbildningen. Yrkeslärarprogrammet vänder sig till dig som har arbetslivserfarenhet och yrkeskunskaper och som vill arbeta som yrkeslärare. Utbildningen leder till yrkeslärarexamen. Du blir behörig att undervisa i gymnasieskolan, gymnasiesärskolan, kommunal vuxenutbildning och särskild utbildning för vuxna.
- Omfattning
- 90 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet samt särskild behörighet kopplad till ämne.
- Examen
- Yrkeslärarexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Lärare i yrkesämnen | 43 000 kr37–49 tkr | Storaminskar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som lärare i yrkesämnen vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan minska jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Göteborgs universitet
- Kompletterande pedagogisk utbildning, Gymnasieskolan, ordinarie studiegång, ett ämneBI–HP–Sökande/plats5,8
- Kompletterande pedagogisk utbildning, Gymnasieskolan, ordinarie studiegång, ett ämneBI–HP–Sökande/plats3,6
- Kompletterande pedagogisk utbildning, Grundskolans åk 7-9, ordinarie studiegång, ett ämneBI–HP–Sökande/plats6,1
- Kompletterande pedagogisk utbildning, Grundskolans åk 7-9, ordinarie studiegång, ett ämneBI–HP–Sökande/plats4,2
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod GU-94002
GU-94002 · nationell antagning
329 sökande, 158 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| PG Lärosätets eget urval | Alla antogs | 79 | Alla antogs | 50 | 0 |
VT 2026: anmälningskod GU-94000
GU-94000 · nationell antagning
261 sökande, 163 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| PG Lärosätets eget urval | Alla antogs | 52 | Alla antogs | 35 | 0 |
Vanliga frågor om Yrkeslärarprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Yrkeslärarprogrammet vid Göteborgs universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen alla behöriga antogs i urvalsgruppen PG. VT 2026: alla behöriga antogs i urvalsgruppen PG. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Yrkeslärarprogrammet vid Göteborgs universitet?
HT 2026 sökte 329 personer, varav 158 i första hand. 50 antogs, alltså 6,6 sökande per antagen. Till VT 2027 har 312 sökt hittills.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Yrkeslärarprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 15 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor71 %(233)
- Män29 %(96)
- 24 år eller yngre6 %21
- 25–34 år26 %85
- 35 år eller äldre68 %223
- Antagna kvinnor82 %(41)
- Antagna män18 %(9)
Anmälningskod GU-94002. Källa: UHR.