Att skriva för webben och interaktiva medier
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SH-44080
VT 2026urval 2 · SH-44027
Söktryck just nu, VT 2027: 352 sökande hittills (24 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 367
- 28 i första hand
- Antagna
- 50
- urval 2
- Reserver
- 344
- Sökande per plats
- 7,3
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 376
- 33 i första hand
- Antagna
- 50
- urval 2
- Reserver
- 239
- Sökande per plats
- 7,5
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,68 | 19,58 | −1,1 |
| Högskoleprov (HP) | 1,15 | 0,95 | −0,20 |
| Betyg (BII) | 19,8 | 19,67 | −0,13 |
| Antagna totalt | 50 | 50 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2020
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2020 | 20,50 | 20,93 |
| VT 2021 | 20,47 | 21,50 |
| VT 2022 | 20,37 | 19,94 |
| HT 2022 | 20,67 | 20,36 |
| VT 2023 | 18,75 | 20,82 |
| HT 2023 | 18,78 | 19,50 |
| VT 2024 | 19,19 | 19,10 |
| HT 2024 | 19,58 | 19,46 |
| VT 2025 | 20,05 | 21,77 |
| HT 2025 | 20,40 | 19,70 |
| VT 2026 | 19,64 | 20,50 |
| HT 2026 | 19,58 | 19,67 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2020 | 0,95 |
| VT 2021 | 1,05 |
| VT 2022 | 1,00 |
| HT 2022 | 1,05 |
| VT 2023 | 0,65 |
| HT 2023 | 0,80 |
| VT 2024 | 0,65 |
| HT 2024 | 0,60 |
| VT 2025 | 0,70 |
| HT 2025 | 0,70 |
| VT 2026 | 0,90 |
| HT 2026 | 0,95 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2020 | 827 | 106 |
| VT 2021 | 910 | 106 |
| VT 2022 | 706 | 73 |
| HT 2022 | 727 | 102 |
| VT 2023 | 448 | 51 |
| HT 2023 | 426 | 40 |
| VT 2024 | 413 | 51 |
| HT 2024 | 464 | 55 |
| VT 2025 | 399 | 33 |
| HT 2025 | 437 | 40 |
| VT 2026 | 376 | 33 |
| HT 2026 | 367 | 28 |
Om kursen
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Södertörns högskola.
Fler kurser i Medieproduktion vid Södertörns högskola
- Digital grafik och illustrationBI21,73HP1,45Sökande/plats29,1
- Skriva med AIBI21,98HP1,20Sökande/plats13,9
- Digital fotografi och bildbehandlingBI19,67HP0,90Sökande/plats9,2
- Digital grafik och illustrationBI20,10HP0,85Sökande/plats9,2
- Medieteknik ABI20,16HP0,90Sökande/plats–
- AI och digitala resurser i bedömningsprocesser för ämneslärareBI–HP–Sökande/plats3,0
- AI och maskininlärning för design av användarupplevelseBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SH-44080
SH-44080 · nationell antagning
367 sökande, 28 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,68 | 15 | 19,58 | 15 | 112 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,8 | 2 | 19,67 | 2 | 33 |
| HP Högskoleprovet | 1,15 | 16 | 0,95 | 16 | 25 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 17 | 165 | 17 | 114 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 215 |
VT 2026: anmälningskod SH-44027
SH-44027 · nationell antagning
376 sökande, 33 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,96 | 15 | 19,64 | 15 | 119 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,5 | 2 | 20,5 | 2 | 35 |
| HP Högskoleprovet | 1,10 | 16 | 0,90 | 16 | 20 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 17 | 165 | 17 | 117 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 99 |
Vanliga frågor om Att skriva för webben och interaktiva medier
Vad krävdes för att komma in på Att skriva för webben och interaktiva medier vid Södertörns högskola HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,58, HP 0,95 och BII 19,67. VT 2026: BI 19,64, HP 0,90 och BII 20,5. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Att skriva för webben och interaktiva medier vid Södertörns högskola?
HT 2026 sökte 367 personer, varav 28 i första hand. 50 antogs, alltså 7,3 sökande per antagen. Till VT 2027 har 352 sökt hittills.
Har antagningspoängen sjunkit för Att skriva för webben och interaktiva medier vid Södertörns högskola?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 19,58 HT 2026 mot 20,4 HT 2025. Sökande: 367 mot 437.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor85 %(311)
- Män15 %(56)
- 24 år eller yngre22 %81
- 25–34 år40 %146
- 35 år eller äldre38 %140
Anmälningskod SH-44080. Källa: UHR.