Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · SH-44084

BIGymnasiebetyg 20,16 av max 22,5 −0,52 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,90 av max 2
BIIKompletterade betyg Inget urval Ingen antogs via den här urvalsgruppen.

VT 2026urval 2 · SH-44030

BIGymnasiebetyg 16,61 av max 22,5 −2,44 mot VT 2025
HPHögskoleprovet 0,40 av max 2 −0,20 mot VT 2025
BIIKompletterade betyg 18,11 av max 22,5 −0,74 mot VT 2025

Inget urval (UHR:s –) betyder att ingen antogs i den gruppen.

Söktryck just nu, VT 2027: 163 sökande hittills (42 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026.

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Konkurrens

Sökande HT 2026
181
30 i första hand
Antagna
5
urval 2
Reserver
40
Sökande per plats
36,2
Bara 5 platser, svår att jämföra
Sökande VT 2026
195
40 i första hand
Antagna
30
urval 2
Reserver
37
Sökande per plats
6,5
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)20,1620,16Oförändrad
Högskoleprov (HP)1,450,90−0,55
Betyg (BII)Ingen antogsIngen antogsOförändrad
Antagna totalt55Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om kursen

Omfattning
30 högskolepoäng
Behörighet
Grundläggande behörighet
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Södertörns högskola.

Fler kurser i Medieproduktion vid Södertörns högskola

Alla kurser i Medieproduktion vid Södertörns högskola

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod SH-44084

SH-44084 · nationell antagning

181 sökande, 30 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 20,16 2 20,16 2 33
BII Gymnasiebetyg med komplettering Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 7
HP Högskoleprovet 1,45 1 0,90 1 11
HPGR Högskolepoäng, grundnivå 165 2 165 2 27
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 4
VT 2026: anmälningskod SH-44030

SH-44030 · nationell antagning

195 sökande, 40 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,07 9 16,61 9 17
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,11 1 18,11 1 2
HP Högskoleprovet 0,70 10 0,40 10 2
HPGR Högskolepoäng, grundnivå 165 10 155 10 12
SA Sen anmälan Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 19

Vanliga frågor om Medieteknik A

Vad krävdes för att komma in på Medieteknik A vid Södertörns högskola HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,16, HP 0,90 och ingen antogs i BII. VT 2026: BI 16,61, HP 0,40 och BII 18,11. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Medieteknik A vid Södertörns högskola?

HT 2026 sökte 181 personer, varav 30 i första hand. 5 antogs, alltså 36,2 sökande per antagen. Till VT 2027 har 163 sökt hittills.

Har antagningspoängen sjunkit för Medieteknik A vid Södertörns högskola?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 20,16 HT 2026 mot 20,68 HT 2025. Sökande: 181 mot 243.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor64 %(116)
  • Män36 %(65)
  • 24 år eller yngre60 %109
  • 25–34 år31 %56
  • 35 år eller äldre9 %16

Anmälningskod SH-44084. Källa: UHR.