Innovation och affärsutveckling
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-2F009
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 406
- 136 i första hand
- Antagna
- 387
- urval 2
- Reserver
- 419
- Sökande per plats
- 3,6
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19 | 19,02 | +0,02 |
| Högskoleprov (HP) | 0,75 | 0,75 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 19,1 | 19,1 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 650 | 387 | −263 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | 18,90 | 19,72 |
| HT 2019 | 19,40 | 19,40 |
| HT 2020 | 20,50 | 20,33 |
| HT 2021 | 19,80 | 19,90 |
| HT 2022 | 18,98 | 19,06 |
| HT 2023 | 18,13 | 18,50 |
| HT 2024 | 17,81 | 18,05 |
| HT 2025 | 18,07 | 17,95 |
| HT 2026 | 19,02 | 19,10 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | 0,80 |
| HT 2019 | 0,85 |
| HT 2020 | 0,95 |
| HT 2021 | 1,00 |
| HT 2022 | 0,80 |
| HT 2023 | 0,55 |
| HT 2024 | 0,50 |
| HT 2025 | 0,45 |
| HT 2026 | 0,75 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 1 308 | 131 |
| HT 2019 | 1 333 | 196 |
| HT 2020 | 1 884 | 284 |
| HT 2021 | 1 761 | 240 |
| HT 2022 | 1 156 | 146 |
| HT 2023 | 997 | 106 |
| HT 2024 | 994 | 109 |
| HT 2025 | 986 | 87 |
| HT 2026 | 1 406 | 136 |
Om kursen
Affärsutveckling är en process för att kunna utveckla nya affärsidéer- och modeller inom existerande företag och helt nya affärsverksamheter. Kursen i innovation och affärsutveckling ger dig kunskap och metoder för att analysera affärsverksamhet, men också att nå och skapa en helt ny position på marknaden. I innovation och affärsutveckling ingår att finna nya affärsmöjligheter, som på ett systematiskt sätt kan utnyttjas för att skapa en dynamisk och uthållig konkurrenskraft.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Fler kurser i Företagsekonomi vid Umeå universitet
- Att leda och driva projektBI19,75HP0,80Sökande/plats6,2
- Ledarskap och ledarskapsutveckling ABI19,00HP0,40Sökande/plats3,7
- Företagsekonomi A1:1BI16,25HP0,55Sökande/plats3,0
- Företagsekonomi A1:2BI15,21HP0,20Sökande/plats1,9
- Redovisning, kandidatnivåBI–HP–Sökande/plats1,8
- Examensarbete i företagsekonomi för civilekonomexamenBI–HP–Sökande/plats1,0
- Redovisning CBI–HP–Sökande/plats1,3
- Företagsekonomi ABI21,00HP–Sökande/plats9,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UMU-2F009
UMU-2F009 · nationell antagning
1 406 sökande, 136 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 1 | 6 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19 | 196 | 19,02 | 107 | 369 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,1 | 23 | 19,1 | 15 | 87 |
| HP Högskoleprovet | 0,75 | 221 | 0,75 | 137 | 108 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 208 | 165 | 127 | 309 |
Vanliga frågor om Innovation och affärsutveckling
Vad krävdes för att komma in på Innovation och affärsutveckling vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,02, HP 0,75 och BII 19,1. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Innovation och affärsutveckling vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 1 406 personer, varav 136 i första hand. 387 antogs, alltså 3,6 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Innovation och affärsutveckling vid Umeå universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,02 HT 2026 mot 18,07 HT 2025. Sökande: 1 406 mot 986.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor63 %(890)
- Män37 %(516)
- 24 år eller yngre37 %514
- 25–34 år33 %464
- 35 år eller äldre30 %428
Anmälningskod UMU-2F009. Källa: UHR.