Kandidatprogram i litteraturvetenskap
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LU-80810
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 208
- 45 i första hand
- Antagna
- 27
- urval 2
- Reserver
- 17
- Sökande per plats
- 7,7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,8 | 18,28 | −0,52 |
| Högskoleprov (HP) | 1,15 | 1,10 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 19,22 | 17,71 | −1,51 |
| Antagna totalt | 33 | 27 | −6 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2023 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 4 terminer (median −0,93). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 4 terminer, minst 0,50 under i 3 och minst 1,00 under i 2.
Sedan HT 2023 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 4 terminer och legat kvar i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 3 av 4 terminer, minst 0,10 under i 1 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,80 → 18,28 (−0,52) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| HT 2025 | 18,44 → 18,00 (−0,44) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| HT 2024 | 19,74 → 18,39 (−1,35) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| HT 2023 | 19,95 → 15,30 (−4,65) | 0,85 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,80) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2023
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2023 | 15,30 | 17,40 |
| HT 2024 | 18,39 | 19,00 |
| HT 2025 | 18,00 | 18,03 |
| HT 2026 | 18,28 | 17,71 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | 0,95 |
| HT 2025 | 1,05 |
| HT 2026 | 1,10 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2023 | 210 | 32 |
| HT 2024 | 287 | 55 |
| HT 2025 | 267 | 46 |
| HT 2026 | 208 | 45 |
Om programmet
Romaner, dikter och dramer är mer än bara berättelser. De speglar våra liv, våra samhällen och vår förståelse av omvärlden. Kandidatprogrammet i litteraturvetenskap utforskar litteraturens roll i historien och i samtiden - som konstform och som verktyg för förändring. Kandidatprogrammet i litteraturvetenskap erbjuder en bred och fördjupad utbildning för dig som vill förstå litteraturens roll i samhället, historiskt, kulturellt och existentiellt.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Historia 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Historia nivå 1b eller nivå 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Lunds universitet.
Liknande program vid Lunds universitet
- Kandidatprogram i litteraturvetenskap, Antagning till senare del, termin 3BI16,15HPAlla antogsSökande/plats–
- Ämneslärarutbildning med inriktning mot gymnasieskolan, Ingång engelskaBI17,40HP0,75Sökande/plats6,5
- Ämneslärarutbildning med inriktning mot gymnasieskolan, Ingång svenskaBI11,93HP0,35Sökande/plats4,9
- Ämneslärarutbildning med inriktning mot gymnasieskolan, Ingång matematikBI16,76HP1,25Sökande/plats5,7
- Kompletterande pedagogisk utbildning (grundnivå), Inriktning mot gymnasieskolan, ett ämneBI–HP–Sökande/plats5,0
- Masterprogram i språk och språkvetenskap, LingvistikBI–HP–Sökande/plats9,7
- Ämneslärarutbildning med inriktning mot gymnasieskolan, Ingång svenska som andraspråkBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,8
- Ämneslärarutbildning i musik med inriktning mot gymnasieskolan, Instrumental ensemble, rockBI–HP–Sökande/plats6,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LU-80810
LU-80810 · nationell antagning
208 sökande, 45 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 1 | 3,5 | 1 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,8 | 19 | 18,28 | 15 | 13 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,22 | 2 | 17,71 | 2 | 3 |
| HP Högskoleprovet | 1,15 | 11 | 1,10 | 9 | 6 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i litteraturvetenskap
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i litteraturvetenskap vid Lunds universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,28, HP 1,10 och BII 17,71. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i litteraturvetenskap vid Lunds universitet?
HT 2026 sökte 208 personer, varav 45 i första hand. 27 antogs, alltså 7,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogram i litteraturvetenskap vid Lunds universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,28 HT 2026 mot 18 HT 2025. Sökande: 208 mot 267.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor76 %(159)
- Män24 %(49)
- 24 år eller yngre82 %170
- 25–34 år13 %27
- 35 år eller äldre5 %11
- Antagna kvinnor78 %(21)
- Antagna män22 %(6)
Anmälningskod LU-80810. Källa: UHR.