Idrottens träningslära, optimal styrkeutveckling
Vad krävdes för att komma in VT 2026?
VT 2026urval 2 · LNU-14505
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande VT 2026
- 412
- 53 i första hand
- Antagna
- 102
- urval 2
- Reserver
- 178
- Sökande per plats
- 4
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,9 | 19,9 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 0,45 | 0,45 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 19,48 | 19,48 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 175 | 102 | −73 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2017
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2017 | 21,30 | 21,90 |
| VT 2018 | 21,30 | 21,06 |
| VT 2019 | 21,20 | 20,59 |
| VT 2020 | 20,89 | 20,71 |
| VT 2021 | 20,89 | 22,00 |
| VT 2022 | 21,46 | 20,55 |
| VT 2023 | 21,00 | 20,63 |
| VT 2024 | 20,30 | 20,00 |
| VT 2025 | 19,64 | 20,16 |
| VT 2026 | 19,90 | 19,48 |
Högskoleprovet (HP)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2017 | 1,30 |
| VT 2018 | 1,35 |
| VT 2019 | 1,35 |
| VT 2020 | 1,10 |
| VT 2021 | 1,20 |
| VT 2022 | 1,25 |
| VT 2023 | 1,20 |
| VT 2024 | 1,00 |
| VT 2025 | 0,70 |
| VT 2026 | 0,45 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2017 | 788 | 107 |
| VT 2018 | 848 | 131 |
| VT 2019 | 607 | 124 |
| VT 2020 | 610 | 100 |
| VT 2021 | 696 | 108 |
| VT 2022 | 671 | 107 |
| VT 2023 | 541 | 90 |
| VT 2024 | 526 | 106 |
| VT 2025 | 353 | 55 |
| VT 2026 | 412 | 53 |
Om kursen
Kursen riktar sig till idrottare, motionärer, idrottslärare, tränare etc. som vill fördjupa och uppdatera kunskaper om hur man kan optimera styrketräningen inom olika idrotter. Kursen bygger på nya vetenskapliga rön vad det gäller muskelfysiologi, träningsupplägg och genomförande av träning. Genom kursen kommer du att kunna planera och genomföra optimal grenspecifika träningsprogram.
- Omfattning
- 7,5 högskolepoäng
- Behörighet
- Grundläggande behörighet.
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Fler kurser i Idrott/idrottsvetenskap vid Linnéuniversitetet
- Idrottens träningslära, kost för prestationBI20,71HP1,00Sökande/plats8,7
- Idrottens träningslära - optimal konditionsutvecklingBI19,43HP0,30Sökande/plats3,3
- Specialidrott - Prestationspsykologi inom idrottBI20,03HP1,00Sökande/plats5,5
- Idrottens träningslära, prestationsutveckling och testerBI16,15HPAlla antogsSökande/plats2,2
- Specialidrott - ledarskap och coachingBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats1,4
- Specialidrott - grundläggande idrottsmedicin, från prevention till återgång till idrottBI19,35HP0,45Sökande/plats2,9
- Ishockey, kultur och samhälleBI16,60HPAlla antogsSökande/plats2,9
- Hälsoeffekter av friluftsliv och utomhusmiljöerBI–HP–Sökande/plats2,3
Alla kurser i Idrott/idrottsvetenskap vid Linnéuniversitetet
Alla urvalsgrupper
VT 2026: anmälningskod LNU-14505
LNU-14505 · nationell antagning
412 sökande, 53 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| APGR Akademiska poäng, grundnivå | 165 | 58 | 165 | 34 | 91 |
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 6 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,9 | 50 | 19,9 | 28 | 99 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,48 | 7 | 19,48 | 7 | 23 |
| HP Högskoleprovet | 0,45 | 58 | 0,45 | 31 | 9 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 56 |
Vanliga frågor om Idrottens träningslära, optimal styrkeutveckling
Vad krävdes för att komma in på Idrottens träningslära, optimal styrkeutveckling vid Linnéuniversitetet VT 2026?
VT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,9, HP 0,45 och BII 19,48. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Idrottens träningslära, optimal styrkeutveckling vid Linnéuniversitetet?
VT 2026 sökte 412 personer, varav 53 i första hand. 102 antogs, alltså 4 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Idrottens träningslära, optimal styrkeutveckling vid Linnéuniversitetet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,9 VT 2026 mot 19,64 VT 2025. Sökande: 412 mot 353.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, VT 2026
- Kvinnor59 %(245)
- Män41 %(167)
- 24 år eller yngre22 %91
- 25–34 år35 %145
- 35 år eller äldre43 %176
Anmälningskod LNU-14505. Källa: UHR.