Företagsekonomi A1:1
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-2F006
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 242
- 266 i första hand
- Antagna
- 410
- urval 2
- Reserver
- 118
- Sökande per plats
- 3
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,15 | 16,25 | +0,1 |
| Högskoleprov (HP) | 0,55 | 0,55 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 16,97 | 17,08 | +0,11 |
| Antagna totalt | 650 | 410 | −240 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2017 | 17,70 | 17,91 |
| HT 2018 | 17,11 | 17,81 |
| HT 2019 | 14,61 | 15,40 |
| HT 2020 | 17,60 | 18,67 |
| HT 2021 | 17,80 | 17,90 |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 16,25 | 17,08 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2017 | 0,80 |
| HT 2018 | 0,70 |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,40 |
| HT 2021 | 0,80 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,55 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2017 | 1 427 | 314 |
| HT 2018 | 1 238 | 263 |
| HT 2019 | 1 117 | 270 |
| HT 2020 | 1 011 | 225 |
| HT 2021 | 1 163 | 222 |
| HT 2022 | 610 | 120 |
| HT 2023 | 580 | 142 |
| HT 2024 | 555 | 108 |
| HT 2025 | 624 | 148 |
| HT 2026 | 1 242 | 266 |
Om kursen
Kursens mål är att ge de studerande en översikt av det företagsekonomiska området. Kursen består av följande moment: Marknadsföring, 7.5 hp / Marketing, 7.5 credits Företagets organisation och ledning, 7.5 hp / Organisation and Management of the Firm, 7.5 credits Kursen skall förutom grundläggande kunskaper inom dessa områden ge en förståelse för relationerna mellan ekonomiska problem på samhälls- företags-/organisations- och individnivå.
- Omfattning
- 15 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Engelska 6, Matematik 3b eller 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Engelska nivå 2, Matematik fortsättning nivå 1b eller 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller 1a1+1a2
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Fler kurser i Företagsekonomi vid Umeå universitet
- Att leda och driva projektBI19,75HP0,80Sökande/plats6,2
- Ledarskap och ledarskapsutveckling ABI19,00HP0,40Sökande/plats3,7
- Innovation och affärsutvecklingBI19,02HP0,75Sökande/plats3,6
- Företagsekonomi A1:2BI15,21HP0,20Sökande/plats1,9
- Redovisning, kandidatnivåBI–HP–Sökande/plats1,8
- Examensarbete i företagsekonomi för civilekonomexamenBI–HP–Sökande/plats1,0
- Redovisning CBI–HP–Sökande/plats1,3
- Företagsekonomi ABI21,00HP–Sökande/plats9,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UMU-2F006
UMU-2F006 · nationell antagning
1 242 sökande, 266 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3 | 2 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,15 | 184 | 16,25 | 104 | 78 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,97 | 35 | 17,08 | 24 | 42 |
| HP Högskoleprovet | 0,55 | 221 | 0,55 | 136 | 37 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 97 | 208 | 97 | 146 | 75 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Företagsekonomi A1:1
Vad krävdes för att komma in på Företagsekonomi A1:1 vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,25, HP 0,55 och BII 17,08. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Företagsekonomi A1:1 vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 1 242 personer, varav 266 i första hand. 410 antogs, alltså 3 sökande per antagen.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor60 %(740)
- Män40 %(502)
- 24 år eller yngre42 %527
- 25–34 år34 %418
- 35 år eller äldre24 %297
Anmälningskod UMU-2F006. Källa: UHR.