Företagsekonomi GR (A), Hållbart företagande
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MIU-L7051
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 282
- 13 i första hand
- Antagna
- 120
- urval 2
- Reserver
- 102
- Sökande per plats
- 2,4
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,76 | 15,94 | −1,82 |
| Högskoleprov (HP) | 0,55 | 0,25 | −0,30 |
| Betyg (BII) | 17,8 | 17,8 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 160 | 120 | −40 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2024
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2024 | 16,56 | 16,83 |
| HT 2025 | 12,58 | 14,05 |
| HT 2026 | 15,94 | 17,80 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 0,25 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2024 | 357 | 21 |
| HT 2025 | 403 | 21 |
| HT 2026 | 282 | 13 |
Om kursen
Kursen är en breddkurs vilket innebär att den kan ingå i en examen men ger inte behörighet till vidare kurser i progression i huvudområdet Företagsekonomi. Kursen belyser företagandet utifrån ett hållbarhetsperspektiv. Hållbarhetsbegreppet diskuteras utifrån ekonomisk, social samt miljömässig hållbarhet.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mittuniversitetet.
Fler kurser i Företagsekonomi vid Mittuniversitetet
- Företagsekonomi GR (A), EkonomistyrningBI19,73HP1,00Sökande/plats7,7
- Företagsekonomi GR (A), ExternredovisningBI20,83HP1,15Sökande/plats10,6
- Företagsekonomi GR (A), Organisation och ledarskapBI18,83HP0,80Sökande/plats5,9
- Företagsekonomi GR (A), MarknadsföringBI18,39HP0,80Sökande/plats4,2
- Företagsekonomi GR (B), FinansieringBI19,43HP1,00Sökande/plats5,4
- Företagsekonomi GR (B), Externredovisning och räkenskapsanalysBI–HP–Sökande/plats4,4
- Företagsekonomi GR (B), Strategisk ledningBI–HP–Sökande/plats3,3
- Företagsekonomi GR (A), Samhällsentreprenörskap - ledarskap, organisation och finansieringBI19,13HP0,65Sökande/plats11,5
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MIU-L7051
MIU-L7051 · nationell antagning
282 sökande, 13 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,76 | 47 | 15,94 | 36 | 20 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,8 | 6 | 17,8 | 5 | 8 |
| HP Högskoleprovet | 0,55 | 53 | 0,25 | 40 | 1 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 53 | 90 | 39 | 10 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 77 |
Vanliga frågor om Företagsekonomi GR (A), Hållbart företagande
Vad krävdes för att komma in på Företagsekonomi GR (A), Hållbart företagande vid Mittuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,94, HP 0,25 och BII 17,8. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Företagsekonomi GR (A), Hållbart företagande vid Mittuniversitetet?
HT 2026 sökte 282 personer, varav 13 i första hand. 120 antogs, alltså 2,4 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Företagsekonomi GR (A), Hållbart företagande vid Mittuniversitetet?
Ja, den steg: i BI krävdes 15,94 HT 2026 mot 12,58 HT 2025. Sökande: 282 mot 403.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor68 %(192)
- Män32 %(90)
- 24 år eller yngre35 %100
- 25–34 år44 %124
- 35 år eller äldre21 %58
Anmälningskod MIU-L7051. Källa: UHR.