Att leda och driva projekt
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-2F002
VT 2026urval 2 · UMU-24422
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 2 441
- 226 i första hand
- Antagna
- 391
- urval 2
- Reserver
- 834
- Sökande per plats
- 6,2
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 2 111
- 165 i första hand
- Antagna
- 394
- urval 2
- Reserver
- 684
- Sökande per plats
- 5,4
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,75 | 19,75 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 0,80 | 0,80 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 19,83 | 19,83 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 700 | 391 | −309 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | 20,05 | 20,00 |
| HT 2019 | 19,90 | 19,67 |
| VT 2020 | 20,21 | 20,24 |
| HT 2020 | 20,60 | 20,40 |
| VT 2021 | 19,60 | 19,98 |
| HT 2021 | 20,20 | 20,33 |
| VT 2022 | 19,92 | 19,90 |
| HT 2022 | 19,22 | 19,12 |
| VT 2023 | 18,75 | 18,56 |
| HT 2023 | 19,30 | 18,75 |
| VT 2024 | 19,05 | 19,30 |
| HT 2024 | 19,53 | 19,38 |
| VT 2025 | 19,58 | 19,38 |
| HT 2025 | 19,38 | 19,58 |
| VT 2026 | 19,48 | 19,27 |
| HT 2026 | 19,75 | 19,83 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | 1,00 |
| HT 2019 | 0,95 |
| VT 2020 | 1,00 |
| HT 2020 | 1,05 |
| VT 2021 | 0,90 |
| HT 2021 | 1,05 |
| VT 2022 | 0,95 |
| HT 2022 | 0,85 |
| VT 2023 | 0,70 |
| HT 2023 | 0,80 |
| VT 2024 | 0,75 |
| HT 2024 | 0,80 |
| VT 2025 | 0,80 |
| HT 2025 | 0,75 |
| VT 2026 | 0,80 |
| HT 2026 | 0,80 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 2 288 | 177 |
| HT 2019 | 2 155 | 216 |
| VT 2020 | 1 982 | 201 |
| HT 2020 | 2 859 | 249 |
| VT 2021 | 2 248 | 215 |
| HT 2021 | 3 039 | 320 |
| VT 2022 | 2 348 | 266 |
| HT 2022 | 1 916 | 208 |
| VT 2023 | 1 773 | 159 |
| HT 2023 | 2 050 | 202 |
| VT 2024 | 1 936 | 191 |
| HT 2024 | 2 107 | 175 |
| VT 2025 | 1 891 | 179 |
| HT 2025 | 1 963 | 169 |
| VT 2026 | 2 111 | 165 |
| HT 2026 | 2 441 | 226 |
Om kursen
Kursen består av studier i företagsekonomi med inriktning mot projektledning. Kursens mål är att studenten ska förvärva kunskaper inom och förståelse för arbete i projekt, utmaningar inom projektarbete, samt kunskaper om att driva projekt. Kursen innehåller således fokus på ledarskap i projekt, projektroller och grupper, projekt som arbetsform, projektets miljö och intressenter, projektplanering och styrning, samt projektetik.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Fler kurser i Företagsekonomi vid Umeå universitet
- Ledarskap och ledarskapsutveckling ABI19,00HP0,40Sökande/plats3,7
- Innovation och affärsutvecklingBI19,02HP0,75Sökande/plats3,6
- Företagsekonomi A1:1BI16,25HP0,55Sökande/plats3,0
- Företagsekonomi A1:2BI15,21HP0,20Sökande/plats1,9
- Redovisning, kandidatnivåBI–HP–Sökande/plats1,8
- Examensarbete i företagsekonomi för civilekonomexamenBI–HP–Sökande/plats1,0
- Redovisning CBI–HP–Sökande/plats1,3
- Företagsekonomi ABI21,00HP–Sökande/plats9,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UMU-2F002
UMU-2F002 · nationell antagning
2 441 sökande, 226 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 3 | Ingen antogs | 0 | 17 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,75 | 205 | 19,75 | 97 | 716 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,83 | 30 | 19,83 | 19 | 206 |
| HP Högskoleprovet | 0,80 | 238 | 0,80 | 143 | 171 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 224 | 165 | 132 | 698 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
VT 2026: anmälningskod UMU-24422
UMU-24422 · nationell antagning
2 111 sökande, 165 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 5 | 4 | 3 | 17 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,45 | 203 | 19,48 | 96 | 566 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,11 | 30 | 19,27 | 21 | 180 |
| HP Högskoleprovet | 0,80 | 231 | 0,80 | 139 | 148 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 231 | 165 | 135 | 532 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 28 |
Vanliga frågor om Att leda och driva projekt
Vad krävdes för att komma in på Att leda och driva projekt vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,75, HP 0,80 och BII 19,83. VT 2026: BI 19,48, HP 0,80 och BII 19,27. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Att leda och driva projekt vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 2 441 personer, varav 226 i första hand. 391 antogs, alltså 6,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Att leda och driva projekt vid Umeå universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,75 HT 2026 mot 19,38 HT 2025. Sökande: 2 441 mot 1 963.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor76 %(1 856)
- Män24 %(585)
- 24 år eller yngre26 %624
- 25–34 år35 %865
- 35 år eller äldre39 %952
Anmälningskod UMU-2F002. Källa: UHR.