Idrottens träningslära, kost för prestation
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-15273
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 699
- 83 i första hand
- Antagna
- 80
- urval 2
- Reserver
- 339
- Sökande per plats
- 8,7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,04 | 20,71 | −0,33 |
| Högskoleprov (HP) | 1,10 | 1,00 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 20,16 | 19,94 | −0,22 |
| Antagna totalt | 100 | 80 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2017 | 21,40 | 21,43 |
| HT 2017 | 21,00 | 21,81 |
| VT 2018 | 21,33 | 21,72 |
| HT 2018 | 20,80 | 20,06 |
| VT 2019 | 20,96 | 21,77 |
| HT 2019 | 20,70 | 20,14 |
| VT 2020 | 20,83 | 20,38 |
| HT 2020 | 20,80 | 21,00 |
| HT 2021 | 21,04 | 21,25 |
| HT 2022 | 20,10 | 21,13 |
| HT 2023 | 20,59 | 20,56 |
| HT 2024 | 20,10 | 19,41 |
| HT 2025 | 19,99 | 20,54 |
| HT 2026 | 20,71 | 19,94 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2017 | 1,35 |
| HT 2017 | 1,25 |
| VT 2018 | 1,30 |
| HT 2018 | 1,20 |
| VT 2019 | 1,25 |
| HT 2019 | 1,10 |
| VT 2020 | 1,05 |
| HT 2020 | 1,05 |
| HT 2021 | 1,10 |
| HT 2022 | 1,15 |
| HT 2023 | 0,95 |
| HT 2024 | 1,05 |
| HT 2025 | 0,90 |
| HT 2026 | 1,00 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2017 | 1 067 | 115 |
| HT 2017 | 1 087 | 194 |
| VT 2018 | 1 042 | 133 |
| HT 2018 | 990 | 166 |
| VT 2019 | 660 | 89 |
| HT 2019 | 757 | 117 |
| VT 2020 | 740 | 100 |
| HT 2020 | 937 | 116 |
| HT 2021 | 947 | 154 |
| HT 2022 | 682 | 101 |
| HT 2023 | 674 | 93 |
| HT 2024 | 613 | 86 |
| HT 2025 | 552 | 62 |
| HT 2026 | 699 | 83 |
Om kursen
Kursen vänder sig till dig som motionär, idrottare, tränare, idrottslärare etc. som vill fördjupa dig inom området kost och träning med målet prestationsutveckling. Kursen bygger på modern forskning om hur vi bör äta för att få ett bra svar av träningen. Kursen har ambitionen att föra ner teorin i praktiken.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Fler kurser i Idrott/idrottsvetenskap vid Linnéuniversitetet
- Idrottens träningslära, optimal styrkeutvecklingBI19,90HP0,45Sökande/plats4,0
- Idrottens träningslära - optimal konditionsutvecklingBI19,43HP0,30Sökande/plats3,3
- Specialidrott - Prestationspsykologi inom idrottBI20,03HP1,00Sökande/plats5,5
- Idrottens träningslära, prestationsutveckling och testerBI16,15HPAlla antogsSökande/plats2,2
- Specialidrott - ledarskap och coachingBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,4
- Specialidrott - grundläggande idrottsmedicin, från prevention till återgång till idrottBI19,35HP0,45Sökande/plats2,9
- Ishockey, kultur och samhälleBI16,60HPAlla antogsSökande/plats2,9
- Hälsoeffekter av friluftsliv och utomhusmiljöerBI–HP–Sökande/plats2,3
Alla kurser i Idrott/idrottsvetenskap vid Linnéuniversitetet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LNU-15273
LNU-15273 · nationell antagning
699 sökande, 83 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APGR Akademiska poäng, grundnivå | 165 | 33 | 165 | 27 | 236 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 4 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,04 | 30 | 20,71 | 24 | 265 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,16 | 4 | 19,94 | 3 | 56 |
| HP Högskoleprovet | 1,10 | 33 | 1,00 | 26 | 50 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 53 |
Vanliga frågor om Idrottens träningslära, kost för prestation
Vad krävdes för att komma in på Idrottens träningslära, kost för prestation vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,71, HP 1,00 och BII 19,94. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Idrottens träningslära, kost för prestation vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 699 personer, varav 83 i första hand. 80 antogs, alltså 8,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Idrottens träningslära, kost för prestation vid Linnéuniversitetet?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,71 HT 2026 mot 19,99 HT 2025. Sökande: 699 mot 552.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor66 %(460)
- Män34 %(239)
- 24 år eller yngre27 %188
- 25–34 år35 %242
- 35 år eller äldre38 %269
Anmälningskod LNU-15273. Källa: UHR.