Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · KAU-80701

BIGymnasiebetyg 16,50 av max 22,5 −0,25 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,95 av max 2 +0,15 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 16,40 av max 22,5 −0,02 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
669
124 i första hand
Antagna
50
urval 2
Reserver
116
Sökande per plats
13,4
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)16,9316,5−0,43
Högskoleprov (HP)0,950,95Oförändrad
Betyg (BII)16,6516,4−0,25
Antagna totalt8050−30

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −0,58). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 16 av 17 terminer, minst 0,50 under i 10 och minst 1,00 under i 1.

Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 19 terminer och legat kvar i 9 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,02). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 10 av 19 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 2.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Fastighetsekonomi (senaste 10 av 19 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202616,93 → 16,50 (−0,43)0,95 → 0,95 (±0)
HT 202517,33 → 16,75 (−0,58)0,85 → 0,80 (−0,05)
HT 202416,97 → 16,30 (−0,67)0,80 → 0,75 (−0,05)
HT 202316,14 → 14,82 (−1,32)0,75 → 0,70 (−0,05)
HT 202217,29 → 16,50 (−0,79)0,85 → 0,85 (±0)
HT 202117,23 → 16,92 (−0,31)0,90 → 0,90 (±0)
HT 202017,45 → 16,71 (−0,74)0,80 → 0,80 (±0)
HT 201916,60 → 16,10 (−0,50)0,80 → 0,80 (±0)
HT 201817,23 → 16,60 (−0,63)0,85 → 0,85 (±0)
HT 201717,50 → 17,13 (−0,37)0,90 → 0,90 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,93) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Vill du skaffa dig en bred kompetens inom fastighetsekonomi och få en filosofie kandidatexamen? Den här treåriga utbildningen ger dig formell kompetens att söka registrering som fastighetsmäklare. Du kan även arbeta som till exempel fastighetsförvaltare. Programmet är till för dig som är intresserad av människor, fastigheter, byggteknik, ekonomi och juridik.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c, Samhällskunskap 1b eller 1a1 + 1a2 och Engelska 6.
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Karlstads universitet.

Liknande program vid Karlstads universitet

Alla program vid Karlstads universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod KAU-80701

KAU-80701 · nationell antagning

669 sökande, 124 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 16,93 45 16,5 27 74
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,65 8 16,4 6 45
HP Högskoleprovet 0,95 27 0,95 17 84
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0

Vanliga frågor om Fastighetsekonomi

Vad krävdes för att komma in på Fastighetsekonomi vid Karlstads universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,5, HP 0,95 och BII 16,4. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Fastighetsekonomi vid Karlstads universitet?

HT 2026 sökte 669 personer, varav 124 i första hand. 50 antogs, alltså 13,4 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Fastighetsekonomi vid Karlstads universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 16,5 HT 2026 mot 16,75 HT 2025. Sökande: 669 mot 705.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor45 %(303)
  • Män55 %(366)
  • 24 år eller yngre87 %580
  • 25–34 år11 %73
  • 35 år eller äldre2 %16
  • Antagna kvinnor44 %(22)
  • Antagna män56 %(28)

Anmälningskod KAU-80701. Källa: UHR.