Idrottens träningslära, prestationsutveckling och tester
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · LNU-14504
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 233
- 6 i första hand
- Antagna
- 107
- urval 2
- Reserver
- 45
- Sökande per plats
- 2,2
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,15 | 16,15 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | Alla antogs | Alla antogs | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 15,32 | 16,77 | +1,45 |
| Antagna totalt | 175 | 107 | −68 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2020
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2020 | 19,80 | 19,67 |
| VT 2021 | 20,10 | 19,58 |
| VT 2022 | 20,53 | 19,70 |
| VT 2023 | 20,00 | 20,10 |
| VT 2024 | 18,80 | 19,06 |
| VT 2025 | 17,87 | 17,76 |
| VT 2026 | 16,15 | 16,77 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2020 | 0,80 |
| VT 2021 | 1,00 |
| VT 2022 | 1,05 |
| VT 2023 | 1,05 |
| VT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2020 | 354 | 21 |
| VT 2021 | 415 | 29 |
| VT 2022 | 349 | 25 |
| VT 2023 | 329 | 25 |
| VT 2024 | 281 | 23 |
| VT 2025 | 232 | 12 |
| VT 2026 | 233 | 6 |
Om kursen
Kursen riktar sig till dig som är idrottare, motionär, tränare, idrottslärare etc. Kursen ger dig möjlighet att göra en bra analys och värdering av prestationsförmågan. Kursen ger dig även en grundläggande testledarutbildning samt ökar din förståelse för modern analysteknik.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Fler kurser i Idrott/idrottsvetenskap vid Linnéuniversitetet
- Idrottens träningslära, kost för prestationBI20,71HP1,00Sökande/plats8,7
- Idrottens träningslära, optimal styrkeutvecklingBI19,90HP0,45Sökande/plats4,0
- Idrottens träningslära - optimal konditionsutvecklingBI19,43HP0,30Sökande/plats3,3
- Specialidrott - Prestationspsykologi inom idrottBI20,03HP1,00Sökande/plats5,5
- Specialidrott - ledarskap och coachingBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,4
- Specialidrott - grundläggande idrottsmedicin, från prevention till återgång till idrottBI19,35HP0,45Sökande/plats2,9
- Ishockey, kultur och samhälleBI16,60HPAlla antogsSökande/plats2,9
- Hälsoeffekter av friluftsliv och utomhusmiljöerBI–HP–Sökande/plats2,3
Alla kurser i Idrott/idrottsvetenskap vid Linnéuniversitetet
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod LNU-14504
LNU-14504 · nationell antagning
233 sökande, 6 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APGR Akademiska poäng, grundnivå | 63 | 66 | 63 | 46 | 9 |
| BF Folkhögskola | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,15 | 57 | 16,15 | 32 | 14 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,32 | 8 | 16,77 | 3 | 5 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 42 | Alla antogs | 24 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 26 |
Vanliga frågor om Idrottens träningslära, prestationsutveckling och tester
Vad krävdes för att komma in på Idrottens träningslära, prestationsutveckling och tester vid Linnéuniversitetet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,15, alla behöriga antogs i HP och BII 16,77. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Idrottens träningslära, prestationsutveckling och tester vid Linnéuniversitetet?
VT 2026 sökte 233 personer, varav 6 i första hand. 107 antogs, alltså 2,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Idrottens träningslära, prestationsutveckling och tester vid Linnéuniversitetet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 16,15 VT 2026 mot 17,87 VT 2025. Sökande: 233 mot 232.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor56 %(130)
- Män44 %(103)
- 24 år eller yngre24 %57
- 25–34 år36 %83
- 35 år eller äldre40 %93
Anmälningskod LNU-14504. Källa: UHR.