Digital fotografi och bildbehandling
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SH-44081
Söktryck just nu, VT 2027: 139 sökande hittills (22 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 230
- 28 i första hand
- Antagna
- 25
- urval 2
- Reserver
- 92
- Sökande per plats
- 9,2
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,94 | 19,67 | −1,27 |
| Högskoleprov (HP) | 1,25 | 0,90 | −0,35 |
| Betyg (BII) | 21,3 | 19,78 | −1,52 |
| Antagna totalt | 25 | 25 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | 19,13 | 19,77 |
| VT 2019 | 19,66 | 19,53 |
| HT 2019 | 20,00 | 19,22 |
| VT 2020 | 19,27 | 20,29 |
| HT 2020 | 21,60 | 20,29 |
| VT 2021 | 20,02 | 22,50 |
| HT 2021 | 19,84 | 18,92 |
| VT 2022 | 17,29 | 18,14 |
| HT 2022 | 17,82 | 20,24 |
| VT 2023 | 12,90 | 12,91 |
| VT 2024 | 15,22 | Alla antogs |
| HT 2024 | 19,20 | 18,10 |
| HT 2026 | 19,67 | 19,78 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | 0,75 |
| VT 2019 | 0,85 |
| HT 2019 | 0,90 |
| VT 2020 | 0,95 |
| HT 2020 | 1,40 |
| VT 2021 | 1,00 |
| HT 2021 | 1,00 |
| VT 2022 | 0,45 |
| HT 2022 | Alla antogs |
| VT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | 0,95 |
| HT 2026 | 0,90 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 414 | 84 |
| VT 2019 | 253 | 55 |
| HT 2019 | 361 | 60 |
| VT 2020 | 246 | 64 |
| HT 2020 | 529 | 86 |
| VT 2021 | 312 | 50 |
| HT 2021 | 324 | 41 |
| VT 2022 | 199 | 28 |
| HT 2022 | 251 | 40 |
| VT 2023 | 164 | 26 |
| VT 2024 | 147 | 19 |
| HT 2024 | 222 | 36 |
| HT 2026 | 230 | 28 |
Om kursen
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Södertörns högskola.
Fler kurser i Medieproduktion vid Södertörns högskola
- Digital grafik och illustrationBI21,73HP1,45Sökande/plats29,1
- Skriva med AIBI21,98HP1,20Sökande/plats13,9
- Att skriva för webben och interaktiva medierBI19,58HP0,95Sökande/plats7,3
- Digital grafik och illustrationBI20,10HP0,85Sökande/plats9,2
- Medieteknik ABI20,16HP0,90Sökande/plats–
- AI och digitala resurser i bedömningsprocesser för ämneslärareBI–HP–Sökande/plats3,0
- AI och maskininlärning för design av användarupplevelseBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SH-44081
SH-44081 · nationell antagning
230 sökande, 28 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,94 | 8 | 19,67 | 8 | 63 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,3 | 1 | 19,78 | 1 | 17 |
| HP Högskoleprovet | 1,25 | 8 | 0,90 | 8 | 16 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 8 | 165 | 8 | 53 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 18 |
Vanliga frågor om Digital fotografi och bildbehandling
Vad krävdes för att komma in på Digital fotografi och bildbehandling vid Södertörns högskola HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,67, HP 0,90 och BII 19,78. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Digital fotografi och bildbehandling vid Södertörns högskola?
HT 2026 sökte 230 personer, varav 28 i första hand. 25 antogs, alltså 9,2 sökande per antagen. Till VT 2027 har 139 sökt hittills.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor72 %(165)
- Män28 %(65)
- 24 år eller yngre47 %109
- 25–34 år24 %56
- 35 år eller äldre28 %65
Anmälningskod SH-44081. Källa: UHR.