Kandidatprogram i pedagogik med inriktning ledarskap och kommunikation
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-34131
VT 2026urval 2 · SU-34032
Söktryck just nu, VT 2027: 856 sökande hittills (143 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 3 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 18,10, troligen mellan 17,72 och 18,78.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 633
- 92 i första hand
- Antagna
- 110
- urval 2
- Reserver
- 109
- Sökande per plats
- 5,8
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 846
- 148 i första hand
- Antagna
- 110
- urval 2
- Reserver
- 201
- Sökande per plats
- 7,7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,05 | 17,14 | −0,91 |
| Högskoleprov (HP) | 0,75 | 0,60 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 17,8 | 17,32 | −0,48 |
| Antagna totalt | 120 | 110 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2023 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 7 terminer (median −1,40). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 7 terminer, minst 0,50 under i 7 och minst 1,00 under i 6.
Sedan HT 2023 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 7 terminer (median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 7 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,05 → 17,14 (−0,91) | 0,75 → 0,60 (−0,15) |
| VT 2026 | 18,28 → 16,79 (−1,49) | 0,85 → 0,65 (−0,20) |
| HT 2025 | 18,55 → 17,28 (−1,27) | 0,80 → 0,65 (−0,15) |
| VT 2025 | 18,58 → 17,13 (−1,45) | 0,80 → 0,65 (−0,15) |
| HT 2024 | 19,17 → 17,55 (−1,62) | 0,80 → 0,60 (−0,20) |
| VT 2024 | 19,06 → 17,66 (−1,40) | 0,85 → 0,60 (−0,25) |
| HT 2023 | 19,01 → 17,75 (−1,26) | 0,75 → 0,50 (−0,25) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,05) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2023
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2023 | 17,75 | 18,25 |
| VT 2024 | 17,66 | 17,34 |
| HT 2024 | 17,55 | 17,30 |
| VT 2025 | 17,13 | 17,35 |
| HT 2025 | 17,28 | 17,10 |
| VT 2026 | 16,79 | 17,42 |
| HT 2026 | 17,14 | 17,32 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2023 | 0,50 |
| VT 2024 | 0,60 |
| HT 2024 | 0,60 |
| VT 2025 | 0,65 |
| HT 2025 | 0,65 |
| VT 2026 | 0,65 |
| HT 2026 | 0,60 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2023 | 536 | 89 |
| VT 2024 | 676 | 121 |
| HT 2024 | 691 | 120 |
| VT 2025 | 802 | 155 |
| HT 2025 | 704 | 121 |
| VT 2026 | 846 | 148 |
| HT 2026 | 633 | 92 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 4| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Stockholms universitet Stockholm · Du tittar på den här | 17,14 | 0,60 | 5,8 | 633 |
| Södertörns högskola Kandidatprogram i pedagogik med inriktning ledarskap och delaktighet · Huddinge | 14,70 | 0,35 | 5,8 | 174 |
| Uppsala universitet Kandidatprogram i pedagogik med inriktning mot barn och unga · Uppsala | 14,64 | Alla antogs | 5,3 | 212 |
| Umeå universitet Ortsoberoende · Distans · VT 2026 | – | – | 8,9 | 490 |
Om programmet
En utbildning i pedagogik med inriktning ledarskap och kommunikation riktar sig till alla som är intresserade av hur vi lär, påverkas och samspelar med vår omgivning utifrån individen, gruppen, organisationen eller samhällets perspektiv, vilket är ständigt aktuella frågor i arbetslivet så väl som inom formell utbildning.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Masterprogram i pedagogik med inriktning ledarskapBI–HP–Sökande/plats2,8
- Masterprogram i pedagogik med inriktning ledarskapBI–HP–Sökande/plats3,0
- Magisterprogram i IT-projektledningBI–HP–Sökande/plats13,9
- KommunikatörsprogrammetBI17,57HP0,90Sökande/plats13,6
- Kandidatprogram i barn, kultur och samhälleBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats4,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-34131
SU-34131 · nationell antagning
633 sökande, 92 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AUBF Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| AUBI Lärosätets eget urval | Alla antogs | 15 | Alla antogs | 7 | 0 |
| AUBII Lärosätets eget urval | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 3 | 0 |
| AUHP Lärosätets eget urval | Alla antogs | 7 | Alla antogs | 7 | 0 |
| BF Folkhögskola | 3,5 | 1 | 3,5 | 1 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,05 | 42 | 17,14 | 43 | 94 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,8 | 6 | 17,32 | 5 | 25 |
| HP Högskoleprovet | 0,75 | 44 | 0,60 | 44 | 60 |
VT 2026: anmälningskod SU-34032
SU-34032 · nationell antagning
846 sökande, 148 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AUBI Lärosätets eget urval | 12,67 | 15 | 12,67 | 13 | 3 |
| AUBII Lärosätets eget urval | 16,03 | 5 | 15,15 | 5 | 2 |
| AUHP Lärosätets eget urval | Alla antogs | 8 | Alla antogs | 8 | 0 |
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 4 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,28 | 41 | 16,79 | 37 | 174 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,33 | 7 | 17,42 | 6 | 53 |
| HP Högskoleprovet | 0,85 | 43 | 0,65 | 40 | 96 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i pedagogik med inriktning ledarskap och kommunikation
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i pedagogik med inriktning ledarskap och kommunikation vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,14, HP 0,60 och BII 17,32. VT 2026: BI 16,79, HP 0,65 och BII 17,42. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i pedagogik med inriktning ledarskap och kommunikation vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 633 personer, varav 92 i första hand. 110 antogs, alltså 5,8 sökande per antagen. Till VT 2027 har 856 sökt hittills.
Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogram i pedagogik med inriktning ledarskap och kommunikation vid Stockholms universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 17,14 HT 2026 mot 17,28 HT 2025. Sökande: 633 mot 704.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Kandidatprogram i pedagogik med inriktning ledarskap och kommunikation mer?
Samma utbildning finns på 4 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor76 %(478)
- Män24 %(155)
- 24 år eller yngre69 %434
- 25–34 år22 %138
- 35 år eller äldre10 %61
- Antagna kvinnor83 %(91)
- Antagna män17 %(19)
Anmälningskod SU-34131. Källa: UHR.