Skriva med AI
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · SH-44033
Söktryck just nu, VT 2027: 498 sökande hittills (64 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 627
- 88 i första hand
- Antagna
- 45
- urval 2
- Reserver
- 429
- Sökande per plats
- 13,9
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 22,1 | 21,98 | −0,12 |
| Högskoleprov (HP) | 1,50 | 1,20 | −0,30 |
| Betyg (BII) | 22,19 | 21,81 | −0,38 |
| Antagna totalt | 45 | 45 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2025
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2025 | 22,19 | 22,29 |
| VT 2026 | 21,98 | 21,81 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2025 | 1,15 |
| VT 2026 | 1,20 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2025 | 568 | 82 |
| VT 2026 | 627 | 88 |
Om kursen
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Södertörns högskola.
Fler kurser i Medieproduktion vid Södertörns högskola
- Digital grafik och illustrationBI21,73HP1,45Sökande/plats29,1
- Att skriva för webben och interaktiva medierBI19,58HP0,95Sökande/plats7,3
- Digital fotografi och bildbehandlingBI19,67HP0,90Sökande/plats9,2
- Digital grafik och illustrationBI20,10HP0,85Sökande/plats9,2
- Medieteknik ABI20,16HP0,90Sökande/plats–
- AI och digitala resurser i bedömningsprocesser för ämneslärareBI–HP–Sökande/plats3,0
- AI och maskininlärning för design av användarupplevelseBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod SH-44033
SH-44033 · nationell antagning
627 sökande, 88 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 4 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 22,1 | 13 | 21,98 | 13 | 235 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 22,19 | 2 | 21,81 | 2 | 68 |
| HP Högskoleprovet | 1,50 | 15 | 1,20 | 15 | 48 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 15 | 165 | 15 | 271 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 142 |
Vanliga frågor om Skriva med AI
Vad krävdes för att komma in på Skriva med AI vid Södertörns högskola VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,98, HP 1,20 och BII 21,81. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Skriva med AI vid Södertörns högskola?
VT 2026 sökte 627 personer, varav 88 i första hand. 45 antogs, alltså 13,9 sökande per antagen. Till VT 2027 har 498 sökt hittills.
Har antagningspoängen sjunkit för Skriva med AI vid Södertörns högskola?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 21,98 VT 2026 mot 22,19 VT 2025. Sökande: 627 mot 568.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor67 %(419)
- Män33 %(208)
- 24 år eller yngre14 %85
- 25–34 år32 %198
- 35 år eller äldre55 %344
Anmälningskod SH-44033. Källa: UHR.