Företagsekonomi GR (A), Organisation och ledarskap
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · MIU-L7521
VT 2026urval 2 · MIU-L7860
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 762
- 75 i första hand
- Antagna
- 130
- urval 2
- Reserver
- 495
- Sökande per plats
- 5,9
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 1 066
- 100 i första hand
- Antagna
- 140
- urval 2
- Reserver
- 917
- Sökande per plats
- 7,6
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,69 | 18,83 | −0,86 |
| Högskoleprov (HP) | 1,00 | 0,80 | −0,20 |
| Betyg (BII) | 19,8 | 18,8 | −1 |
| Antagna totalt | 160 | 130 | −30 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2019
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2019 | 17,42 | 18,21 |
| HT 2019 | 17,20 | 17,57 |
| VT 2020 | 18,10 | 18,10 |
| HT 2020 | 18,80 | 18,80 |
| VT 2021 | 18,30 | 18,26 |
| HT 2021 | 19,18 | 19,35 |
| VT 2022 | 18,60 | 19,24 |
| HT 2022 | 18,63 | 18,57 |
| VT 2023 | 17,92 | 18,20 |
| HT 2023 | 18,04 | 18,95 |
| VT 2024 | 18,42 | 18,43 |
| HT 2024 | 18,60 | 18,88 |
| VT 2025 | 17,80 | 17,86 |
| HT 2025 | 19,38 | 19,60 |
| VT 2026 | 19,50 | 19,22 |
| HT 2026 | 18,83 | 18,80 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2019 | 0,60 |
| HT 2019 | 0,45 |
| VT 2020 | 0,75 |
| HT 2020 | 0,70 |
| VT 2021 | 0,70 |
| HT 2021 | 1,05 |
| VT 2022 | 0,80 |
| HT 2022 | 0,60 |
| VT 2023 | 0,55 |
| HT 2023 | 0,55 |
| VT 2024 | 0,75 |
| HT 2024 | 0,60 |
| VT 2025 | 0,70 |
| HT 2025 | 0,70 |
| VT 2026 | 1,00 |
| HT 2026 | 0,80 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2019 | 983 | 93 |
| HT 2019 | 1 180 | 130 |
| VT 2020 | 1 067 | 126 |
| HT 2020 | 1 470 | 144 |
| VT 2021 | 1 182 | 108 |
| HT 2021 | 1 297 | 124 |
| VT 2022 | 880 | 92 |
| HT 2022 | 839 | 59 |
| VT 2023 | 772 | 94 |
| HT 2023 | 862 | 72 |
| VT 2024 | 916 | 125 |
| HT 2024 | 870 | 88 |
| VT 2025 | 893 | 75 |
| HT 2025 | 935 | 94 |
| VT 2026 | 1 066 | 100 |
| HT 2026 | 762 | 75 |
Om kursen
Kursen ger dig grundläggande kunskaper om organisations- och ledarskapsfrågor. Kursen tar upp organisationsteorins utveckling och nutida tillämpning. Organisering och ledarskap belyses dels ur ett ledningsperspektiv och dels med utgångspunkt från enskilda organisationsmedlemmar. I kursen ingår även grundläggande metodfrågor.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mittuniversitetet.
Fler kurser i Företagsekonomi vid Mittuniversitetet
- Företagsekonomi GR (A), EkonomistyrningBI19,73HP1,00Sökande/plats7,7
- Företagsekonomi GR (A), ExternredovisningBI20,83HP1,15Sökande/plats10,6
- Företagsekonomi GR (A), MarknadsföringBI18,39HP0,80Sökande/plats4,2
- Företagsekonomi GR (B), FinansieringBI19,43HP1,00Sökande/plats5,4
- Företagsekonomi GR (B), Externredovisning och räkenskapsanalysBI–HP–Sökande/plats4,4
- Företagsekonomi GR (B), Strategisk ledningBI–HP–Sökande/plats3,3
- Företagsekonomi GR (A), Hållbart företagandeBI15,94HP0,25Sökande/plats2,4
- Företagsekonomi GR (A), Samhällsentreprenörskap - ledarskap, organisation och finansieringBI19,13HP0,65Sökande/plats11,5
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MIU-L7521
MIU-L7521 · nationell antagning
762 sökande, 75 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 5 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,69 | 45 | 18,83 | 37 | 239 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,8 | 8 | 18,8 | 6 | 78 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 53 | 0,80 | 43 | 83 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 53 | 165 | 43 | 202 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 218 |
VT 2026: anmälningskod MIU-L7860
MIU-L7860 · nationell antagning
1 066 sökande, 100 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 6 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,57 | 40 | 19,5 | 40 | 374 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,6 | 7 | 19,22 | 7 | 131 |
| HP Högskoleprovet | 1,20 | 46 | 1,00 | 46 | 128 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 46 | 165 | 46 | 307 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 476 |
Vanliga frågor om Företagsekonomi GR (A), Organisation och ledarskap
Vad krävdes för att komma in på Företagsekonomi GR (A), Organisation och ledarskap vid Mittuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,83, HP 0,80 och BII 18,8. VT 2026: BI 19,5, HP 1,00 och BII 19,22. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Företagsekonomi GR (A), Organisation och ledarskap vid Mittuniversitetet?
HT 2026 sökte 762 personer, varav 75 i första hand. 130 antogs, alltså 5,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Företagsekonomi GR (A), Organisation och ledarskap vid Mittuniversitetet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 18,83 HT 2026 mot 19,38 HT 2025. Sökande: 762 mot 935.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor67 %(511)
- Män33 %(251)
- 24 år eller yngre36 %271
- 25–34 år31 %238
- 35 år eller äldre33 %253
Anmälningskod MIU-L7521. Källa: UHR.