Idrottens träningslära - optimal konditionsutveckling
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · LNU-14503
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 352
- 38 i första hand
- Antagna
- 106
- urval 2
- Reserver
- 131
- Sökande per plats
- 3,3
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,33 | 19,43 | +0,1 |
| Högskoleprov (HP) | 0,30 | 0,30 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 17,76 | 17,76 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 175 | 106 | −69 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2017 | 21,26 | 20,55 |
| VT 2018 | 21,33 | 20,96 |
| VT 2019 | 21,26 | 20,55 |
| VT 2020 | 21,15 | 20,67 |
| VT 2021 | 20,78 | 21,50 |
| VT 2022 | 21,34 | 19,95 |
| VT 2023 | 21,00 | 21,81 |
| VT 2024 | 20,00 | 20,04 |
| VT 2025 | 19,57 | 19,27 |
| VT 2026 | 19,43 | 17,76 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2017 | 1,35 |
| VT 2018 | 1,35 |
| VT 2019 | 1,30 |
| VT 2020 | 1,15 |
| VT 2021 | 1,15 |
| VT 2022 | 1,20 |
| VT 2023 | 1,10 |
| VT 2024 | 0,85 |
| VT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | 0,30 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2017 | 775 | 90 |
| VT 2018 | 730 | 80 |
| VT 2019 | 562 | 79 |
| VT 2020 | 566 | 82 |
| VT 2021 | 613 | 66 |
| VT 2022 | 590 | 81 |
| VT 2023 | 489 | 68 |
| VT 2024 | 439 | 65 |
| VT 2025 | 326 | 46 |
| VT 2026 | 352 | 38 |
Om kursen
Kursen riktar sig till idrottare, motionärer, idrottslärare, tränare etc. som vill fördjupa och uppdatera kunskaper om hur man kan optimera konditionsträningen inom olika idrotter. Kursen bygger på nya vetenskapliga rön vad det gäller träning för optimal muskulär anpassning till uthållighet samt optimering av cirkulationsapparatens syreupptagningsförmåga. Genom kursen kommer du att kunna planera och praktiskt genomföra optimal grenspecifika träningsprogram.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Fler kurser i Idrott/idrottsvetenskap vid Linnéuniversitetet
- Idrottens träningslära, kost för prestationBI20,71HP1,00Sökande/plats8,7
- Idrottens träningslära, optimal styrkeutvecklingBI19,90HP0,45Sökande/plats4,0
- Specialidrott - Prestationspsykologi inom idrottBI20,03HP1,00Sökande/plats5,5
- Idrottens träningslära, prestationsutveckling och testerBI16,15HPAlla antogsSökande/plats2,2
- Specialidrott - ledarskap och coachingBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,4
- Specialidrott - grundläggande idrottsmedicin, från prevention till återgång till idrottBI19,35HP0,45Sökande/plats2,9
- Ishockey, kultur och samhälleBI16,60HPAlla antogsSökande/plats2,9
- Hälsoeffekter av friluftsliv och utomhusmiljöerBI–HP–Sökande/plats2,3
Alla kurser i Idrott/idrottsvetenskap vid Linnéuniversitetet
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod LNU-14503
LNU-14503 · nationell antagning
352 sökande, 38 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APGR Akademiska poäng, grundnivå | 165 | 58 | 165 | 33 | 72 |
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 4 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,33 | 50 | 19,43 | 29 | 77 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,76 | 7 | 17,76 | 6 | 14 |
| HP Högskoleprovet | 0,30 | 58 | 0,30 | 36 | 2 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 42 |
Vanliga frågor om Idrottens träningslära - optimal konditionsutveckling
Vad krävdes för att komma in på Idrottens träningslära - optimal konditionsutveckling vid Linnéuniversitetet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,43, HP 0,30 och BII 17,76. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Idrottens träningslära - optimal konditionsutveckling vid Linnéuniversitetet?
VT 2026 sökte 352 personer, varav 38 i första hand. 106 antogs, alltså 3,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Idrottens träningslära - optimal konditionsutveckling vid Linnéuniversitetet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 19,43 VT 2026 mot 19,57 VT 2025. Sökande: 352 mot 326.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor59 %(207)
- Män41 %(145)
- 24 år eller yngre19 %68
- 25–34 år39 %136
- 35 år eller äldre42 %148
Anmälningskod LNU-14503. Källa: UHR.