Företagsekonomi GR (B), Finansiering
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · MIU-L7871
VT 2026urval 2 · MIU-L7650
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 589
- 65 i första hand
- Antagna
- 110
- urval 2
- Reserver
- 325
- Sökande per plats
- 5,4
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 629
- 58 i första hand
- Antagna
- 160
- urval 2
- Reserver
- 436
- Sökande per plats
- 3,9
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,94 | 19,43 | −0,51 |
| Högskoleprov (HP) | 1,05 | 1,00 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 20,06 | 20,06 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 130 | 110 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2019
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2019 | – | – |
| HT 2020 | – | – |
| HT 2021 | – | – |
| HT 2022 | 20,75 | 19,60 |
| HT 2023 | 19,85 | 20,35 |
| HT 2024 | 19,45 | 19,27 |
| VT 2025 | 18,33 | 17,86 |
| HT 2025 | 19,20 | 18,42 |
| VT 2026 | 19,17 | 18,05 |
| HT 2026 | 19,43 | 20,06 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2019 | – |
| HT 2020 | – |
| HT 2021 | – |
| HT 2022 | 1,20 |
| HT 2023 | 1,05 |
| HT 2024 | 0,85 |
| VT 2025 | 0,75 |
| HT 2025 | 0,85 |
| VT 2026 | 0,85 |
| HT 2026 | 1,00 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2019 | 466 | 110 |
| HT 2020 | 597 | 110 |
| HT 2021 | 469 | 103 |
| HT 2022 | 540 | 81 |
| HT 2023 | 651 | 109 |
| HT 2024 | 625 | 80 |
| VT 2025 | 529 | 56 |
| HT 2025 | 628 | 70 |
| VT 2026 | 629 | 58 |
| HT 2026 | 589 | 65 |
Om kursen
Kursen behandlar finansiella tillgångar och marknader, teorier och synsätt gällande beräkning och värdering av olika investerings- och finansieringsalternativ samt relationen mellan risk och avkastning.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Mittuniversitetet.
Fler kurser i Företagsekonomi vid Mittuniversitetet
- Företagsekonomi GR (B), FinansieringBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,8
- Företagsekonomi GR (A), EkonomistyrningBI19,73HP1,00Sökande/plats7,7
- Företagsekonomi GR (A), ExternredovisningBI20,83HP1,15Sökande/plats10,6
- Företagsekonomi GR (A), Organisation och ledarskapBI18,83HP0,80Sökande/plats5,9
- Företagsekonomi GR (A), MarknadsföringBI18,39HP0,80Sökande/plats4,2
- Företagsekonomi GR (B), Externredovisning och räkenskapsanalysBI–HP–Sökande/plats4,4
- Företagsekonomi GR (B), Strategisk ledningBI–HP–Sökande/plats3,3
- Företagsekonomi GR (A), Hållbart företagandeBI15,94HP0,25Sökande/plats2,4
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MIU-L7871
MIU-L7871 · nationell antagning
589 sökande, 65 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,94 | 38 | 19,43 | 33 | 198 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,06 | 6 | 20,06 | 5 | 68 |
| HP Högskoleprovet | 1,05 | 43 | 1,00 | 36 | 97 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 43 | 165 | 36 | 199 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 101 |
VT 2026: anmälningskod MIU-L7650
MIU-L7650 · nationell antagning
629 sökande, 58 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,84 | 45 | 19,17 | 45 | 194 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,35 | 8 | 18,05 | 8 | 68 |
| HP Högskoleprovet | 1,05 | 53 | 0,85 | 53 | 84 |
| HPGR Högskolepoäng, grundnivå | 165 | 53 | 165 | 53 | 188 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 213 |
Vanliga frågor om Företagsekonomi GR (B), Finansiering
Vad krävdes för att komma in på Företagsekonomi GR (B), Finansiering vid Mittuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,43, HP 1,00 och BII 20,06. VT 2026: BI 19,17, HP 0,85 och BII 18,05. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Företagsekonomi GR (B), Finansiering vid Mittuniversitetet?
HT 2026 sökte 589 personer, varav 65 i första hand. 110 antogs, alltså 5,4 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Företagsekonomi GR (B), Finansiering vid Mittuniversitetet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,43 HT 2026 mot 19,2 HT 2025. Sökande: 589 mot 628.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor56 %(330)
- Män44 %(259)
- 24 år eller yngre44 %260
- 25–34 år34 %202
- 35 år eller äldre22 %127
Anmälningskod MIU-L7871. Källa: UHR.