Ledarskap och ledarskapsutveckling A
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · UMU-2F00A
VT 2026urval 2 · UMU-24499
Söktryck just nu, VT 2027: 1 962 sökande hittills (276 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 420
- 181 i första hand
- Antagna
- 382
- urval 2
- Reserver
- 507
- Sökande per plats
- 3,7
- Måttlig konkurrens
- Sökande VT 2026
- 1 551
- 213 i första hand
- Antagna
- 371
- urval 2
- Reserver
- 583
- Sökande per plats
- 4,2
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19 | 19 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 0,40 | 0,40 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 18,75 | 18,75 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 600 | 382 | −218 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2017 | 19,93 | 20,24 |
| HT 2018 | 20,00 | 19,87 |
| HT 2019 | 19,58 | 20,23 |
| VT 2020 | 20,00 | 20,18 |
| HT 2020 | 20,15 | 20,42 |
| VT 2021 | 19,66 | 20,32 |
| VT 2022 | 19,01 | 19,13 |
| VT 2023 | 18,46 | 19,02 |
| HT 2023 | 18,55 | 19,20 |
| VT 2024 | 18,75 | 19,13 |
| HT 2024 | 18,43 | 18,34 |
| VT 2025 | 18,75 | 18,90 |
| HT 2025 | 18,30 | 18,30 |
| VT 2026 | 18,67 | 18,68 |
| HT 2026 | 19,00 | 18,75 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2017 | 0,95 |
| HT 2018 | 0,95 |
| HT 2019 | 0,80 |
| VT 2020 | 0,90 |
| HT 2020 | 0,90 |
| VT 2021 | 0,90 |
| VT 2022 | 0,85 |
| VT 2023 | 0,65 |
| HT 2023 | 0,50 |
| VT 2024 | 0,60 |
| HT 2024 | 0,30 |
| VT 2025 | 0,55 |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | 0,60 |
| HT 2026 | 0,40 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2017 | 2 536 | 373 |
| HT 2018 | 2 483 | 396 |
| HT 2019 | 1 946 | 313 |
| VT 2020 | 1 591 | 251 |
| HT 2020 | 2 162 | 322 |
| VT 2021 | 1 533 | 220 |
| VT 2022 | 1 385 | 220 |
| VT 2023 | 1 306 | 188 |
| HT 2023 | 1 365 | 188 |
| VT 2024 | 1 235 | 185 |
| HT 2024 | 1 151 | 161 |
| VT 2025 | 1 250 | 191 |
| HT 2025 | 1 173 | 176 |
| VT 2026 | 1 551 | 213 |
| HT 2026 | 1 420 | 181 |
Om kursen
Ledarskap handlar om att leda andra människor för att uppnå organisationens mål. En förutsättning för att klara uppgiften som ledare är förståelsen för hur grupper utvecklas och hur medlemmarna samverkar inom gruppen och med andra grupper utanför organisationen. Ytterligare en förutsättning är att kommunicera mål och krav till medarbetare, beställare och andra intressenter.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Umeå universitet.
Fler kurser i Företagsekonomi vid Umeå universitet
- Att leda och driva projektBI19,75HP0,80Sökande/plats6,2
- Innovation och affärsutvecklingBI19,02HP0,75Sökande/plats3,6
- Företagsekonomi A1:1BI16,25HP0,55Sökande/plats3,0
- Företagsekonomi A1:2BI15,21HP0,20Sökande/plats1,9
- Redovisning, kandidatnivåBI–HP–Sökande/plats1,8
- Examensarbete i företagsekonomi för civilekonomexamenBI–HP–Sökande/plats1,0
- Redovisning CBI–HP–Sökande/plats1,3
- Företagsekonomi ABI21,00HP–Sökande/plats9,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UMU-2F00A
UMU-2F00A · nationell antagning
1 420 sökande, 181 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 4 | 4 | 3 | 11 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19 | 169 | 19 | 93 | 416 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,75 | 31 | 18,75 | 21 | 155 |
| HP Högskoleprovet | 0,40 | 204 | 0,40 | 136 | 29 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 192 | 165 | 129 | 391 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
VT 2026: anmälningskod UMU-24499
UMU-24499 · nationell antagning
1 551 sökande, 213 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 5 | 4 | 2 | 21 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,67 | 169 | 18,67 | 97 | 463 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,68 | 30 | 18,68 | 12 | 157 |
| HP Högskoleprovet | 0,60 | 198 | 0,60 | 129 | 63 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 198 | 165 | 131 | 424 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 23 |
Vanliga frågor om Ledarskap och ledarskapsutveckling A
Vad krävdes för att komma in på Ledarskap och ledarskapsutveckling A vid Umeå universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19, HP 0,40 och BII 18,75. VT 2026: BI 18,67, HP 0,60 och BII 18,68. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ledarskap och ledarskapsutveckling A vid Umeå universitet?
HT 2026 sökte 1 420 personer, varav 181 i första hand. 382 antogs, alltså 3,7 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 962 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Ledarskap och ledarskapsutveckling A vid Umeå universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19 HT 2026 mot 18,3 HT 2025. Sökande: 1 420 mot 1 173.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor73 %(1 038)
- Män27 %(382)
- 24 år eller yngre16 %226
- 25–34 år26 %375
- 35 år eller äldre58 %819
Anmälningskod UMU-2F00A. Källa: UHR.