Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · KAU-80652

BIGymnasiebetyg 13,86 av max 22,5 +2,56 mot HT 2025
HPHögskoleprovet Alla behöriga antogs Alla som var behöriga och sökte i gruppen kom in.
BIIKompletterade betyg 12,68 av max 22,5 −0,20 mot HT 2025

VT 2026urval 2 · KAU-SD373

T2Lärosätets eget urval Alla behöriga antogs Alla som var behöriga och sökte i gruppen kom in.

Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
213
43 i första hand
Antagna
40
urval 2
Reserver
18
Sökande per plats
5,3
Hög konkurrens
Sökande VT 2026
1
1 i första hand
Antagna
1
urval 2
Reserver
0
Sökande per plats
1
Bara 1 plats, svår att jämföra
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)15,8113,86−1,95
Högskoleprov (HP)0,35Alla antogsIngen gräns
Betyg (BII)15,9212,68−3,24
Antagna totalt5040−10

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2020 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 6 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,95). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 6 terminer, minst 0,50 under i 6 och minst 1,00 under i 6.

Sedan HT 2020 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 4 terminer (3 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 4 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 4.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Idrotts- och hälsocoachprogrammet
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202615,81 → 13,86 (−1,95)0,35 → alla behöriga antogs
HT 202514,45 → 11,30 (−3,15)–
HT 202413,93 → alla behöriga antogs–
HT 202215,44 → 14,20 (−1,24)0,30 → alla behöriga antogs
HT 202116,41 → 13,94 (−2,47)0,50 → 0,25 (−0,25)
HT 202016,43 → 15,40 (−1,03)0,30 → alla behöriga antogs

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 15,81) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Vill du jobba med idrott, hälsa och coaching? Då ska du läsa idrott- och hälsocoachprogrammet. I dagens samhälle behövs personer med kvalificerade kunskaper om idrotts- och hälsorelaterad verksamhet. Det gäller inom idrottsrörelsens alla fält och alla hälsofrämjande organisationer och verksamheter i samhället.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Karlstads universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Idrottstränare och instruktörer m.fl. 33 900 kr26–54 tkr –

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Karlstads universitet

Alla program vid Karlstads universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: 2 anmälningskoder

KAU-80652 · nationell antagning

213 sökande, 43 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 2,5 1 2,5 1 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 15,81 29 13,86 28 8
BII Gymnasiebetyg med komplettering 15,92 3 12,68 3 2
HP Högskoleprovet 0,35 17 Alla antogs 8 0
SA Sen anmälan – – Ingen antogs 0 9

KAU-SD413 · nationell antagning

Senare del av program: Idrotts- och hälsocoachprogrammet. 1 sökande, 1 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
T3 Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
VT 2026: anmälningskod KAU-SD373

KAU-SD373 · nationell antagning

1 sökande, 1 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
T2 Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0

Vanliga frågor om Idrotts- och hälsocoachprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Idrotts- och hälsocoachprogrammet vid Karlstads universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,86, alla behöriga antogs i HP och BII 12,68. VT 2026: alla behöriga antogs i urvalsgruppen T2. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Idrotts- och hälsocoachprogrammet vid Karlstads universitet?

HT 2026 sökte 213 personer, varav 43 i första hand. 40 antogs, alltså 5,3 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Idrotts- och hälsocoachprogrammet vid Karlstads universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 13,86 HT 2026 mot 11,3 HT 2025. Sökande: 213 mot 182.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor42 %(90)
  • Män58 %(123)
  • 24 år eller yngre75 %160
  • 25–34 år19 %40
  • 35 år eller äldre6 %13
  • Antagna kvinnor40 %(16)
  • Antagna män60 %(24)

Anmälningskod KAU-80652. Källa: UHR.