Företagsekonomi GR (A), Marknadsföring
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · MIU-L7231
VT 2026urval 2 · MIU-L7230
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 594
- 29 i första hand
- Antagna
- 140
- urval 2
- Reserver
- 331
- Sökande per plats
- 4,2
- Måttlig konkurrens
- Sökande VT 2026
- 845
- 47 i första hand
- Antagna
- 210
- urval 2
- Reserver
- 632
- Sökande per plats
- 4
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,22 | 18,39 | −0,83 |
| Högskoleprov (HP) | 0,95 | 0,80 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 19,06 | 19,06 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 185 | 140 | −45 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2019
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2019 | 17,20 | 17,67 |
| HT 2019 | 16,80 | 17,60 |
| VT 2020 | 15,68 | 16,30 |
| HT 2020 | 18,07 | 17,64 |
| VT 2021 | 16,97 | 17,45 |
| HT 2021 | 19,03 | 19,60 |
| VT 2022 | 16,10 | 17,03 |
| HT 2022 | 17,73 | 19,06 |
| VT 2023 | 14,30 | 15,15 |
| HT 2023 | 17,45 | 17,69 |
| VT 2024 | 16,55 | 17,10 |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | 18,06 | 17,70 |
| VT 2026 | 18,70 | 18,85 |
| HT 2026 | 18,39 | 19,06 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2019 | 0,55 |
| HT 2019 | 0,15 |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,30 |
| VT 2021 | 0,60 |
| HT 2021 | 1,00 |
| VT 2022 | Alla antogs |
| HT 2022 | 0,55 |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | 0,50 |
| VT 2024 | 0,30 |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,60 |
| VT 2026 | 0,85 |
| HT 2026 | 0,80 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2019 | 781 | 50 |
| HT 2019 | 940 | 63 |
| VT 2020 | 802 | 53 |
| HT 2020 | 1 081 | 76 |
| VT 2021 | 951 | 52 |
| HT 2021 | 1 136 | 88 |
| VT 2022 | 739 | 50 |
| HT 2022 | 649 | 42 |
| VT 2023 | 629 | 46 |
| HT 2023 | 726 | 40 |
| VT 2024 | 806 | 67 |
| HT 2024 | 259 | 17 |
| VT 2025 | 396 | 27 |
| HT 2025 | 676 | 40 |
| VT 2026 | 845 | 47 |
| HT 2026 | 594 | 29 |
Om kursen
Kursen ger dig grundläggande kunskaper i marknadsföringsteori och förståelse för dess praktiska tillämpning. Du får lära dig marknadsföringens olika begrepp, delområden och funktioner. Vidare får du lära dig att analysera marknadsföringsproblem, liksom att kunna jämföra och förstå skillnader mellan marknadsföring på olika slags marknader.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mittuniversitetet.
Fler kurser i Företagsekonomi vid Mittuniversitetet
- Företagsekonomi GR (A), EkonomistyrningBI19,73HP1,00Sökande/plats7,7
- Företagsekonomi GR (A), ExternredovisningBI20,83HP1,15Sökande/plats10,6
- Företagsekonomi GR (A), Organisation och ledarskapBI18,83HP0,80Sökande/plats5,9
- Företagsekonomi GR (B), FinansieringBI19,43HP1,00Sökande/plats5,4
- Företagsekonomi GR (B), Externredovisning och räkenskapsanalysBI–HP–Sökande/plats4,4
- Företagsekonomi GR (B), Strategisk ledningBI–HP–Sökande/plats3,3
- Företagsekonomi GR (A), Hållbart företagandeBI15,94HP0,25Sökande/plats2,4
- Företagsekonomi GR (A), Samhällsentreprenörskap - ledarskap, organisation och finansieringBI19,13HP0,65Sökande/plats11,5
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MIU-L7231
MIU-L7231 · nationell antagning
594 sökande, 29 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 3,5 | 2 | 4 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,22 | 53 | 18,39 | 40 | 150 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,06 | 8 | 19,06 | 6 | 52 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 61 | 0,80 | 46 | 65 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 61 | 165 | 46 | 112 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 155 |
VT 2026: anmälningskod MIU-L7230
MIU-L7230 · nationell antagning
845 sökande, 47 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,7 | 64 | 18,7 | 60 | 230 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,6 | 11 | 18,85 | 10 | 63 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 74 | 0,85 | 69 | 84 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 74 | 165 | 69 | 160 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 372 |
Vanliga frågor om Företagsekonomi GR (A), Marknadsföring
Vad krävdes för att komma in på Företagsekonomi GR (A), Marknadsföring vid Mittuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,39, HP 0,80 och BII 19,06. VT 2026: BI 18,7, HP 0,85 och BII 18,85. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Företagsekonomi GR (A), Marknadsföring vid Mittuniversitetet?
HT 2026 sökte 594 personer, varav 29 i första hand. 140 antogs, alltså 4,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Företagsekonomi GR (A), Marknadsföring vid Mittuniversitetet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,39 HT 2026 mot 18,06 HT 2025. Sökande: 594 mot 676.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor65 %(388)
- Män35 %(206)
- 24 år eller yngre47 %278
- 25–34 år31 %184
- 35 år eller äldre22 %132
Anmälningskod MIU-L7231. Källa: UHR.