Digital grafik och illustration
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · SH-44029
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 229
- 40 i första hand
- Antagna
- 25
- urval 2
- Reserver
- 115
- Sökande per plats
- 9,2
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,9 | 20,1 | −0,8 |
| Högskoleprov (HP) | 1,35 | 0,85 | −0,50 |
| Betyg (BII) | 19,78 | 18,62 | −1,16 |
| Antagna totalt | 25 | 25 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2019
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2019 | 20,50 | 20,20 |
| VT 2020 | 20,55 | 22,50 |
| VT 2021 | 20,86 | 21,23 |
| HT 2021 | 20,05 | 18,75 |
| VT 2022 | 20,15 | 21,56 |
| VT 2023 | 18,44 | 19,27 |
| HT 2023 | 19,00 | 19,58 |
| VT 2024 | 18,59 | 19,83 |
| HT 2024 | 19,65 | 19,55 |
| VT 2025 | 19,53 | 18,75 |
| VT 2026 | 20,10 | 18,62 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2019 | 1,05 |
| VT 2020 | 1,15 |
| VT 2021 | 1,15 |
| HT 2021 | 1,00 |
| VT 2022 | 1,10 |
| VT 2023 | 0,75 |
| HT 2023 | 0,85 |
| VT 2024 | 0,90 |
| HT 2024 | 0,95 |
| VT 2025 | 1,00 |
| VT 2026 | 0,85 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2019 | 350 | 77 |
| VT 2020 | 352 | 59 |
| VT 2021 | 480 | 78 |
| HT 2021 | 520 | 72 |
| VT 2022 | 286 | 54 |
| VT 2023 | 242 | 50 |
| HT 2023 | 321 | 41 |
| VT 2024 | 220 | 27 |
| HT 2024 | 337 | 43 |
| VT 2025 | 213 | 36 |
| VT 2026 | 229 | 40 |
Om kursen
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Södertörns högskola.
Fler kurser i Medieproduktion vid Södertörns högskola
- Digital grafik och illustrationBI21,73HP1,45Sökande/plats29,1
- Skriva med AIBI21,98HP1,20Sökande/plats13,9
- Att skriva för webben och interaktiva medierBI19,58HP0,95Sökande/plats7,3
- Digital fotografi och bildbehandlingBI19,67HP0,90Sökande/plats9,2
- Medieteknik ABI20,16HP0,90Sökande/plats–
- AI och digitala resurser i bedömningsprocesser för ämneslärareBI–HP–Sökande/plats3,0
- AI och maskininlärning för design av användarupplevelseBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod SH-44029
SH-44029 · nationell antagning
229 sökande, 40 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,9 | 8 | 20,1 | 8 | 61 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,78 | 1 | 18,62 | 1 | 11 |
| HP Högskoleprovet | 1,35 | 8 | 0,85 | 8 | 20 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 8 | 165 | 8 | 41 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 43 |
Vanliga frågor om Digital grafik och illustration
Vad krävdes för att komma in på Digital grafik och illustration vid Södertörns högskola VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,1, HP 0,85 och BII 18,62. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Digital grafik och illustration vid Södertörns högskola?
VT 2026 sökte 229 personer, varav 40 i första hand. 25 antogs, alltså 9,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Digital grafik och illustration vid Södertörns högskola?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,1 VT 2026 mot 19,53 VT 2025. Sökande: 229 mot 213.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor77 %(177)
- Män23 %(52)
- 24 år eller yngre43 %98
- 25–34 år36 %83
- 35 år eller äldre21 %48
Anmälningskod SH-44029. Källa: UHR.